Kosmetyki dla alergików – jak je dobierać?

14. 2. 2022 · 7 minut czytania

Jesteś posiadaczem skóry alergicznej? Sprawdź, jakich składników w kosmetykach poszukiwać i czego koniecznie unikać!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Kosmetyki dla alergików – jak je dobierać?

Nie da się ukryć, że cera alergiczna jest bardziej wymagająca, niż inne rodzaje skóry. Z tego względu, produkty do jej pielęgnacji należy dobierać ostrożnie, omijając składniki, które mogą wywołać reakcję uczuleniową. Sprawdź, czym się kierować, wybierając bezpieczne kosmetyki dla alergików. 

Dlaczego skóra alergiczna wymaga specjalnego traktowania?

Codzienna pielęgnacja skóry ze skłonnością do alergii nie jest łatwym zadaniem. Trudności wynikają przede wszystkim z tego, że nigdy do końca nie wiesz, jak cera zareaguje na dany kosmetyk, a jeśli już pojawi się uczulenie, to ciężko stwierdzić, który składnik je spowodował.

Alergia skórna objawia się w różny sposób – zaczerwienienie, świąd, pieczenie, wysypka, obrzęk, czy przesuszenie, to najczęściej występujące dolegliwości, które jej towarzyszą. Powodują nie tylko ból i dyskomfort, ale także przyczyniają się do wyraźnego pogorszenia stanu cery. Tzw. wyprysk kontaktowy pojawia się zazwyczaj po kilku dniach od kontaktu z alergenem.

kosmetyki dla alergików

Właśnie dlatego kosmetyki dla alergików dobieraj bardzo ostrożnie. Sprawdzaj dokładnie składy każdego produktu i eliminuj te, których zastosowanie niesie ryzyko wystąpienia alergii. Więcej na temat cery alergicznej pisała Ola Wolska – Cera alergiczna: co może uczulać w kosmetykach?

Kosmetyki dla alergików – co oznacza „hipoalergiczny”?

Kosmetyki dla alergika przede wszystkim muszą być hipoalergiczne. Ten termin często stosowany jest w kosmetyce i medycynie, aby określić produkty przyjazne alergikom. Wbrew krążącym mitom, nie oznacza on jednak, że dany kosmetyk u nikogo nie wywoła objawów uczulenia. Przedrostek „hippo”, zaczerpnięty z języka greckiego, tłumaczy się jako „mniej”, dlatego produkty hipoalergiczne uznaje się za takie, których użycie niesie mniejsze ryzyko wystąpienia alergii skórnej. Choć powszechnie uważa się je za kosmetyki nieuczulające, to zawsze istnieje minimalna szansa, że pojawi się wyprysk kontaktowy lub egzema po ich zastosowaniu.

jakie kosmetyki dla alergików

Czy zatem warto wybierać produkty do pielęgnacji oznaczone jako hipoalergiczne? Deklarowane przez producenta niższe ryzyko wystąpienia objawów uczulenia to doskonały punkt zaczepienia, jednak przed zakupem kosmetyku, sprawdź jego skład, a przed zastosowaniem, wykonaj tzw. próbę uczuleniową.

Alergeny w kosmetykach – tych substancji unikaj!

Alergia to kwestia indywidualna. To, co uczula jedną osobę, dla drugiej może być zupełnie obojętne i na odwrót. Istnieje jednak grupa składników często przyczyniających się do wystąpienia wyprysku kontaktowego u większości posiadaczy skóry skłonnej do alergii (sprawdź – Szkodliwe składniki w kosmetykach. Czarna lista INCI!). Choć nie jest to typowa lista alergenów w kosmetykach, to zwróć uwagę na poniższe substancje, ponieważ mogą być przyczyną zaczerwienienia, wysypki, świądu, czy łuszczenia cery.

SLS/SLES

Jakiś czas temu substancje te okrzyknięto mianem szkodliwych – blogerki powtarzały to niczym mantrę, a przestraszone klientki rezygnowały z zakupów kosmetyków z SLS lub SLES. Tymczasem prawda jest taka, że są to po prostu składniki myjące – nieszkodliwe, jednak dosyć silnie działające. To właśnie dlatego mogą powodować reakcję uczuleniową. Jeśli Twoja skóra jest skłonna do alergii, poszukaj kosmetyków z łagodniejszymi substancjami myjącymi, np. decyl glucoside, coco glucoside, czy lauryl glucoside.

kosmetyki nieuczulające

Naturalne olejki eteryczne

Naturalne olejki i wyciągi roślinne mogą silnie uczulać – przed zastosowaniem każdego kosmetyku o naturalnym składzie, przeprowadź próbę uczuleniową.

Parabeny

To konserwanty wydłużające czas przydatności kosmetyków nawet do kilkunastu miesięcy. Zabezpieczają produkt przed pleśnią i rozwojem innych drobnoustrojów. Podobnie jak SLS i SLES, nie są szkodliwymi składnikami w kosmetykach, jednak u posiadaczy skóry alergicznej, mogą doprowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia lub świądu.

kosmetyki dla alergika

Jakie kosmetyki dla alergików? Sprawdź te składniki!

Jak już wspomniałam, nie ma kosmetyków bezpiecznych w 100% dla każdego alergika, jednak obecność niektórych substancji, może łagodzić różnego rodzaju reakcje skórne. Wypróbuj np. hipoalergiczny kremowy żel pod prysznic Biały Jeleń oraz hipoalergiczny krem do pielęgnacji twarzy CerkoPil – oba te produkty są doskonałe do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry.

Sięgaj po preparaty, w których nie występują alergeny. W kosmetykach bezpieczna i wskazana jest obecność poniższych składników.

Niacynamid

To inna nazwa witaminy B3. Niacynamid jest jednym ze związków chemicznych biorących udział w procesach budowy komórek skóry. Uzupełnia ubytki w naturalnym płaszczu lipidowym naskórka i chroni przed przenikaniem alergenów przez jego warstwę. Pomaga również utrzymać wilgoć w skórze, dzięki czemu jest ona gładka, miękka i nawilżona.

Kosmetyki dla alergików często zawierają niacynamid, ponieważ jego stosowanie wiąże się z niskim ryzykiem wystąpienia wyprysku kontaktowego. Składnik ten znajdziesz np. w hipoalergicznym żelu do mycia twarzy Cerkopil. To produkt nadający się do pielęgnacji cery wrażliwej, ze skłonnością do alergii, atopowego zapalenia skóry, a także podrażnionej.

alergeny w kosmetykach

Więcej o właściwościach niacynamidu przeczytasz tu – Niacynamid w kosmetyce. Sposób na rozjaśnienie skóry po lecie!

Woda termalna

Woda termalna pochodzi wprost z wnętrza ziemi. Jest bogata w składniki mineralne i mikroelementy, takie jak wapń, fosfor, krzem, selen, żelazo, czy siarka. Wydobywa się ją spod powierzchni, dlatego nie ma styczności z różnego rodzaju zanieczyszczeniami środowiska, drobnoustrojami, czy pyłami. To gwarantuje jej wyjątkową czystość i zachowanie cennych właściwości. O dobroczynnym działaniu wody termalnej pisała Ola Wolska – Woda termalna: jak działa uzdrawiająca moc natury?

Nierzadko kosmetyki dla alergików tworzy się właśnie na bazie wody termalnej. Uznawana jest za składnik hipoalergiczny, a także stosowany podczas leczenia alergii skórnych. W balsamie uzupełniającym lipidy Avene Xera Calm A.D znajduje się woda termalna ze źródła Avene na południu Francji. Dzięki zawartym w niej składnikom mineralnym, szybko łagodzi objawy alergii i koi nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd, czy pieczenie. Pozostałe składniki balsamu odżywiają skórę, jednocześnie jej nie obciążając, dlatego nakładaj go nie tylko na ciało, ale także na twarz.

alergeny w kosmetykach lista

Alantoina

To kolejny składnik o niskim ryzyku wystąpienia alergii. Alantoina łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację komórek skóry. Bardzo często wchodzi w skład kosmetyków dla niemowląt, ponieważ nie tylko chroni delikatny naskórek, ale także neutralizuje działanie alergenów i czynników drażniących. Dowiedz się więcej: Alantoina − magiczny środek na podrażnienia skóry.

Oleje roślinne

Czy oleje roślinne mogą być uznawane za alergeny w kosmetykach? Lista naturalnych tłuszczów, pozyskiwanych z roślin jest naprawdę długa, dlatego sięgaj po te, które powszechnie uważane są za hipoalergiczne. Wśród nich znajduje się olej ze słodkich migdałów, olej arganowy oraz masło shea. Dwa ostatnie tłuszcze znajdziesz w składzie Oillan Naturals Face. To produkt o formule idealnej dla wegan, a 99% jego składu stanowią substancje pochodzenia naturalnego. Nie zawiera barwników, ani sztucznych aromatów, które niosą wysokie ryzyko wystąpienia alergii.

lista alergenów w kosmetykach

Skwalan

Jest on pochodną skwalenu – składnika niezbędnego dla dobrej kondycji Twojej skóry. Skawalan wzmacnia naturalną barierę lipidową i poprawia strukturę naskórka. Podobnie jak alantoina, czy niacynamid, również chroni komórki przed nadmierną utratą wody. Dobrze nawilżona skóra to silniejsza bariera dla alergenów.

Skwalan jest jednym ze składników kremu Physiogel Hypoallergenic Codzienne Nawilżanie . To kosmetyk o hipoalergicznej formule z masłem shea i olejem kokosowym – tłuszczami roślinnymi uznawanymi za nieuczulające. Krem nawilża, wygładza i chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Przeczytaj więcej o właściwościach skwalanu: Skwalan − dlaczego warto go uzupełniać po 25. roku życia?

Chcesz wypróbować nowy kosmetyk? Przeprowadź próbę uczuleniową!

Jak już zapewne wiesz, stosowanie każdego nowego kosmetyku niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Mam dla Ciebie świetny sposób na sprawdzenie, czy składniki zawarte w danym produkcie uczulają. To tzw. próba uczuleniowa, którą powinno się wykonywać za każdym razem, zanim naniesiesz kosmetyk na całą twarz lub ciało.

alergeny w kosmetykach jakie są

Próba uczuleniowa polega na nałożeniu niewielkiej ilości produktu na czysty i suchy, mały fragment skóry na górnej części przedramienia, łopatki lub za uchem, wjeżdżając delikatnie na linię żuchwy. Po upływie doby, spłukaj wodą resztki kosmetyku i obserwuj dany rejon skóry – jeśli po 48 lub 72 godzinach pojawi się wysypka, zaczerwienie, świąd, pieczenie, czy inne objawy alergii, zrezygnuj ze stosowania produktu.

Jeśli masz cerę skłonną do alergii, nigdy nie pomijaj próby uczuleniowej, szczególnie jeżeli lubisz kosmetyki naturalne. Wyciągi roślinne mogą powodować silną reakcję alergiczną, dlatego tym bardziej przetestuj je przed pierwszym użyciem.

Dbaj o swoją alergiczną cerę i traktuj ją wyjątkowo, a odwdzięczy Ci się pięknym, zdrowym wyglądem. Choć hipoalergiczna rutyna może wydawać się problematyczna, to odpowiednio dobrane produkty na pewno ją ułatwią. Już wiesz, jakie kosmetyki dla alergika wybierać, więc skompletuj Twój zestaw kosmetyków i podaruj skórze komfort.

Źródło:

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, t.II s. 42-53.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice