Olej z pestek moreli − jak stosować go na skórę i włosy?

29. 4. 2019 · 5 minut czytania

Olej z pestek moreli stanowi bogate źródło kwasów oleinowego oraz linolowego. Dostarcza przeciwutleniaczy i pozytywnie wpływa na stan skóry oraz włosów. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Olej z pestek moreli − jak stosować go na skórę i włosy?

Zbliża się sezon na morele! A te skrywają sekret piękna. Ale nie o miąższu z owoców tu mowa! Olej z pestek moreli w kosmetyce stosuje się niemal wszechstronnie. Możesz używać go w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Olej z pestek moreli dobrze wpływa też na Twoje zdrowie i poprawia funkcjonowanie układu krążenia, ciśnienie krwi i poziomi cholesterolu. Tu skupię się jednak głównie na analizie właściwości pielęgnacyjny oleju pozyskiwanego z pestek moreli.

Morele, z pestek których uzyskiwany jest cenny olej, rosły na początku w rejonach Chin, Korei i Kirgistanu. Później ich uprawy przeniosły się także na Europę czy Amerykę. Uprawiane są nawet w Polsce.

Olej z pestek tłoczony jest na zimno. Każda pestka z moreli zawiera w sobie do 50% oleju. Ten z kolei składa się w prawie 90% z NNKT. Głównym składnikiem oleju z pestek z moreli jest kwas oleinowy (58%), a także kwas linolowy (29%). Są to kwasy z grupy omega-9 i omega-6.

sprawdź też, czym wyróżnia się kuracja kwasami Omega.

Pamiętaj, że najlepsze wartości odżywcze na najczystszy, organiczny olej nierafinowany. I taki właśnie Ci polecam do pielęgnacji ciała.

W oleju z pestek moreli znajduje się dużo witaminy A i witaminy E. To złote połączenie dla Twojej skórze. Przyspiesza odnowę komórkową, a jednocześnie regeneruje skórę. Witaminy A i  E jest także świetne przeciwutleniacze, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry i ochronie Twojego DNA.

olej z pestek moreli

 

W oleju z pestek moreli znajduje się też amigdalina, która jest związkiem glikozydów. Mówi się też o niej jako o witaminie B17, choć nie jest wcale witaminą. Istnieją przypuszczenia, że związek ten może działać przeciwnowotworowo. Zawsze jednak warto podchodzić z rezerwą do tego typu twierdzeń. Co więcej! Amigdalina rozkłada się w Twoim organizmie i produkuje trujące cyjanowodór i aldehyd benzoesowy.

Olej z pestek moreli bardzo dobrze wpływa na układ pokarmowy i układ krążenia. Z jednej strony pomaga na zgagę czy problemy trawienne. Z drugiej strony dobrze wpływ na ciśnienie tętnicze krwi i działa profilaktycznie w chorobach serca. Bardzo dobrze wpływa też na poziom cholesterolu. Olej z pestek moreli działa przeciwzapalnie i często stosowany jest na stawy przeciw artretyzmowi.

Sprawdź też preparaty wspierające układ krążenia.

 

Olej z pestek moreli − zastosowanie w kosmetyce

Olej z pestek moreli na skórę

Kiedy w Twoim organizmie jest zbyt mało kwasu gamma-linolenowego (przekształca się w Twoim organizmie z kwasu linolenowego), skóra staje się sucha i szorstka. Skóra traci wtedy elastyczność i wydaje się, że szybciej się starzeje. Dlatego uzupełnianie pielęgnacji skóry kosmetykami zawierającymi kawas linolenowy jest tak ważne. Dobrym źródłem tego cennego składnika jest właśnie olej z pestek moreli.

Dermatolodzy przyznają, że niedobory kwasu linolenowego w skórze mogą prowadzić do różnych chorób skóry, takich jak łuszczyca. Olej z pestek moreli bardzo sprawdza się w pielęgnacji delikatnej, podrażnionej skóry. Łagodzi stany zapalne i dobrze nawilża skórę. Dlatego właśnie znalazł zastosowanie w kosmetykach taki jak hypoalergiczny szampon do włosów jasnych, farbowanych Biały Jeleń. Olej z pestek moreli możesz dodawać nawet do kąpieli dla alergików czy osób ze skórą AZS. Taki zabieg przyniesie Ci ulgę i pozostawi skórę dobrze nawilżoną.

Olej z pestek moreli ma bardzo podobny skład do powłoki lipidowej naskórka. Dlatego bardzo ładnie wchłania się w skórę i nie pozostawia tłustych plam. Jest nie tylko dobrym nawilżaczem skóry, ale przede wszystkim emolientem, który zapobiega wysychaniu ciała. Znajdziesz go m.in. w intensywnie odżywczym maśle do ciała od Vianka. Nawilżające i ujędrniające działanie oleju z pestek moreli sprawia, że może on zapobiegać rozstępom. Dlatego często stosują go kobiety w ciąży na rosnący brzuszek i biust.

olej z pestek moreli na włosy

Olej z pestek moreli na twarz

Olej z pestek moreli w kosmetyce używany jest bardzo często jako składnik kremów ujędrniających i wygładzających zmarszczki. To zasługa połączenia witamin A + E, a także NNKT, które pomagają w regeneracji komórek skóry.

Ten olej możesz także samodzielnie stosować na skórę, jako naturalny kosmetyk. Polecam Ci stosowanie go jako odżywczy kosmetyk na noc pod oczy. W ten sposób Twoja skóra będzie ujędrniona, a cienie pod oczami znikną. Olej z pestek moreli działa też dobrze na lekkie przebarwienia na skórze. Przez co wygląda ona na młodszą i świeższą.

Olej stosowany jest także do usuwania zaskórników. Ze względu na sporą zawartość oleju linolenowego możesz stosować go do każdego rodzaju cery. Nie tylko suchej czy wrażliwej. Nie powinien zapychać porów. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu sprawdzi się nawet przy skórze z zaognionym trądzikiem − dobrze ją nawilży i wyciszy stany zapalne.

Olej z pestek moreli możesz także stosować do spierzchniętych i suchych ust. Jako delikatny balsam szybko przywróci ich dobrą kondycję.

Sprawdź też kosmetyki do twarzy.

olej z pestek moreli w kosmetyce

Olej z pestek moreli na włosy

Olej z pestek moreli dba nie tylko o włosy, ale i skórę głowy. Przede wszystkim łagodzi objawy łupieżu czy łuszczycy. Dobrze nawilża skórę i łagodzi podrażnienia czy stany zapalne.

Jeżeli chodzi o pielęgnację włosów, polecany jest do olejowania włosów wysokoporowatych, czyli zniszczonych. Uzupełnia otwarte łuski włosów i przywraca im sprężystość, a także wygładza łuskę. Przez to włosy są bardziej błyszczące i zdrowiej wyglądają. Olej z pestek moreli znalazł się w składzie odżywki przeciw wypadaniu włosów Biotebal.

Olej z pestek moreli możesz też mieszać z odżywkami czy maskami do włosów. W ten sposób nadasz im większego blasku, a Twoja skóra głowy będzie dobrze nawilżona.

 

Olej morelowy, czyli olej z pestek moreli świetnie sprawdza się w pielęgnacji całego ciała: od stóp do głów! Dosłownie − nie dość, że poprawia kondycję włosów, to możesz go stosować także na suche pięty. Olej ten często znajduje się w kosmetykach przeciwstarzeniowych, ale możesz go także używać jako naturalny kosmetyk bezpośrednio na skórę.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Anna Wolska
    Aleksandra Anna Wolska
    Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice