Dziecięce zapalenie ucha bez bólu − jak je leczyć?

28. 4. 2018 · 4 minuty czytania

Dziecięce zapalnie ucha to częsta dolegliwość. Niestety, czasem wiąże się z powikłaniami, dlatego warto jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. O czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Irmina Turek
Irmina Turek
Dziecięce zapalenie ucha bez bólu − jak je leczyć?

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego u dzieci zwykle nie powoduje dolegliwości bólowych. Przebiega łagodnie, postępuje stopniowo i może mieć wiele powikłań. Jak można je leczyć zapalenie ucha bez bólu i od czego zależy dobór odpowiedniej terapii? Co na ból ucha u dziecka pomoże najbardziej?

Zapalenie ucha bez bólu

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to choroba, która może przebiegać bez typowych objawów dla ostrego stanu zapalnego w uchu, czyli bez bólu czy gorączki.

Sprawdź też preparaty na przeziębienie.

Dziecięce zapalenie ucha bez bólu

 

Kiedy trąbka słuchowa nie pracuje prawidłowo, dochodzi do powstania w jamie bębenkowej ujemnego ciśnienia. Sprzyja to powstawaniu wysięku i może prowadzić do rozwoju zakażeń. U małych dzieci problemy z trąbką słuchową mogą być spowodowane przez zarzucanie treści pokarmowej do ucha. Jak to się dzieje? Na wczesnym etapie rozwoju dziecka, trąbka słuchowa jest bardziej otwarta i jej ujście gardłowe jest szersze.

Jeśli w trąbce słuchowej dziecka pojawi się stan zapalny, w jamie bębenkowej zaczyna gromadzić się płyn. To też powoduje osłabienie przewodzenia bodźca dźwiękowego, czyli mówiąc prosto: dziecko zaczyna gorzej słyszeć, a niedosłuch ten może nawet narastać.

O innym rodzaju zapalenia ucha możesz przeczytać w artykule: Zapalenie ucha – leczenie u dziecka

 

Wysiękowe zapalenie ucha u dziecka − przyczyny

W takim przypadku, leczenie ucha dziecka, będzie zależało od wielu czynników. Lekarz weźmie pod uwagę m.in. wiek dziecka, wyniki badań laryngologicznych czy inne choroby występujące u malucha.

Wysiękowe zapalenie ucha występuje najczęściej u dzieci do 5. roku życia. Pojawia się szczególnie u tych, które często przechodziły infekcje górnych dróg oddechowych czy mocne katary z zablokowaniem drożności nosa. Co ciekawe, schorzenie to dotyka częściej dzieci niż dorosłych. A to ze względu na odmienną budowę anatomiczną ucha dziecka. U dzieci też łatwiej o infekcje górnych dróg oddechowych czy też przerost migdałka gardłowego, który może przyblokować trąbkę słuchową.

Przyczyny dziecięcego zapalenia ucha bez bólu

 

Zapalenie wysiękowe często ustępuje samoistnie, ale w niektórych przypadkach nawraca lub występuje przewlekle. W jego terapii zastosować można leczenie zachowawcze lub chirurgiczne.

Zapalenie ucha u dziecka − leczenie

Zwykle, leczenie bólu ucha zwykle wdraża się dość wcześnie. A to dlatego, że dziecko będzie wyraźnie reagować na ból i jasno dawać o nim znać.

Sprawdź też tabletki i krople na ból uszu.

Niestety nie każdy stan zapalny ucha objawia się bólem. Jak więc rozpoznać wysiękowe zapalenie ucha środkowego? Twoją uwagę, może zwrócić to, że Twoje dziecko niedosłyszy i np. nie reaguje, kiedy do niego mówisz. Maluch może prosić o powtarzanie tego, co mówisz, pogłaśnianie bajek czy głośniejsze mówienie.

Jeśli pojawi się wyciek z ucha u dziecka bez bólu, warto również opisać go lekarzowi podczas wizyty z dzieckiem (w przypadku zapalenia ucha środkowego może świadczyć u uszkodzeniu błony bębenkowej).

To, że dziecko nie odczuwa bólu ucha, nie oznacza, że taki stan zapalny jest mniej niebezpieczny dla zdrowia czy nie wymaga zastosowania odpowiedniej terapii. W przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego leczenie polega na obserwacji lub terapii zachowawczej czy chirurgicznej.

Sprawdź też leki na ból i gorączkę dla dzieci.

Wnikliwe obserwowanie zalecane jest u maluchów do 2. roku życia czy i u dzieci z niewielkim niedosłuchem. Lekarz może uczulić Cię, żeby zwracać uwagę, czy niedosłuch się pogłębia i czy u dziecka nie pojawia się katar zatykający nos. Ważne też będzie, żeby starać się nie dopuścić do infekcji górnych dróg oddechowych.

Leczenie zachowawcze polega w dużej mierze na leczeniu chorób, które mogą mieć wpływ na uszy. Szczególną uwagę zwraca się na terapie nawracających infekcji górnych dróg oddechowych i ostrych stanów zapalnych uszu. Lekarz zwykle zaleca aerozole donosowe, które zmniejszają katar lub stan zapalny. Może polecić Ci także preparaty podnoszące odporność czy leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. Jeśli dziecko jest alergikiem to − również preparaty na alergie dla dzieci. Ma to wyeliminować czynniki, które mogą pogorszyć niedosłuch, zwiększyć obrzęk czy zmniejszyć drożność trąbek słuchowych.

Jak leczyć dziecięce zapalenie ucha bez bólu

 

Interwencję chirurgiczną lekarz może zalecić głównie u dzieci, u których leczenie zachowawcze nie wystarcza lub też kiedy obrzęk i stan zapalny utrzymują się ponad 3 miesiące. Na czym polega zabieg? W uproszczeniu: chirurg nacina błonę bębenkową, odsysa płyn nagromadzony na skutek wysięku i zakłada dren wentylacyjny. W innej wersji może zrobić nacięcia przy użyciu lasera, co nie wymaga późniejszego zakładania drenu.

Usunięcie płynu z jamy bębenkowej, powinno polepszyć słuch u malucha. Po zabiegu, lekarz umawia Was na wizyty kontrolne u laryngologa. Obserwuj też jak funkcjonuje słuch dziecka na co dzień. Wynika to z nawrotów choroby, jakie mogą nastąpić pomimo zabiegu chirurgicznego.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice