Higiena układu nerwowego: poznaj 10 ćwiczeń relaksacyjnych

17. 10. 2018 · 4 minuty czytania

Przewlekły stres negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Jak się uspokoić? Co zrobić, by odzyskać pogodę ducha i poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach? Sprawdź nasze porady!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Higiena układu nerwowego: poznaj 10 ćwiczeń relaksacyjnych

Codziennie do Twojego mózgu dociera mnóstwo impulsów, których Twój układ nerwowy nie jest w stanie przetworzyć. To prowadzi do zmęczenia. Mózg potrzebuje odpoczynku, a higiena układu nerwowego jest niezwykle ważna. Zobacz, jak dbać o układ nerwowy. Oto dziesięć prostych ćwiczeń, które pomogą Ci wyciszyć się i zrelaksować.

1. Odetnij się od wirtualnej rzeczywistości

Trening układu nerwowego zacznij od odcięcia się od wirtualnej rzeczywistości, choć na chwilę. Higiena układu nerwowego to przede wszystkim wyrobienie w sobie zdrowego nawyku regularnego „wyciszania się”. Jak to zrobić? W domu wyłącz telefon, telewizor, komputer i inne rozpraszacze. Na chwilę odetnij się od otaczającego świata. Boisz się, że może akurat ktoś będzie dzwonił z ważną sprawą? Nie bój się – za chwilę oddzwonisz, lecz wtedy będziesz już zrelaksowany.

relaksująca się kobieta

 

2. W ciągu dnia znajdź 5 minut dla siebie

Doskonałym sposobem, jak uspokoić układ nerwowy, jest regularny odpoczynek. Zadbaj o to, żeby w pracy co 1 godzinę zrobić sobie 5 minut przerwy. Odejdź od komputera, przejdź się, odetchnij świeżym powietrzem lub wykonaj kilka przysiadów. Taka krótka przerwa to szansa na regenerację układu nerwowego.

Sprawdź też leki na stres i uspokojenie.

3. Bądź tu i teraz

Jak często myślisz o tym, co było lub o tym, co dopiero nastąpi? A przecież życie trwa tu i teraz. Naucz się być świadomym trwającej chwili, doceniaj ją i celebruj. Taką filozofię wyznaje między innymi technika relaksacji zwana mindfulness. Więcej o niej przeczytasz: Medytacja mindfulness - sposób na "przeczytanie" swojego umysłu?

mindfulness

4. Miej świadomość swojego ciała

Jeśli jesteś w domu, połóż się płasko na podłodze, ręce ułóż luźno wzdłuż ciała. Oddychaj powoli i spokojnie. Możesz zamknąć oczy, ale nie jest to konieczne. Z każdym wdechem i wydechem myśl o tym i rozluźniaj kolejne mięśnie swojego ciała. Zacznij od głowy, oczu, ust, następnie rozluźnij mięśnie szyi i barków. Idź dalej i relaksuj mięśnie tułowia i całych kończyn aż po czubki palców. Takie ćwiczenie wycisza, a jednocześnie to doskonały trening relaksacyjny układu nerwowego.

Sprawdź też, jak radzić sobie ze stresem.

5. Oddychaj przeponą

Higiena układu nerwowego polega także na zdrowym oddechu. Naucz się oddychać przeponą. Na czym to polega? Stań w lekkim rozkroku, a dłonie połóż na talii. Nabierz powietrze do płuc, następnie napnij mięśnie brzucha i wstrzymaj na 5 sekund. Po chwili wypuść powietrze i uważaj, żeby mięśnie karku, szyi i ramion były cały czas rozluźnione.

oddychanie przeponą - zdrowy oddech

6. Zadbaj o oczy

Dotyczy to szczególnie tych osób, które spędzają długie godziny przed monitorem komputera. Pozwól oczom odpocząć! Zamknij na chwilę powieki, poruszaj oczami w górę, w dół i na boki − pomoże to rozluźnić mięśnie, które odpowiadają za ruch gałek ocznych.

7. Ziewaj!

Czy wiesz, że ziewanie ma na Twoje ciało relaksujący wpływ? Gdy ziewasz, Twój układ nerwowy dostaje sygnał, że może odpocząć. Zarówno głębokie oddechy, jak i ziewanie to regeneracja układu nerwowego.

ziewający mężczyzna

8. Relaksuj mięśnie karku i ramion

Czy wiesz, że w sytuacji stresowej Twoje mięśnie obręczy barkowej mimowolnie się napinają? Usiądź wygodnie w fotelu i wykonaj kilka prostych ćwiczeń. Poruszaj powoli głową do przodu i do tyłu, następnie na boki, a na końcu wykonaj delikatne krążenie głową − najpierw w lewo, potem w prawo. Każde ćwiczenie powtórz 3 − 4 razy. Wykonuj je bardzo wolno i myśl o relaksacji mięśni tej okolicy.

9. Strząśnij z siebie stres!

Stań w lekkim rozkroku i potrząsaj równocześnie rękami tak, jakby miało to strząsnąć z nich wodę. Takie ruchy relaksują i rozluźniają dodatkowo mięśnie ramion, przedramion i rąk.

Sprawdź też, czym jest trening Jacobsona.

10. Zrelaksuj nogi

Połóż się na podłodze, podegnij nogi i połóż stopy płasko na ziemi. Rozluźnij mięśnie nóg i rytmicznie potrząsaj łydkami. To również działa relaksująco!

Tych kilka prostych ćwiczeń trwa tylko chwilę, a działa kojąco i regenerująco na przeciążony układ nerwowy. Wzmocnienie układu nerwowego to codzienna praca nad relaksacją i wyciszeniem myśli. Zacznij już dziś, a zobaczysz dużą różnicę w jakości życia.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice