Fitoreksja − czy można uzależnić się od ćwiczeń?
Czy wiesz, że obsesja na punkcie ćwiczeń może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu? Czym jest fitoreksja i po czym poznać objawy uzależniania? Szczegóły poznasz w naszym artykule!
Spis treści
Moda na bycie fit może łatwo przerodzić się w obsesję. Określa się ją mianem „fitoreksja”. Niekontolowany wysiłek fizyczny grozi urazami i nieodwracalnymi konsekwencji dla zdrowia. Leczenie uzależnienia ma pomóc w powrocie do umiarkowanego wysiłku lub zastąpieniu go nowymi formami ćwiczeń. Zobacz, co to jest fitoreksja czy fitmania.
Spis treści:
- Czym jest fitoreksja?
- Fitoreksja − objawy i konsekwencje
- Fitoreksja − stopniowa utrata kontroli
- Skłonność do fitoreksji
- Leczenie fitoreksji
Czym jest fitoreksja?
Fitoreksja lub inaczej fitmania to obsesja na punkcie bycia fit. Moda na bycie fit ropoczeła się już w drugiej połowie XX wieku. Obecnie nabrała szybkiego tempa ze względu na zasięg i siłę oddziaływania mediów społecznościowych.
Tak naprawdę po raz pierwszy problem kompulsywnych ćwiczeń został opisany już w latach 70-tych. „Kompulsywnych”, bo mają charakter wewnętrznego przymusu. Ale do dziś fitoreksja nie została uznana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, ani w Podręczniku Diagnostyczno-Statystycznym Zaburzeń Psychicznych jako zaburzenie psychiczne.
Natomiast w DSM-5, klasyfikacji chorób psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kompulsywne ćwiczenia uznaje się za „uzależnienie behawioralne”, w którym zachowanie danej osoby staje się obsesyjne i powoduje dysfunkcję w jej życiu.
Fitoreksja może być powiązana z ortoreksją. Zobacz, czym jest ta ostatnia: Ortoreksja − niezdrowa obsesja na punkcie zdrowego odżywiania
Fitoreksja − objawy i konsekwencje
Fitoreksja charakteryzuje się ciągłym apetytem na trening fizyczny, czego skutkiem jest niekontrolowany i często nadmierny wysiłek fizyczny ze szkodliwymi konsekwencjami dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet funkcjonowania społecznego.
Zbyt intensywne uprawianie sportu może sprawić, że narażasz swoje ciało na urazy (m.in. układu kostno-stawowego), utrata gęstości kości, rozlegulowanie gospodarki hormonalnej, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Fitoreksja może też prowadzić do problemów z odżywianiem czy relacjami społecznymi. Dowiedz się więcej na temat anoreksji: Anoreksja najczęściej występuje u nastolatek! Jak ją leczyć?
Fitoreksja − stopniowa utrata kontroli
Kiedy cierpisz na fitoreksję możesz zauważyć, że ćwiczenia zaczynają przeszkadzać w ważnych czynnościach. Często odbywają się o nieodpowiednich porach lub w nieodpowiednich warunkach, ale nadal ćwiczysz pomimo obrażeń, przeszkód lub innych powikłań medycznych.
Inne charakterystyczne objawy fitoreksji to:
- intensywny niepokój, depresja lub stres, jeśli nie możesz ćwiczyć
- dyskomfort związany z odpoczynkiem lub brakiem aktywności
- ćwiczenia wykorzystujesz do zarządzania swoimi emocjami
- ćwiczenia traktujesz jako sposób oczyszczenia
- ćwiczenie staje się warunkiem pozwolenia na jedzenie
- ćwiczenia stają się Twoim sekretem
- wycofujesz się z życia społecznego, oddalasz od rodziny i przyjaciół
Skłonność do fitoreksji
Badania wykazały, że u osób, które ćwiczą kompulsywnie lub są uzależnione od ćwiczeń można dostrzec podobne cechy osobowości.
Skłonności do fitoreksji towarzyszą takim cechom jak:
- Perfekcjonizm − perfekcjoniści w małym stopniu tolerują wady i niedoskonałości, co może powodować, że osoba ćwicząca kompulsywnie nigdy nie będzie usatysfakcjonowana efektem ćwiczeń
- Cechy obsesyjne czy kompulsywne − jeśli osoba nie może utrzymać określonych wzorców, odczuwa niepokój emocjonalny. Dlatego, jeśli harmonogram ćwiczeń nie może być przeprowadzony zgodnie z planem, u ćwiczącego pojawiają się objawy lękowe
- Neurotyzm − zwiększa niestabilność emocjonalną i nasila negatywne emocje, co może zwiększyć koncentrację ćwiczącego na treningu jako (jedynego) preferowanego mechanizmu radzenia sobie z emocjami
- Narcyzm − powoduje wysoką koncentrację na samym sobie, dlatego osobista potrzeba ćwiczenia staje się priorytetem, pomimo innych równie ważnych obowiązków, takich jak rodzina i praca
Sprawdź też, czym jest zespół abstynencyjny.
Leczenie fitoreksji
Stan ten nie jest rozpoznawany jako zaburzenie psychiczne, badania nad interwencjami terapeutycznymi są nieliczne. Obecnie jako formę leczenia zaproponowano wywiad motywacyjny w połączeniu z poznawczą terapią behawioralną i fizjoterapią. Interwencja powinna polegać na zidentyfikowaniu obsesji i jej wyzwalaczy, uświadomieniu pacjentowi korzyści zdrowotnych wynikających z moderacji ćwiczeń i umożliwieniu mu opracowania strategii samozarządzania sytuacją.
Badacze sugerują, żeby zwracać uwagę zarówno na zapobieganie, jak i doradztwo w obiektach sportowych w razie zaobserwowania podobnego problemu u osób ćwiczących. Konsekwencje dla zdrowia mogą być nieodwracalne, zwłaszcza gdy ćwiczenia są wykonywane samodzielnie w sposób pozbawiony profesjonalnego doradztwa.
Źródła:
1. Mia Beck Lichtenstein, Cecilie Juul Hinze, Bolette Emborg, Freja Thomsen, Simone Daugaard Hemmingsen, Compulsive exercise: links, risks and challenges faced, Psychology Research and Behavior Management
2. Vrabel Karianne, Bratland-Sanda Solfrid, Exercise Obsession and Compulsion in Adults With Longstanding Eating Disorders: Validation of the Norwegian Version of the Compulsive Exercise Test, Frontiers in Psychology, vol.10, 22 October 2019.
3. Jodi Rubin, Compulsive Exercise,
4. Addiction to exercise, BMJ 2017; 357, 26 April 2017