Uwaga! Niemowlę w samolocie! Jak przygotować malucha na wielką podróż?

10. 7. 2018 · 6 minut czytania

Niemowlę w samolocie to coraz powszechniejszy widok. Od kiedy zabierać dziecko w podróż? Co wziąć ze sobą w trasę? Czy rodzicom z małymi dziećmi przysługują przywileje? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Uwaga! Niemowlę w samolocie! Jak przygotować malucha na wielką podróż?

Małe dziecko w samolocie budzi sprzeczne emocje. Kto z nas, widząc niemowlaka w samolocie, nie zaklął w myśli − ręka do góry. Ale podróż samolotem z niemowlakiem wcale nie musi oznaczać stresu i wrzasków. Wystarczy tylko, że rodzic i maleństwo odpowiednio przygotują się do podróży. Więc, jak przetrwać podróż samolotem z dzieckiem?

Od którego miesiąca dziecko może latać samolotem?

Moja córa pierwszą podróż samolotem odbyła już w 7. miesiącu… pobytu w brzuszku!  Ale o lataniu w ciąży napiszę innym razem.

Jeżeli chodzi o niemowlęta, to linie lotnicze dokładnie określają, od kiedy dziecko może latać samolotem. Najczęściej na pokład samolotu możesz zabrać dziecko, które skończyło tydzień (np. Ryanair). Inne linie lotnicze przyjmują, że na pokładzie może znaleźć się malec, który skończył 1 miesiąc. Jednak tak naprawdę to Ty decydujesz, kiedy będziesz gotowa na pierwszą podróż samolotem z dzieckiem. Przed każdą podróżą warto również wybrać się do pediatry, żeby ocenił, czy nie ma przeciwwskazań do lotu.

Sprawdź też, jaki gryzak kupić dla niemowlaka.

Od kiedy dziecko może latać samolotem

Okres niemowlęcy jest najlepszy na podróżowanie. Dlaczego?

1. Dziecko jeszcze nie biega, ani nie skacze, więc łatwiej nad nim zapanować

2. Jest to tanie!  

Lot dla dziecka do 2 lat jest darmowy lub kosztuje niewiele (np. w Ryanair za bilet dla niemowlaka w jedną stronę zapłacisz stałą kwotę, czyli 120 zł). Niemowlak prawie wszędzie wchodzi za darmo. Do tego nie trzeba wydawać fortuny na jedzenie.

3. Przyzwyczajaj dziecko do podróży 

Jeżeli jesteś typem podrożnika, to warto swoją pociechę jak najwcześniej przyzwyczajać do lotów samolotem.

4. Podróżowanie jest bardzo rozwijające dla dzieci

Dziecko poznaje nowe miejsca, kultury, smaki, oswaja się z nowi, niespotykanymi wcześniej sytuacjami.

Sprawdź też, czym jest smoczek dynamiczny.

 

Co spakować w podróż z niemowlakiem?

Do samolotu spakuj jedynie najpotrzebniejsze rzeczy. Żeby ułatwić Ci życie, przygotowałam dla Ciebie check-listę, która pomoże Ci w pakowaniu.

Co trzeba spakować na podróż z niemowlakiem

W podróż samolotem zabierz ze sobą:

1. Dokumenty

Pamiętaj, żeby przed podróżą wyrobić dziecku paszport lub dowód osobisty (w zależności od celu podróży). Taki dokument dla dziecka ma krótki okres ważności!

2. Podkład jednorazowy do przewijania

3. Pieluchy jednorazowe (np. Pieluchy Pampers Premium Care 1)

4. Chusteczki nawilżane (np. Kindii Natural Balance)

5. Krem ochronny przeciw odparzeniom (np. Emolium - krem ochronny przeciw odparzeniom)

6. Jeżeli Twoje dziecko ma problemy skórne, to warto wziąć krem nawilżający, który zredukuje uczucie swędzenia (np. Oilatum Baby)

7. Ubranie na zmianę

8. Ulubioną zabawkę

9. Smoczek, a najlepiej 2!

Oczywiście, o ile Twoje dziecko z niego korzysta. Dziecko bardzo łatwo gubi smoczek, jednak znalezienie go między rzędami w samolocie może stanowić duży problem. Możesz też wybrać specjalny smoczek uspokajający, np. ten od smoczek uspokajający Avent.

10. Kocyk lub pieluszkę

W samolocie zawsze jest chłodno, a na krótkich dystansach, pasażerowie nie dostają kocyków.

11. Chustę albo nosidło

Jak dla mnie absolutnie niezbędny element każdej podróży. Jeżeli miałabym do wyboru wózek albo nosidło, na pewno wybrałabym to drugie. Jest wygodne i prawie nic nie waży!

Więcej na temat noszenia dziecka w chuście, przeczytasz w moim artykule: Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce!

    Pierwsza podróż z niemowlakiem – gdzie i kiedy?

    My na pierwsze wspólne wakacje z naszą córka wybieramy się, kiedy będzie miała skończone 9 miesięcy. Powinna już wtedy siedzieć, więc nie będzie potrzeby taszczyć wózka z gondolą. A do tego będzie można ją posadzić w restauracji na krzesełku do karmienia. Żeby było wygodniej, zdecydowaliśmy się na 2-godzinny lot, bez przesiadek, a także wybraliśmy lotnisko jak najbliżej miejsca pobytu. Do pomocy bierzmy aż 2 babcie! Babcie są szczęśliwe, że spędzą czas z wnuczką w pięknym miejscu, a my mamy nadzieję naprawdę odpocząć! Polecam Ci więc to rozwiązanie, jeśli oczywiście masz taką możliwość.

    Pierwsza podróż samolotem z niemlowkiem

    Jak przetrwać lot z niemowlakiem?

    Żeby przetrwać podróż z niemowlakiem, warto zastosować się do kilku zasad:

    1. Najlepiej jeżeli dziecko przed podróżą będzie zmęczone i „niedojedzone”

    My tę zasadę wypróbowaliśmy na własnej skórze. Siedzenie w jednym miejscu nie jest najmocniejszą stroną mojej córy, dlatego teraz każdą podróż planujemy tak, aby do samochodu wsiadała lekko głodna i zmęczona. Wtedy najczęściej całą podróż przesypia.

    Jak przetrwać lot z niemowlakiem

     

    2. Podczas startu i lądowania maluch powinien coś popijać, żeby nie zatkały mu się uszy

    „To bardzo ważne, żeby dziecko przez całą podróż popijało mleko mamy lub wodę z butelki. Podczas przełykania dochodzi do otwarcia ujścia gardłowego trąbki słuchowej i wyrównania ciśnień między jamą bębenkową a gardłem. Zmiany ciśnienia podczas lotu mogą powodować ból ucha, stąd tak ważne jest, żeby temu w ten sposób przeciwdziałać”

    − komentuje lekarz, Aleksandra Malewska.

    3. Jeżeli karmisz piersią, weź wygodne ubranie do karmienia

    Karmienie niemowlaka w samolocie

     

    4. Jeżeli karmisz butelką, to odciągnij pokarm tuż przed wylotem

    Najlepiej zrób to najpóźniej jak się da − ze względu na „żywotność” mleka. Możesz też przygotować takie danie, które nie wymaga dodania ciepłej wody. Nigdy nie wiesz, ile będziesz na nią czekać w samolocie. Naprawdę nie warto wystawiać dziecka i pasażerów samolotu na taką próbę. Pamiętaj, że limity dotyczące pokarmów i płynów w bagażu podręcznym nie obowiązują jedzenia dla niemowląt.

    Sprawdź też akcesoria do karmienia niemowląt.

    5. Wybierz miejsce niedaleko toalety

    W razie czego nie będziesz musiała przeciskać się przez cały samolot, kiedy dojdzie do małej „awarii”.

    Jakie prawa przysługują Ci w podróży samolotem z dzieckiem?

    Niemowlę do lat 2 podróżuje na kolanach swojego opiekuna. Dziecko może jednak podróżować także np. w foteliku samochodowym (musi jednak spełniać specjalne wymagania) lub może być przypięte specjalnymi pasami. W niektórych liniach można zamówić też specjalną kołyskę.

    Jakie masz prawa w podróży samolotem z dzieckiem

     

    Kiedy podróżujesz z dzieckiem, często przysługuje Wam pierwszeństwo przy odprawie czy przy wejściu do samolotu.

    Pewnie zastanawiasz się, czy można przewieźć wózek w samolocie? Wszystko zależy od linii lotniczych. Zdecydowana większość pozwala na nieodpłatny przewóz wózka dziecięcego, a nawet dodatkowego sprzętu, takiego jak łóżeczko turystyczne czy fotelik samochodowy. Wózkiem możesz podjechać pod same schody samolotu, a następnie wózek zostanie podstawiony pod samolot po wylądowaniu.

    Przed każdą podróżą zapoznaj się dokładnie z regulaminem linii lotniczych. Tam znajdziesz aktualne informacje na temat warunków przewożenia dziecka oraz przysługujących Wam praw.

    Ciesz się podróżą i wyluzuj!

    Wiem, że spojrzenia i komentarze innych pasażerów mogą wyprowadzić z równowagi, jednak bardzo ważne jest, żebyś zachowała spokój. Maluch wyczuje Twoje zdenerwowanie.

    Staraj się myśleć o tym, że lecisz na wakacje, a lot nie trwa wiecznie. Nie trzymaj się też sztywnego rozkładu dnia dziecka – w końcu też jest na wakacjach! Pamiętaj też, że to Ty znasz swoje dziecko najlepiej i z pewnością znasz skuteczne metody na uspokojenie go. 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice