Anoreksja najczęściej występuje u nastolatek! Jak ją leczyć?

24. 4. 2019 · 3 minuty czytania

Anoreksja to poważna choroba z zakresu zaburzeń odżywiania. Prowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu, a niekiedy - nawet do śmierci. Sprawdź, jak rozpoznać choroby i w jaki sposób ją leczyć!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Anoreksja najczęściej występuje u nastolatek! Jak ją leczyć?

Choć występuje u osób w każdym wieku, statystycznie problem anoreksji dotyka głównie nastolatek. Zjawisko może mieć związek ze skrajnie dosłownym odczytywaniem oczekiwań kulturowych dotyczących sukcesu i atrakcyjności. Choroba ma charakter przewlekły, a walka z nią toczy się przez całe życie.

Co to jest anoreksja?

Anoreksja (łac. anorexia nervosa), czy inaczej „jadłowstręt psychiczny”, to poważny i potencjalnie zagrażający życiu stan psychiczny, który wywołuje zaburzenia odżywiania. Stan często wiąże się z wyzwaniami emocjonalnymi, nierealistycznym obrazem ciała i nadmiernym lękiem przed nadwagą lub otyłością (Y. Brazier, Medical News Today).

Sprawdź, jakie są jeszcze zaburzenia odżywiania!

dziewczyna z anoreksją

 

Na czym polega anoreksja?

Anoreksja polega na świadomym głodzeniu się − organizmowi odmawia się niezbędnych składników odżywczych, których potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Dlatego jest zmuszony do spowolnienia wszystkich swoich procesów, żeby oszczędzać energię. To spowolnienie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne (National Eating Disorders Association, 2012).

Zobacz, z czego może wynikać brak apetytu u dzieci i nastolatków.

anoreksja objawy

Anoreksja − objawy

Jak zaczyna się anoreksja? Fizyczne objawy (wynikające z braku składników odżywczych) to nie tylko bardzo niski wskaźnik masy ciała (BMI) i poważna utrata masy mięśniowej.

anoreksja leczenie

To również:

  • apatia, zmęczenie, wyczerpanie,
  • niedociśnienie i związane z tym: niska temperatura ciała, zimne dłonie i stopy
  • wzdęty lub rozstrojony żołądek, zaparcia
  • sucha skóra
  • opuchnięte dłonie i stopy
  • wypadanie włosów
  • nieregularne miesiączki lub ich brak
  • bezpłodność,
  • bezsenność
  • osteoporoza, utrata gęstości kości
  • kruche paznokcie
  • zaburzenia rytmu serca

W wymiarze psychicznym objawy obejmują zachowania takie jak:

  • odmawianie jedzenia
  • próby zbijania wagi, nawet gdy wskaźnik masy ciała jest bardzo niski
  • lęk przed otyłością
  • częste pomiary wagi
  • obsesja na punkcie jedzenia, na przykład czytanie książek kucharskich
  • kłamstwo o jedzeniu
  • brak emocji lub przygnębienie
  • zmniejszony popęd seksualny
  • utrata pamięci
  • zachowania obsesyjno-kompulsyjne
  • drażliwość

„Anoreksja to choroba zarówno ciała jak i ducha. Osoba cierpiąca na anoreksję doprowadza swój organizm do całkowitego wyniszczenia, co może skończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Już pierwsze objawy anoreksji powinny wzbudzić w osobach z otoczenia chorego niepokój, żeby jak najszybciej skierować go na leczenie. Im wcześniej rozpoczęta terapia, tym większa szansa na jej powodzenie”

− pisze lek. med. Aleksandra Malewska.

Sprawdź, czym jest zaburzenie obsesyjno-kompulsywne

Anoreksja − leczenie

Chora osoba będzie mieć trudności z zaakceptowaniem faktu, że ma anoreksję. Dlatego zaangażowanie jej w leczenie może być sporym wyzwaniem. Zwłaszcza na początku, kiedy trzeba przełamać opór żywieniowy.

Psycholog T. Legg potwierdza informacje, że leczenie może obejmować leki, psychoterapię, terapię rodzinną i poradnictwo żywieniowe. Kompleksowy plan musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Sprawdź preparaty odżywcze!

Psychoterapia przy anoreksji

Poradnictwo obejmuje terapię poznawczo-behawioralną (CBT), która koncentruje się na zmianie sposobu myślenia i zachowania danej osoby. CBT może pomóc pacjentowi zmienić sposób myślenia o jedzeniu i masie ciała i opracować skuteczne sposoby reagowania na stresujące lub trudne sytuacje.

Przeczytaj też: Wahania nastroju - czy to objaw depresji?

anoreksja a bieganie

Poradnictwo żywieniowe przy anoreksji

Wizyty u dietetyka mają pomóc pacjentowi odzyskać zdrowe nawyki żywieniowe. Osoby dotknięte problemem anoreksji dowiadują się na spotkaniach, jak ważną rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia pełni zrównoważona dieta.

Leki przy anoreksji

Nie ma konkretnych leków na anoreksję. Natomiast w leczeniu objawów z pomocą przychodzą suplementy witaminowe. Dodatkowo, lekarz może przepisać leki kontrolujące lęk, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub depresję.

Zobacz, jak radzić sobie z lękiem!

Hospitalizacja przy anoreksji

Hospitalizacja może być konieczna, jeśli wystąpi poważna utrata masy ciała lub skrajne niedożywienie. Pamiętaj, że jedzenie i porcje zwiększa się stopniowo, żeby umożliwić bezpieczny przyrost masy ciała.

Anoreksja to wielki problem. Zwłaszcza wśród nastolatków. Kształtująca się dopiero osobowość człowieka, narażona na wszechobecne, nierealistyczne standardy urody i kształtów ciała może prowadzić do tego groźnego zaburzenia. Jeżeli ktoś w Twojej rodzinie boryka się z anoreksją, zareaguj. Być może uratujesz takiej osobie życie.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice