„Pani córka ma wszy” – abstrakcyjne? Wszy u dzieci to zaskakująco częsty problem

28. 9. 2017 · 4 minuty czytania

Wszawica to powszechna przypadłość. Najczęściej dotyka dzieci, choć zdarza się również u dorosłych. Objawia się świądem i zaczerwienieniem. Jak pozbyć się tych dolegliwości? Sprawdź!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
„Pani córka ma wszy” – abstrakcyjne? Wszy u dzieci to zaskakująco częsty problem

Do zarażenia wszawicą może dojść stosunkowo łatwo, niestety zdecydowanie trudniej jest ją całkowicie wyeliminować. Pojawia się tam, gdzie jest bardzo dużo ludzi, np. w szkołach, przedszkolach, obozach czy komunikacji miejskiej. Na szczęście, aby ją usunąć nie trzeba obcinać włosów dziecka – są inne sposoby.

Co to jest wszawica?

Wszawica głowowa to choroba, do której dochodzi na skutek zarażenia wszą głowową. Pasożyt bytuje na owłosionej części skóry głowy i żywi się krwią człowieka, którą zdobywa poprzez nakłucie skóry.

Choroba utrzymuje się tak długo, jak długo żyją wszy i ich jaja na żywicielu. Wszawica, poza dyskomfortem, nie powoduje większych konsekwencji.

 

Jak wyglądają wszy głowowe? Poznaj przeciwnika

Wszy to niewielkiej wielkości owady rozmiarem porównywane do ziarna sezamu (mają ok. 3-6 mm długości). Posiadają kłująco-ssące narządy gębowe, krótkie odnóża i twardy pancerz. Ich jaja nazywane są gnidami i po wykluciu przechodzą z koloru białego do brązowego u dorosłych osobników.

Jak długo żyją wszy?
Wszy wykluwają się z jaj (gnid) po ok. 8-10 dniach. Małe osobniki nazywane są nimfami i przez ok. 10-12 dni zyskują zdolność do rozmnażania. Dorosła wesz żyje od 2 do 3 miesięcy (jeśli posiada źródło pokarmu) i składa do 10 jaj dziennie.

Osadzają się u nasady włosów. Cechą charakterystyczną wesz jest mocna przyczepność, którą zawdzięczają produkowanej specjalnie w tym celu lepkiej substancji. Właśnie z tego powodu, tak ciężko je usunąć.

wszy i gnidy

Jak rozpoznać czy dziecko ma wszy? Jakie są objawy?

Objawy wszawicy ciężko pomylić z czymkolwiek innym: świąd głowy jest bardzo dokuczliwy, na skórze powstają zaczerwienienia, mikroskopijne ranki i zgrubienia na skutek drapania swędzących punktów.

    Wszy najchętniej bytują na skórze za uszami i w dolnych partiach głowy. Równocześnie u nasady włosów zauważysz małe, białe grudki przypominające łupież – tzw. gnidy.

    wyczesywanie wszy i gnid

    Wszawica u dzieci – skąd wszy na głowie?

    Wszawica to bardzo powszechna przypadłość, która częściej występuje u dzieci, ze względu na to, że często są w bliskim kontakcie z rówieśnikami.

    Maluchy stykają się głowami podczas zabawy, głaszczą czy przytulają, a dziewczynki układają sobie fryzury. W takich okolicznościach nietrudno o zakażenie.

    Ważne!
    Nieprawdą jest, jakoby przyczyną wszawicy głowowej był brak higieny.

    Za to skojarzenie odpowiedzialna jest wesz odzieżowa, która rzeczywiście dotyka głównie ludzi bezdomnych i skrajnie zaniedbanych.

    Jak zapobiec wszom u dzieci?

    Wszawica w szkole jest zupełnie normalnym problemem. Ważne jest, aby poinformować wychowawcę klasy o tym, że Twoje dziecko ma wszy (to wręcz obowiązek rodzica!), gdyż do zarażenia musiało dojść w jego najbliższym otoczeniu. Oznacza to, że nie jesteś jedynym rodzicem, który walczy z małymi gryzoniami. Wówczas dyskretna interwencja nauczyciela może zapobiec szerzeniu się choroby i uchronić Twoje dziecko przed jej nawrotem.

    W zależności od szkoły czy przedszkola, higienistka po uzyskaniu zgody rodziców może sprawdzić głowy dzieci na obecność wszy. Pomocne będą także proste komunikaty ze strony rodzica lub wychowawcy, aby nie pożyczać sobie ręczników, czapek, szczotek i ozdób do włosów.

    Istotne jest też wczesne wykrycie problemu, dlatego dokładnie sprawdzaj skórę głowy dziecka po powrocie z wakacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie pomoże częste mycie głowy (te małe szkodniki świetnie sobie radzą w takich warunkach: mocno trzymają się na włosach i zamykają otwory na powietrze).

    Polecane sposoby na wszy u dzieci

    W sklepach znajdziesz różne preparaty na wszy. Najbezpieczniej będzie skontaktować się z lekarzem, aby dobrał preparat, który nie uczula skóry głowy. Po zastosowaniu środka wszystkie osobniki powinny zginąć, jednak na wypadek, gdyby na skórze głowy pozostały jakieś gnidy, zaleca się powtórzenie kuracji po 7-8 dniach. Do wyczesania włosów zaleca się używać gęstego grzebienia (często dołączonego do produktu).

    wszy u dzieci

     

    Po zastosowaniu preparatu najlepiej zdezynfekować otoczenie malucha, czyli uprać w 60°C pościel, ręczniki, koce i maskotki, z którymi miał styczność. Następnie wyprasuj co się da, a grzebienie wyparz.

    Jeśli czegoś nie możesz uprać w wysokiej temperaturze lub wyprasować, szczelnie zamknij w torbach na ok. 3 tygodnie, aby wszystkie szkodniki wyginęły. Pozbawiona dostępu do krwi wesz nie przeżyje dłużej niż kilka dni, ale należy odczekać do wyklucia ewentualnych gnid, które również zginą. Zarządź dokładne odkurzanie dywanów, a po wszystkim wyrzuć worek.

    Co na to lekarz?

    W przypadku wszawicy w przedszkolu lub szkole profilaktycznie można stosować płyny z wyciągami i olejkami roślinnymi (np. olejek z drzewa herbacianego, rozmarynu czy eukaliptusa), które dostępne są w aptekach bez recepty. Preparaty te mają działanie repelentne, czyli odstraszające pasożyty oraz antyseptyczne, czyli niszczące drobnoustroje chorobotwórcze

    - tłumaczy lek. med. Magdalena Stoczyńska.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice