Domowy peeling do stóp – sprawdź najlepsze przepisy!

28. 7. 2023 · 7 minut czytania

Chcesz przygotować domowy peeling do stóp i szukasz inspiracji? Zobacz te 3 przepisy!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Domowy peeling do stóp – sprawdź najlepsze przepisy!

Domowy peeling do stóp jest niezwykle prosty w wykonaniu. Dlaczego warto go stosować? Skóra na Twoich stopach jest znacznie grubsza niż na pozostałych częściach ciała. Z tego powodu dużo szybciej rogowacieje, a peeling pomaga usunąć zgrubiały naskórek. Zobacz, dlaczego jeszcze warto wykonać domowy peeling i sprawdź nasze propozycje!

Czy warto robić peeling stóp w domu? Za i przeciw

Natalia Klonowska pisze:

Peeling robiony w zaciszu domowym ma swoje zalety. Na pewno zyskujesz poczucie komfortu − możesz wykonać zabieg w dowolnej chwili, w miejscu i pozycji, które  najbardziej Ci odpowiadają. Dodatkowo masz zapewnioną atmosferę prywatności, a sam zabieg może być formą relaksu po ciężkim dniu. Koszty są zdecydowanie niższe od cen w gabinecie kosmetycznym, co stanowi kolejny plus. Składniki dobieramy według uznania i upodobań – to kolejna zaleta domowego zabiegu.

Dlaczego jednak samodzielnie wykonany peeling stóp może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego? Otóż można uszkodzić (zatrzeć) skórę (np. pumeksem), a stąd już tylko krok do zakażenia, dyskomfortu  i bólu w trakcie chodzenia. Dlatego korzystając z pumeksu, staraj się robić to bardzo ostrożnie. Często zwraca się uwagę na to, że niektóre akcesoria do peelingu trudno utrzymać w czystości i łatwo zapomnieć o ich oczyszczeniu przed kolejnym zabiegiem – tym bardziej, że nie da się dokładnie wyczyścić pumeksu (w jego zakamarkach kryją się bakterie i resztki skóry). Tego typu akcesoria powinny być odkażane przed każdym ponownym użyciem. Możesz również skorzystać z frezarki i regularnie wymieniać nakładki. Pamiętaj o tym, wykonując peeling w domu.

Sprawdź też peelingi do ciała.

 

Jak wykonać peeling stóp w domu?

Pamiętaj, że kluczowym elementem pielęgnacji stóp jest systematyczność – trzeba o nie dbać zarówno latem, jak i zimą.

Etapy niezbędne do przeprowadzenia idealnego peelingu stóp w domu to:

1. Kąpiel stóp

Stopy należy moczyć w ciepłej wodzie (przyjmuje się, że jest to ok. 35 –  40°C). Do kąpieli warto dodać wybrane sole zmiękczające naskórek: sól kuchenną, bocheńską, morską, kryształki do kąpieli lub sole na bazie soli morskich (ewentualnie sodę oczyszczoną).

2. Peeling

Po 15 minutowej kąpieli stóp pora na peeling i ścieranie naskórka. Do wyboru masz akcesoria służące do mechanicznego usuwania zrogowaceń, gotowe peelingi z drobinkami lub kwasami złuszczającymi albo samodzielnie przygotowany peeling.

3. Nawilżanie

Ostatni krok i końcowy etap pedicure. Po każdym peelingu stopy muszą być nawilżone i najlepiej „schowane” w skarpetkę.  Przy doborze kremu do stóp zwróć uwagę na skład, najlepiej jeśli zawiera dużo mocznika, gliceryny, aloesu i/lub wyciągu z alg. Gdy zrogowacenia na piętach są wyjątkowo dokuczliwe, warto sięgnąć po zmiękczające plastry z mocznikiem (sprawdź produkty na zrogowacenia na piętach).

Sprawdź też właściwości mocznika.

domowy peeling do stóp

Czym wykonać domowy peeling stóp?

Zdecydowałaś się na wykonać peeling do stóp w domu i chcesz go przygotować samodzielnie? Jako bazy będziesz potrzebować: cukru, soli, ziaren maku, kawy lub scukrzonego miodu.

  • Mak ma witaminy A, D, E (pełnią ważną rolę w procesie odżywiania i ochrony komórek skóry).
  • Miód ma właściwości kojące, antybakteryjne oraz odżywcze  – jest doskonałym źródłem witamin korzystnych dla skóry.
  • Kawa ma działanie przeciwzapalne oraz poprawia elastyczność skóry.
  • Sólzmiękcza skórę i chroni ją przed utratą wilgoci. 

Sprawdź też plastry na odciski i zrogowacenia.

Do tego możesz dodać wybrane składniki, które poprawią napięcie oraz nawilżenie skóry. Jako odżywczy dodatek do peelingu najlepiej nada się: masło Shea, olejek jojoba, olej z pestek moreli, olej sezamowy, olej babassu, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z nasion Makadamia lub odrobina oleju z igieł sosny karłowatej. Równie dobrze możesz zaopatrzyć się w zestaw gotowych peelingów. Wybór jest spory − skarpety złuszczające, maski, kremowe lub oleiste preparaty. Na ogół, bazą gotowych peelingów są kwasy bądź drobinki złuszczające w postaci cukru, soli a nawet pumeksu wulkanicznego.

Pamiętaj, że peeling przeznaczony do całego ciała nie nadaje się do stóp i na odwrót".

Domowy peeling do stóp ze sproszkowanym pumeksem i olejkami eterycznymi

Do wykonania peelingu potrzebować będziesz:

  • 4 łyżki sproszkowanego pumeksu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 4 łyżki soli gruboziarnistej
  • 4 łyżki oleju kokosowego
  • 15 kropli olejku cytrynowego
  • 15 kropli olejku z drzewa herbacianego
  • 15 kropli olejku miętowego
  1. Rozkrusz pumeks na tarce. Możesz też włożyć go do woreczka i stłuc wałkiem do ciasta. Postaraj się, żeby pumeks był pokruszony dość drobno.
  2. Do pumeksu dodaj 4 łyżki soli gruboziarnistej.
  3. W osobnej misce do oleju kokosowego dodaj olejku eterycznego i sok z cytryny.
  4. Wymieszaj sypką mieszankę z olejami.
  5. Peeling nakładaj na wymoczone wcześniej stopy okrężnymi ruchami. Wcieraj go w skórę przez ok. 5 min. Spłucz ciepłą wodą.

Domowy peeling do stóp ze sproszkowanym pumeksem i olejkami eterycznymi – właściwości składników

  • Sproszkowany pumeks - to naturalny, bardzo silny ścierak skóry, mechanicznie usuwa zrogowaciały naskórek, jest higieniczny w porównaniu do pumeksu w kostce, bo używasz go tylko raz.
  • Sok z cytryny - pomoże nieco rozpuścić i zmiękczyć naskórek. Działa bardzo delikatnie na zasadzie peelingu chemicznego. Do tego pięknie pachnie i dostarcza skórze witaminy C.
  • Olej kokosowy - zapewni skórze odpowiednią regenerację (zawartości witaminy E), a przede wszystkim pomoże odbudować płaszcz hydrolipidowy.
  • Olejki eteryczne - do mojego peelingu dodałam olejki eteryczne (Etja naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek eteryczny z mięty pieprzowej Kej i olejek eteryczny cytrynowy Kej). Pomogą utrzymać świeżość stóp, a przede wszystkim działają antyseptycznie.

Domowy peeling do stóp z makiem

Żeby zrobić peeling do stóp z makiem, potrzebujesz:

  • 1/4 szklanki maku
  • 1/4 szklanki soli himalajskiej
  • sok z 1 cytryny
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek
  • 10 kropli olejku z drzewa sandałowego
  1. W misce zmieszaj 1/4 szklanki maku z 1/4 szklanki soli himalajskiej.
  2. Do 1/4 szklanki oliwy z oliwek dodaj 10 kropli olejku z drzewa sandałowego.
  3. Dodaj oliwę z oliwek z olejkiem eterycznym do ziaren maku i soli.
  4. Do składników dodaj sok wyciśnięty z 1 cytryny.
  5. Całość dobrze wymieszaj ręką.
  6. Zanim nałożysz peeling na stopy, wymocz je w ciepłej wodzie przez ok. 10 − 15 minut.
  7. Peeling nakładaj okrężnymi ruchami i ścieraj naskórek przez ok. 2 − 3 minuty.

Peeling możesz wykonywać raz w tygodniu.

Domowy peeling do stóp z makiem – właściwości składników

  • Mak - wykorzystujemy go przede wszystkim jako mechaniczny ścierak naskórka. Peeling z makiem to przede wszystkim relaks dla stóp − mak nie rozpuszcza się w wodzie, za to świetnie masuje i poprawia mikrokrążenie.
  • Sól himalajska - szczególnie gruboziarnista wzmocni działanie ścierające peelingu. Poza tym pozostawi Twoją skórę gładką − ma bardzo dobre działanie na skórę − przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Dodatkowo, uważa się, że sól pobudza mikrokrążenie.
  • Olejek z drzewa sandałowego - działa silnie antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Dlatego zabezpieczy Twoją nową odsłoniętą skórę na stopach przed infekcjami.
  • Oliwa z oliwek - w peelingu podwójne działania. Po pierwsze, jest olejkiem bazowym dla olejku z drzewa sandałowego. Po drugie, doskonale nawilża i natłuszcza świeżą skórę stóp. Oliwa z oliwek jest bogata w witaminę E, przez co mikrourazy na skórze po peelingu będą goiły się szybciej.

Sprawdź też inne właściwości oliwy z oliwek.

Domowy peeling do stóp rumiankowo-cytrynowy  

Do przygotowania peelingu potrzebować będziesz:

Wykonanie:

  1. Do miski wsyp cukier, sól i sodę oczyszczoną.
  2. Rozpuść olej kokosowy na wolnym ogniu i przestudź go.
  3. Do schłodzonego oleju kokosowego dodaj olejek rumiankowy, olejek cytrynowy i olejek lawendowy.
  4. Olej połącz z sypkimi składnikami i dokładnie wymieszaj.
  5. Wcieraj peeling dokładnie w stopy, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Domowy peeling do stóp rumiankowo-cytrynowy – właściwości składników

  • Cukier i sól morska - cukier nawilży stopy, a sól morska zawiera wiele minerałów, które dobrze wpłyną na kondycję Twojej skóry. Sól morska działa odkażająco.  
  • Olejek lawendowy - ma działanie relaksujące. Dzięki niemu poczujesz się odprężona. Więcej o olejku lawendowym dowiesz się z artykułu: Olejek lawendowy w kosmetyce. Jego właściwości Cię zaskoczą!
  • Olejek rumiankowy - ma działanie łagodzące i uśmierzające ból. Przyda się zwłaszcza, jeżeli letnie buty Cię odparzyły. Olejek rumiankowy działa także antyseptycznie.
  • Olejek cytrynowy - sprawi, że skóra Twoich stóp nieco zmięknie. Do tego ma piękny aromat. Olejek cytrynowy doda Ci energii. Działa także antybakteryjnie.
  • Soda oczyszczona - działa odkażająco na stopy − zabija bakterie i grzyby. Do tego zmiękcza naskórek i ma działanie oczyszczające.

Pamiętaj, że domowy peeling  na stopy warto wykonywać raz w tygodniu. Jeżeli będziesz robić to regularnie, szybko zauważysz poprawę kondycji skóry na stopach!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice