Pieczenie po wytrysku – co oznacza? Lekarz odpowiada!
Pieczenie po wytrysku może oznaczać różne, dość poważne dolegliwości. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza!
Spis treści
- Pieczenie po wytrysku i nie tylko – choroby przenoszone drogą płciową
- Parcie na mocz i pieczenie po wytrysku – objawy zapalenia gruczołu krokowego
- Pieczenie po wytrysku – co jeszcze może oznaczać?
- Kiedy udać się do lekarza?
- Pieczenie ujścia cewki u mężczyzn i inne objawy – jak lekarz stawia rozpoznanie?
- W jaki sposób przebiega leczenie i jak zapobiegać zachorowaniu?
- Już wiesz, co może oznaczać pieczenie po wytrysku!
Pieczenie po wytrysku u mężczyzn może być związane z zapaleniem cewki moczowej czy zapaleniem gruczołu krokowego. Pieczenie, ból mogą pojawiać się w różnych okolicznościach (po oddaniu moczu, uczucie stałego dyskomfortu). Sprawdź, co jeszcze oznacza pieczenie „wewnątrz” prącia i kiedy udać się do lekarza.
Pieczenie po wytrysku i nie tylko – choroby przenoszone drogą płciową
Choroby przenoszone drogą płciową w wielu środowiskach nadal uważane są za wstydliwą przypadłość. Co za tym idzie, część pacjentów stara się jak najdłużej ignorować objawy takie jak:
- pieczenie cewki po stosunku,
- dolegliwości bólowe,
- świąd czy wydzielina z cewki moczowej
- i niechętnie udaje się do lekarza.
Warto jednak uświadomić sobie, że aktywność seksualna stanowi jedną z podstawowych potrzeb i choroby nabywane w ten sposób nie powinny być tematem tabu.
Zaczerwienienie ujścia cewki moczowej, pieczenie i obrzęk mogą być symptomami zakażenia rzeżączką, gram-ujemną bakterią Neisseria gonorrhoeae. Częstym objawem jest ból i pieczenie podczas oddawania moczu oraz śluzowo-ropna wydzielina z ujścia cewki moczowej, która pojawia się już w ciągu 2-7 dni od kontaktu seksualnego.
Przeczytaj więcej na temat rzęsistkowicy.
W przypadku nierzeżączkowych zapaleń cewki moczowej (wywołanych np. przez chlamydię) okres wylęgania się choroby jest z reguły dłuższy niż w przypadku rzeżączki, A objawy zróżnicowane (czasem nie występują wcale). Obejmują one m.in.
- świąd,
- ból podczas mikcji,
- pieczenie penisa po wytrysku i po oddaniu moczu
- oraz obecność śluzowej, śluzowo-ropnej lub śluzowo-wodnistej wydzieliny z cewki moczowej.
Jeśli współistnieje zapalenie stercza lub pęcherza moczowego, pojawia się także naglące parcie na mocz i częstomocz.
Dowiedz się, jak ustrzec się przed chlamydiozą.
Warto pamiętać, że w sytuacji podejrzenia oraz rozpoznania choroby przenoszonej drogą płciową konieczne może być rozszerzenie diagnostyki w kierunku innych chorób nabywanych drogą aktywności seksualnej, takich jak np. kiła, HIV, wirusowe zapalenia wątroby i inne.
Sprawdź, co warto wiedzieć o Kile.
Parcie na mocz i pieczenie po wytrysku – objawy zapalenia gruczołu krokowego
Dyskomfort lub lekkie pieczenie po wytrysku nasienia, naglące i bolesne parcie na mocz, ból odczuwany w kroczu u nasady penisa czy w okolicy odbytu, a także trudności w oddawaniu moczu lub ból i pieczenie podczas mikcji mogą wskazywać na zapalenie prostaty.
W przypadku ostrego zapalenia gruczołu krokowego objawy pojawiają się dosyć gwałtownie i przybierają na sile w ciągu kilku dni. Często obserwuje się gorączkę i dreszcze, uczucie rozbicia i ogólne złe samopoczucie. Ból okolicy prostaty może być bardzo silny i promieniować do czubka prącia, moszny, a nawet lędźwiowo-krzyżowej okolicy kręgosłupa. Takie objawy skłaniają zwykle do niezwłocznej wizyty u lekarza, a zdiagnozowanie ostrego zapalenia stercza nie nastręcza zbyt wielu trudności.
Nieco trudniej rozpoznać przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, gdzie bóle w obszarze miednicy, dyskomfort i ból związany z oddawaniem moczu, naglące parcie, dyskomfort czy pieczenie cewki moczowej (a konkretnie jej zewnętrznego ujścia) mogą pojawiać się okresowo i trwać miesiącami. Ostre zapalenie stercza często współistnieje z zakażeniem układu moczowego lub zapaleniem cewki moczowej.
Pieczenie po wytrysku – co jeszcze może oznaczać?
Pieczenie podczas wytrysku nasienia lub chwilę po wytrysku może być także spowodowane mechanicznym urazem. Takie obrażenie często związane jest z niedostatecznym nawilżeniem podczas stosunku seksualnego czy zbyt intensywnym zbliżeniem. Do uszkodzeń mechanicznych prącia może dojść także w wyniku nieostrożnego seksu oralnego (np. wskutek zahaczenia zębami) czy podczas masturbacji.
Czy wiesz, że...
otarcia żołędzi i urazy mechaniczne predysponują do zakażeń.
Pieczenie penisa, a także dokuczliwy świąd i ból są czasem objawem grzybicy. Na grzybicze zapalenie żołędzi i napletka bardziej narażeni są mężczyźni cierpiący na różne choroby przewlekłe, przebiegające z osłabieniem odporności.
Podczas poszukiwania przyczyny dolegliwości związanych z wytryskiem czy oddawaniem moczu u mężczyzn, nie można zapomnieć o tak prozaicznych powodach, jak niedostateczna lub nieprawidłowa higiena oraz różnego rodzaju podrażnienia. Pamiętaj, że nieregularne i niedokładne mycie okolic żołędzi i napletka prowadzi do gromadzenia się mastki, której zbyt duża ilość sprzyja rozwojowi stanów zapalnych.
Zwróć również uwagę na stosowane przez Ciebie preparaty do mycia ciała dla mężczyzn, a nawet proszek do prania używany do prania bielizny. Podrażnienia mogą być także efektem stosowania żelów nawilżających, środków plemnikobójczych czy substancji obecnych w prezerwatywach.
Zmiany w okolicy skóry penisa, nabłonka żołędzi czy napletka mogą być także związane z chorobami i reakcjami alergicznymi. Częstą dolegliwością jest wówczas świąd, ale czasem pojawia się również ból czy uczucie pieczenia. Warto wspomnieć, że dyskomfort odczuwany podczas wytrysku może mieć też podłoże psychologiczne.
Kiedy udać się do lekarza?
Jakiekolwiek niepokojące i sprawiające dyskomfort dolegliwości powinny skłonić Cię do wizyty lekarskiej. Warto udać się na początek do swojego lekarza rodzinnego, który w razie stwierdzenia wskazań do szerszej diagnostyki, skieruje Cię do urologa, wenerologa czy dermatologa.
Pamiętaj, że nieleczone zakażenia cewki moczowej, prostaty czy pęcherza moczowego grożą rozwojem powikłań, a w przypadku zakażeń przenoszonych drogą płciową konieczne może okazać się także leczenie partnera/partnerki. Dlatego w razie pojawienia się nieprzyjemnych objawów, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.
Przeczytaj, jak leczyć zakażenie układu moczowego.
Niewielkie i krótkotrwałe uczucie delikatnego pieczenia po wytrysku wcale nie musi oznaczać choroby, niemniej jednak jeśli sprawia Ci dyskomfort, zawsze lepiej je skonsultować. Dodatkowe objawy takie jak: świąd, zaczerwienienie okolicy żołędzi i inne widoczne zmiany w pobliskiej okolicy, pieczenie podczas oddawania moczu, ból czy trudności podczas mikcji zwykle wyraźnie wskazują na chorobowe podłoże dolegliwości. Wówczas wizyta lekarska prawdopodobnie okaże się niezbędna.
Przed udaniem się do specjalisty koniecznie zapytaj także swoją partnerkę/partnera o obecność jakichkolwiek niepokojących objawów. Występowanie symptomów u Was obojga może okazać się cenną wskazówką.
Pieczenie ujścia cewki u mężczyzn i inne objawy – jak lekarz stawia rozpoznanie?
Przebieg wizyty w dużej mierze będzie zależny od objawów, które zgłosisz lekarzowi. Oprócz szczegółowego wywiadu i badania fizykalnego, w którego zakres może wchodzić także badanie per rectum, specjalista może zaproponować dodatkowe badania, takie jak:
- badanie ogólne moczu,
- posiewy moczu, wydzieliny z cewki czy nasienia,
- wymaz z cewki,
- biopsję,
- badania z krwi,
- badania obrazowe i endoskopowe (np. USG, cystoskopia)
- i wiele innych.
W jaki sposób przebiega leczenie i jak zapobiegać zachorowaniu?
Metoda kuracji jest ściśle uzależniona od postawionego rozpoznania.
- Podstawę leczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego stanowi antybiotykoterapia. Z pomocą przychodzą także leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
- Jeśli dokucza Ci także infekcja dróg moczowych, lekarz może przepisać Ci leki na zapalenie pęcherza.
- Tak zwane leki na prostatę stosuje się natomiast w przypadku stwierdzenia łagodnego rozrostu stercza.
Rozpoznanie choroby przenoszonej drogą płciową wymaga kierunkowego leczenia, które zwykle obejmuje także partnera/partnerkę chorej osoby, a podczas terapii często konieczne jest wstrzymanie się od współżycia.
Stan zapalny żołędzi i napletka leczy się z pomocą antybiotyków czy leków przeciwgrzybiczych. Natomiast jeżeli podejrzewasz, że źródłem Twoich dolegliwości jest jedynie niewielkie otarcie mechaniczne czy podrażnienie, warto zwrócić wówczas szczególną uwagę na regularną higienę, delikatne osuszanie tkliwej okolicy i przewiewną, bawełnianą bieliznę. Stosuj odpowiednie żele do higieny intymnej dla mężczyzn.
Przeczytaj, o czym warto pamiętać przy higienie intymnej po stosunku.
Jak zapobiegać zachorowaniom? Przede wszystkim pamiętaj o bezpiecznym seksie! Stosowanie prezerwatyw znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Nie zapomnij również o prawidłowej higienie i odpowiednim nawilżeniu podczas aktywności seksualnych. W razie nawracających infekcji dróg moczowych czy zapaleń stercza warto poszukać przyczyny (może być nią np. przeszkoda w odpływie moczu) i spróbować ją wyeliminować.
Sprawdź nasz poradnik: prezerwatywy - wszystko, co musisz wiedzieć.
Już wiesz, co może oznaczać pieczenie po wytrysku!
Uczucie pieczenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej po stosunku seksualnym czy po oddaniu moczu może być symptomem różnych schorzeń. Koniecznie zwróć uwagę na inne, towarzyszące mu objawy, takie jak: ból, trudności z oddaniem moczu, wydzielina z cewki moczowej, świąd czy objawy ogólne.
W razie niepokojących dolegliwości warto udać się do lekarza rodzinnego, który w zależności od podejrzewanej przyczyny, rozpocznie leczenie lub zleci dodatkowe badania i skieruje Cię do innego specjalisty.
Źródła:
- Duława J. Drabczyk R., Powikłane zakażenie układu moczowego. Zapalenie cewki moczowej. Powikłania zakażenia układu moczowego, W: Interna Szczeklika, pod red. P. Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020
- Dębski R., Zakażenia i zarażenia żeńskich narządów płciowych, W: Położnictwo i ginekologia, pod red. G. H. Bręborowicza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.