Jak dbać o skórę dzieci i niemowląt?
Pielęgnacja niemowląt wymaga zastosowania odpowiednich kremów i preparatów. O czym pamiętać? Jakie kosmetyki wybierać, aby zabezpieczyć delikatną skórę maluszka? Sprawdź!
Spis treści
Delikatna skóra niemowląt wymaga szczególnej pielęgnacji. A to dlatego, że nie jest ona dostatecznie rozwinięta i nie potrafi chronić się sama tak, jak skóra dorosłego człowieka. Dlatego właśnie do pielęgnacji skóry niemowlaka pediatrzy i dermatolodzy zalecają używanie głównie hipoalergicznych dermokosmetyków. Zobacz, na co jeszcze zwrócić uwagę przy kąpieli malucha, nawilżaniu jego skóry i zmianie pieluszek.
Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt - co powinny zawierać?
Skóra niemowląt jest cieńsza i bardziej delikatna niż skóra osoby dorosłej. To właśnie dlatego wymaga ona szczególnej, troskliwej pielęgnacji. Pomóc mogą w tym odpowiednio dobrane kosmetyki dla dzieci.
Takie produkty, niezależnie czy to płyny do kąpieli, żele do mycia, balsamy nawilżające, czy kremy ochronne, powinny ochraniać naskórek przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, zatrzymać w skórze nawilżenie i łagodzić podrażnienia. Kosmetyki takie powinny też uzupełniać naturalną warstwę lipidową skóry. Szczególnie ważne jest to, żeby kosmetyki były hipoalergiczne i nie zawierały sztucznych barwników, które mogą powodować uczulenie i podrażnienia.
Co więc powinno znajdować się w kosmetykach i dermokosmetykach dla niemowląt? Przede wszystkim emolienty np. masło shea, które właśnie zabezpiecza nie do końca jeszcze wykształcony płaszcz lipidowy niemowlaka. Za nawilżenie skóry odpowiadać może gliceryna czy pantenol (prowitamina B5). Te składniki znajdują się m.in. w produktach Cetaphil dla niemowląt, jak np. emulsja do mycia niemowląt Cetaphil. Dodatkowo, w kosmetykach Cetaphil znajduje się witamina B3, która pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia skóry.
Kąpiel niemowlaka - jak ją przygotować?
Niemowlę najlepiej kąpać codziennie. Jest to szczególnie ważne w ciepłe dni, kiedy dziecko bardziej się poci.
Kąpiel dla niemowlaka przygotuj w wanience. Wypełnij ją wodą na tyle, żeby przykryła ona niemowlę w połowie. Najważniejsze jest to, żeby podczas kąpieli podtrzymywać lewą ręką główkę i kark dziecka tak, żeby dziecko było bezpieczne podczas kąpieli i nie zachłysnęło się wodą. Najlepiej jeżeli woda będzie w temperaturze 33 34.
Co ważne! Lepiej unikaj myjki lub gąbki. Na takich przedmiotach mogą tylko gromadzić się bakterie.
Po kąpieli niemowlę owiń ręcznikiem i delikatnie osusz jego skórę. Nie trzyj jednak zbyt mocno, żeby nie podrażnić skóry.
Sprawdź też płyny i mydła do kąpieli dla dzieci.
Następnie użyj balsamu nawilżającego do twarzy i ciała lub oliwki. Dzięki temu na ciele malucha powstanie warstwa ochronna i zostanie utrzymane odpowiednie nawilżenie. Balsam stosuj każdego dnia, po kąpieli.
Odparzenia pieluszkowe - jak im zapobiegać?
Skóra niemowlęcia w okolicy pupy i krocza jest najbardziej narażona na uszkodzenie i podrażnienia. Wilgotne środowisko pod pieluszką sprzyja otarciom i odparzeniom.
Co robić, żeby im zapobiegać?
- często zmieniaj pieluchę
- delikatnie i dokładnie osuszaj skórę pod pieluszką
- stosuj kremy i balsamy ochronne na skórę pupy i krocza
- jeżeli jest to możliwe, daj odetchnąć skórze dziecka i zostaw je na 15 minut bez pieluszki (jest to tzw. wietrzenie pośladków)
- stosuj pieluchy dobrej jakości, które zapewniają skórze dostęp powietrza
Ubranka dla dzieci - jak je wybrać, żeby ochronić skórę dziecka?
Gruczoły potowe na skórze niemowlęcia nie pracują jeszcze tak wydajnie, jak u osoby dorosłej. Dlatego małe dziecko szybciej się przegrzewa. Wpływa to niekorzystnie na kondycję skóry, ponieważ narusza jej naturalną stanowiącą barierę ochronną warstwę lipidową.
Staraj się zawsze wybierać ubranko stosownie do pogody. Złotą zasadą ubierania niemowlaka jest to, żeby zakładać na niego o jedną warstwę ciuszków więcej niż na siebie.
Sprawdź też pieluchy dla dzieci.
To podstawowe zasady dbania o delikatną skórę niemowlaka. Pamiętaj o tym, że dziecko potrzebuje specjalnego rodzaju kosmetyków, które będą wspomagały jego rozwijającą się dopiero skórę. Zwróć uwagę też na sposób kąpieli dziecka i przewijania. Dzięki tym prostym zasadom unikniesz podrażnień skóry dziecka.