Higiena intymna u mężczyzn – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat
Czy wiesz, że żel do ciała stosowany na okolice intymne może Ci zaszkodzić? Dowiedz się, jak mężczyzna powinien dbać o swoje okolice intymne.
Spis treści
- Dlaczego higiena intymna u mężczyzn jest tak ważna?
- Higiena intymna mężczyzn a golenie. Golić czy nie golić?
- Kosmetyki dla mężczyzn do higieny intymnej – jakie wybrać?
- Higiena intymna mężczyzn – domowe sposoby i dobre zwyczaje
- Bielizna a męska higiena intymna
- Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć!
- Podsumowanie
Niezależnie od tego, czy chodzi o nieprzyjemny zapach, czy o profilaktykę zdrowia, higiena intymna jest tak samo ważna, jak higiena każdej innej części ciała. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas codziennej pielęgnacji tych okolic!
Dlaczego higiena intymna u mężczyzn jest tak ważna?
Męska higiena okolic intymnych jest niestety często pomijanym tematem. Choć infekcje intymne u kobiet mają bezpośrednie przełożenie na płodność, nie omijają również mężczyzn. Są znacznie rzadsze, ale również mogą doprowadzić do licznych powikłań i nigdy nie należy ich lekceważyć. Co więcej, mężczyzn z kolei bardziej dotyka kwestia potliwości – męska skóra w tych okolicach jest znacznie grubsza, a przez liczne gruczoły potowe (szczególnie w okolicach pachwin) częściej się poci.
Odpowiednia higiena nie tylko neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale także redukuje potliwość oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje grzybicze, wirusowe i bakteryjne. Pamiętaj, że zachowując higienę okolic intymnych, dbasz nie tylko o własne zdrowie, ale również o zdrowie swojej partnerki. Wiedząc już, dlaczego prawidłowa higiena intymna mężczyzn jest tak ważna, dowiedz się, jakie zasady warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny!
Higiena intymna mężczyzn a golenie. Golić czy nie golić?
Dla wielu współczesnych kobiet i mężczyzn golenie okolic intymnych jest nieodłączną częścią pielęgnacji, jednak z medycznego punktu widzenia pełne owłosienie nie oznacza niezachowywania higieny. Co prawda, w upalne dni czy podczas intensywnych treningów na siłowni trudniej jest zachować okolice krocza w świeżości, ale golenie stanowi kwestię całkowicie indywidualną.
Pozbywając się owłosienia z okolic intymnych, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
- Jeśli Twoje włosy łonowe są dłuższe, najpierw przytnij je nożyczkami lub golarką z odpowiednią nakładką,
- Do golenia okolic intymnych zawsze używaj osobnej maszynki lub głowicy,
- Aby uniknąć podrażnienia skóry, najlepiej golić się na mokro pod prysznicem lub w wannie z dodatkiem delikatnego produktu myjącego,
- Po goleniu dokładnie, ale delikatnie osusz okolice intymne – bakterie uwielbiają ciepły, wilgotny klimat. Użyj do tego suchego i świeżego ręcznika, przeznaczonego specjalnie do tej części ciała.
Wiele osób zastanawia się, czy kierunek usuwania owłosienia ma znaczenie. W praktyce największym błędem jest golenie się pod włos, szczególnie w okolicach intymnych, gdzie skóra jest wyjątkowo delikatna i skłonna do podrażnień.
Kosmetyki dla mężczyzn do higieny intymnej – jakie wybrać?
Wielu mężczyzn myśli, że stosowanie całej gamy kosmetyków jest domeną kobiet – nic bardziej mylnego. Kupienie szamponu 6w1 (do twarzy, włosów, ciała, podłogi, samochodu i zmywarki) nie będzie dobrym pomysłem. Obszar Twoich narządów płciowych jest bardziej delikatny niż jakakolwiek inna część ciała i dlatego potrzebujesz specjalnych kosmetyków do higieny intymnej. Jak wybrać odpowiedni produkt?
- Dostępne na półkach sklepowych mydła i żele pod prysznic zwykle są alkaliczne i mają tendencję do zmiany pH skóry. Rozważ więc zakup delikatnego żelu do higieny intymnej dla mężczyzn, który odpowiada wartości pH tych okolic.
- Dobrze sprawdzają się również kosmetyki zawierające w składzie kwas mlekowy oraz substancje łagodzące takie jak np. panthenol czy alantoina.
- Zwróć uwagę, aby kosmetyk był przebadany dermatologicznie oraz wolny od parabenów, sztucznych barwników i silnych detergentów znanych jako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate).
- Jeśli masz skłonności do nadmiernego pocenia lub ocierania okolic pachwin, zamiast dezodorantu, wypróbuj puder do higieny intymnej. Dobre, niezawierające talku pudry intymne pomagają zwalczać infekcje bakteryjne, otarcia, pot i nieprzyjemny zapach.
Higiena intymna mężczyzn – domowe sposoby i dobre zwyczaje
1. Okolice intymne najlepiej jest myć minimum dwa razy dziennie. Jeżeli często trenujesz, biegasz, jesteś stałym bywalcem siłowni lub pływasz na basenie, powinieneś odpowiednio zwiększyć częstotliwość mycia swoich miejsc intymnych.
Uwaga! Myjąc się, szczególnie zwracaj uwagę na higienę obszaru pod napletkiem, aby usunąć tzw. mastkę – wydzielinę składającą się z płynów ustrojowych, łoju i martwych komórek naskórka. Upewnij się również, że żel do higieny intymnej nie dostał się do cewki moczowej. To może prowadzić do zakażenia.
2. Podczas mycia okolic intymnych nie używaj również myjek i gąbek. Bardzo szybko stają się siedliskiem drobnoustrojów i mogą doprowadzić do rozwoju infekcji. Co więcej, ich chropowata struktura może podrażnić delikatny naskórek w szczególności na żołędziu. Zbędne są również inne „specjalne” kosmetyki do higieny intymnej – np. wilgotne chusteczki czyszczące, spraye do higieny intymnej czy perfumowany papier toaletowy. Zawarte w nich składniki (np. substancje zapachowe i konserwanty) mogą powodować podrażnienia lub alergie skóry okolic intymnych.
3. Nie zapominaj także o higienie okolic intymnych po stosunku! Umycie się po seksie jest tak samo ważne jak przed nim. Jeśli będziesz o tym zapominać, możesz nabawić się infekcji, np. zapalenia pęcherza moczowego, które objawia się m.in. pieczeniem po wytrysku.
Bielizna a męska higiena intymna
- Jedną z oczywistych i najważniejszych wskazówek dotyczących pielęgnacji intymnej jest noszenie zawsze świeżej bielizny.
- Wskazane jest, aby prać bieliznę i ręczniki w pralce w temperaturze minimum 60°, aby zniszczyć wszelkie bakterie i wirusy.
- Warto także zainwestować w odpowiednie tkaniny. Trzymaj się z dala od materiałów syntetycznych i wybieraj naturalną bawełnę, która pozwoli Twojej skórze oddychać, zminimalizuje potliwość i pozwoli zachować świeżość na dłużej.
Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć!
Najbardziej wrażliwa część Twojego ciała – miejsca intymne - wymaga szczególnej uwagi. Wiele problemów zdrowotnych można wykryć na bardzo wczesnym etapie, a co za tym idzie – skutecznie wyleczyć. Wyrób nawyk regularnego, comiesięcznego sprawdzania prącia i jąder pod kątem wszelkich nieprawidłowości. Najlepiej wykonywać samobadanie po ciepłym prysznicu lub kąpieli. Zwróć uwagę, czy jądra nie zmieniły swojego kształtu, nie są bolesne, a na ich powierzchni nie wyczuwasz guzków i zgrubień. Dokładnie obejrzyj również samą skórę okolic intymnych – zaczerwienienie, pęcherze lub brodawki mogą wskazywać m.in. na choroby przenoszone drogą płciową. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi – nie zwlekaj z wizytą u swojego lekarza rodzinnego lub urologa.
Podsumowanie
Mimo codziennej bardzo dokładnej higieny okolic intymnych każdy mężczyzna może zachorować na grzybicę narządów płciowych, zapalenie cewki moczowej czy chorobę weneryczną. Jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak m.in. swędzenie, nieprzyjemny zapach lub wydzielina z cewki moczowej, udaj się do lekarza.
Źródła:
- Medycyna Praktyczna, Drabczyk R., Zapalenie cewki moczowej lub pęcherza moczowego u mężczyzn, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/75687,zapalenie-cewki-moczowej-lub-pecherza-moczowego-u-mezczyzn, [dostęp 21.05.2022]
- Domagalska, B. W. Kosmetyki do higieny intymnej, [dostęp 21.05.2022]
- Krajowy Rejestr Nowotworów, Jądro, http://onkologia.org.pl/rak-jadra/, dostęp 21.05.2022
- Rusz, A., Pilatz, A., Wagenlehner, F. et al. Influence of urogenital infections and inflammation on semen quality and male fertility. World J Urol 30, 23–30 (2012). https://doi.org/10.1007/s00345-011-0726-8