Domowa sól do kąpieli z płatkami róży i olejkami eterycznymi

31. 12. 2020 · 4 minuty czytania
Uwielbiasz długie kąpiele w wannie? By zwiększyć efekt relaksacji, przygotuj domową sól do kąpieli. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy sprawdzony przepis!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Domowa sól do kąpieli z płatkami róży i olejkami eterycznymi

Domowa sól do kąpieli z płatkami róż lub innymi suszonymi kwiatami to idealny sposób na relaks po ciężkim dniu. Słoiczek wypełniony aromatyczną mieszanką naturalnych składników wygląda tak okazale, że śmiało możesz wręczyć go jako prezent urodzinowy lub np. walentynkowy. Zobacz, jak zrobić sól do kąpieli domowej roboty i cieszyć się nią w wannie.

Sole do kąpieli domowej roboty − dla kogo?

Sole do kąpieli domowej roboty to gratka dla miłośników długiego wylegiwania się w wannie i tych, którzy uwielbiają kosmetyki przyrządzone przez siebie od zera. Powiedzmy sobie szczerze: 2020 rok wszystkim nam dał nieźle popalić i jednym z najlepszych sposobów na odreagowanie stresujących wydarzeń jest wyłączenie się na chwilę, znalezienie czasu dla siebie i wzięcie relaksującej kąpieli z zabójczo pachnącymi solami.

Sprawdź też sole i kule do kąpieli.

Sól do kąpieli własnej roboty − jak działa?

Jak zrobić sól do kąpieli z wykorzystaniem olejków eterycznych? To bardzo proste. Najważniejsze jest, żeby właściwie dobrać mieszankę zapachową i poznać właściwości poszczególnych olejków. Każdy z nich może mieć nieco inne właściwości. W skład mojej soli do kąpieli wchodzą:

    Olejki eteryczne

    Olejki eteryczne potrafią zdziałać cuda. O ich właściwościach mówi aromaterapia. Moim ulubionym olejkiem jest ten tworzony z lawendy. Ma działanie uspokajające i potrafi uśmierzać ból. Polecam Ci ten od Etja. Jeżeli chcesz, żeby Twoja kąpiel była bardziej orzeźwiająca, do soli dodaj kilka kropel olejku cytrynowego Etja lub olejku pomarańczowego Etja − te cytrusowe nuty dodają energii i poprawiają nastrój. A jeżeli czujesz, że jesteś przeziębiona i chcesz, żeby kąpiel miała właściwości lecznicze, do soli dodaj olejku tymiankowego Etja. Ma on bardzo intensywny ziołowy zapach i dobrze działa na układ oddechowy.

    olejki eteryczne

    Olej migdałowy

    Olej migdałowy to bogactwo NNKT oraz witaminy E. Tu pełni funkcję nawilżającą, regeneracyjną, ale także jest olejem bazowym do olejków eterycznych. Żeby podbić kwiatowy zapach soli, możesz przemycić do nich kilka kropli Nuxe Huile Prodigieuse Florale Suchy olejek do ciała, twarzy i włosów. Sprawdź moją recenzję tego kosmetyku: Olejek NUXE Huile Prodigieuse Florale − recenzja.

    Olej migdałowy

    Płatki róży

    Pięknie pachną, pełnią rolę ozdobną, ale i pielęgnacyjną. Związki znajdujące się w płatkach róży wspaniale pielęgnują skórę dojrzałą. Więcej o właściwościach róży pisałam w artykule: Róża w kosmetyce − tajemnica piękna i długowieczności skóry dojrzałej. Do bukietu soli dodać możesz też inne suszone kwiaty, np. nagietka lub rumianku.

    płatki róż

    Sól himalajska

    Gwoździem programu jest sól himalajska. Różowy proszek nie tylko pięknie wygląda, ale i może mieć właściwości przeciwbólowe. Sprawdź też mój przepis na peeling z solą himalajską: Peeling po treningu? Relaksujący mięśnie peeling do ciała z różową solą himalajską. Obecność soli w kąpieli rozluźnia mięśnie i wycisza stany zapalne, np. w stawach. Różowe kryształki sprawdzają się w walce z cellulitem oraz rozstępami. W zależności od pochodzenia może być bogata w różne inne minerały i pierwiastki. Mówi się, że sól himalajska może zawierać aż 84 związki, w tym potas, magnez, cynk, żelazo, mangan.

    Sól himalajska

    Mleko w proszku

    Mleko w proszku pełni tu rolę zagęszczacza. Dzięki niemu kąpiel przybierze mleczny kolor. Woda w wannie stanie się bardziej gęsta. Białka sproszkowanego mleka, o ile oczywiście nie masz na nie uczulenia, łagodzą wszelkie podrażnienia na skórze i sprawią, że będzie gładka. W końcu sama Kleopatra brała słynne odmładzające kąpiele w mleku. Dla urozmaicenia możesz wykorzystać sproszkowane mleko kozie, które doskonale nawilża skórę.

    Zmielone płatki owsiane

    Płatki owsiane przydają się nie tylko na śniadanie! Kiedy zamoczysz je w wodzie, tworzą delikatny śluz. Działa on łagodząco na skórę. Jeżeli jesteś mamą, z pewnością spotkałaś się z babcinym sposobem leczenia podrażnień delikatnej i alergicznej skóry niemowlaka z kąpielą w płatkach owsianych. Twoja dojrzała skóra także świetnie na nie zareaguje.

    Domowa sól do kąpieli − zrobisz ją łatwiej, niż myślisz!

    Sól do kąpieli przygotujesz w bardzo prosty sposób. Wystarczy tylko wymieszać wszystkie podane składniki. Pamiętaj, że możesz samodzielnie stworzyć mieszankę zapachową olejków eterycznych oraz suszone kwiaty. Ja podaję Ci mój ulubiony przepis.

    Do przygotowania soli do kąpieli domowej roboty według mojego przepisu potrzebować będziesz:

    • 1/2 szklanki soli himalajskiej,
    • 1/4 szklanki zmielonych płatków owsianych,
    • 2 łyżki mleka w proszku,
    • 15 kropli olejku eterycznego lawendowego,
    • 4 łyżki oleju migdałowego,
    • 1 łyżkę suszonych płatków róży.

    Przygotowanie:

    1. Olejek eteryczny wlej do dużej miski.
    2. Następnie wsyp do niej sól i płatki owsiane i dobrze wymieszaj, żeby zaabsorbować olejek.
    3. Następnie dodaj mleko w proszku.
    4. Na koniec dosyp płatki różane i przesyp sole do słoiczka.
    5. Dodawaj do ciepłej kąpieli.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Domowy peeling kawowy na cellulit

        Domowy peeling kawowy na cellulit

        · 4 minuty czytania
        Peeling poprawia mikrokrążenie, zwiększa wchłanianie kosmetyków oraz odpręża i działa antyseptycznie. Jak wykonać go samodzielnie z użyciem kawy i olejku pomarańczowego? Poznaj sprawdzony przepis!
      • Świeca zapachowa przeznaczona do masażu cieszy się ogromną popularnością. Po zetknięciu z ciałem zaczyna się rozpuszczać, pozostawiając przyjemny zapach. Sprawdź, jak ja wykonać!
      • Szukasz dobrego kosmetyku do golenia? Możesz stworzyć go sama. Sięgnij po masło shea olej kokosowy i olej ze słodkich migdałów. Sprawdź szczegóły naszego przepisu!
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora