Jak obcinać paznokcie u niemowlaka, żeby nie zrobić mu krzywdy?

25. 5. 2018 · 4 minuty czytania

Jak obcinać paznokcie dziecku, żeby nie zrobić mu krzywdy? Czy warto zakładać noworodkowi rękawiczki, by się nie drapało? Jakie nożyczki stosować? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak obcinać paznokcie u niemowlaka, żeby nie zrobić mu krzywdy?

Któż nie zachwyca się maluteńką rączką nowonarodzonego dziecka? Z chęcią oglądamy zdjęcia małych nóżek. Właśnie ta delikatność i kruchość wzbudzają zachwyt, ale również przerażenie. Jak obcinać paznokcie niemowlakowi? To problem, który dotyczy wszystkich rodziców.

Od kiedy obcinać paznokcie u noworodka?

Paznokcie kształtują się u dziecko już około 16. tygodnia ciąży. Będziesz zaskoczona, jak długie mogą być paznokcie noworodka! Im dłużej dziecko jest w brzuchu, tym dłuższe paznokcie będzie mieć po urodzeniu. Zanim pojawiły się nowoczesne metody określania daty porodu, to właśnie długie paznokcie u noworodka świadczyły o tym, że dziecko było „przenoszone”.

Sprawdź cążki i nożyczki do paznokci.

Kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka

 

Pomimo tego, nie wolno od razu obcinać paznokci noworodkowi. Czemu? Już tłumaczę.

Twoje dziecko długo pływało w płynie owodniowym. Dlatego jego paznokcie po urodzeniu są bardzo miękkie, a nieraz zrośnięte z opuszkiem palców.  Po około 2 − 3 tygodniach płytka paznokcia jest na tyle sztywna, że możliwe jest skrócenie paznokci.

Bardzo często paznokcie same zaczynają się kruszyć i łamać. Obetnij wtedy wystającą część paznokcia. Może się też zdarzyć, że paznokcie Twojego Maluszka na tyle szybko się wykruszą, że nie będzie co obcinać.

Nie obcinaj paznokci podczas pobytu w szpitalu! Szpital na wylęgarnia zarazków i bakterii. Każde najmniejsze zranienie (a przy tak małych i delikatnych rączkach o to nie trudno) może skończyć się źle. Dlatego ze skróceniem paznokci bezwzględnie poczekaj do powrotu do domu.

Sprawdź też artykuły higieniczne dla dzieci.

 

Czy używać rękawiczek „niedrapek”?

Co zrobić jeżeli Twoje dziecko ma całą podrapaną twarz, a wy wciąż jesteście w szpitalu? Wiele osób zaleca stosowanie bawełnianych rękawiczek, tzw. „łapek niedrapek”. Mogą to być również zwykłe bawełniane skarpetki.

Rękawiczki niedrapek

 

Lekarze wskazują jednak, że używanie niedrapek utrudnia noworodkowi poznawanie świata. Nie może on ssać ręki, ani dotykać swojej twarzy – a to są jedyne sposoby na samouspokojenie dziecka i poznawanie swojego ciała. Założone rękawiczki uniemożliwia to.

Poza tym w lecie, Twojemu Maluchowi może być w nich po prostu za gorąco.  Moja córa, po założeniu niedrapek, była bardzo niezadowolona z powodu ograniczenia jej swobody ruchów. Dlatego szybko z nich zrezygnowałam.

Z doświadczenia wiem, że podrapania schodzą po jednym dniu całkowicie. Możesz posmarować je kremem natłuszczającym lub maścią z witaminą A.

Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.

Jak często obcinać paznokcie u dziecka?

Każdemu dziecku paznokcie rosną w innym tempie. Ja obcinam paznokcie moje córki 2 razy w tygodniu. Na pewno u każdego niemowlaka paznokcie u nóg rosną wolniej niż u rąk. Tutaj wystarczy, że przytniesz je raz na tydzień lub na dwa. Jednak sama na pewno zauważysz, kiedy należy to zrobić.

Pamiętaj jedna, że za zbyt długimi paznokciami zbiera się brud i zarazki, a dziecko nieustannie pcha rączki do buzi. Obcinając paznokcie, uchronisz swoją pociechę od różnych chorób.

 

    Jak obcinać paznokcie u niemowlaka?

    Wystarczy zastosować kilka prostych zasad:

    1. Paznokcie najlepiej skracać po kąpieli, kiedy płytka paznokcia jest bardziej plastyczna. A jeszcze lepiej, jak Twoje dziecko śpi – wtedy jest spora szansa, że go nie zranisz.

    Jak obcinać paznokcie u niemowlaka

     

    Zobacz, też jakie oliwki do kąpieli polecają blogowe mamy: Dobre oliwki dla dzieci - internetowe mamy zdecydowały! [TOP 5]

    2.Użyj specjalnie przeznaczonych do tego nożyczek o zaokrąglonych końcach. U starszego dziecka możesz używać obcinaczek dla dzieci.

    3.Nie używaj pilników ani cążek do obcinania skórek.

    4. Za pierwszym razem możesz poprosić położną środowiskową o pomoc.

    5. Naciśnij opuszek paluszka tak, żeby odsłonić płytkę paznokcia i nie przyciąć skóry.

    6. Paznokcie u rąk obcinaj na półokrągło, nie wycinaj kącików.

    Zasady obcinania paznokci u niemowlaka

     

    7. Nie wycinaj skórek wokół paznokci.

    8. Przestrzegaj zasad higieny osobistej. Każdy członek rodziny powinien mieć osobny zestaw do obcinania paznokci. Przed zabiegiem umyj sobie i Twojemu Maluszkowi ręce.

    A jak obcinać paznokcie u nóg niemowlaka? Tak, jak u rąk, tyle, że „na prosto” Zapobiegniesz wtedy wrastaniu paznokcia, nie wycinamy kącików paznokcia.

    Obcinanie malutkich paznokci może okazać się naprawdę trudnym zadaniem. Jeżeli przypadkowo skaleczysz dziecko to od razu zdezynfekuj ranę (wodą utlenioną lub solą fizjologiczną). Następnie przyłóż gazik, żeby zatamować krwawienie.  Nie nakładaj bandaża, ani plastra, bo Twoje Maleństwo może się nim zadławić.

    Sprawdź też, jak przemywać oczy noworodkowi.

    Co zrobić, gdy przydarzy się wrastający paznokieć u niemowlaka?

    Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci są za krótko obcięte paznokcie u niemowlaka.  Jednak jest to również uwarunkowane genetycznie. Żeby zapobiec wrastaniu paznokci u Twojego dziecka, przestrzegaj tych 8 zasad przytoczonych wyżej.

    Wrastające paznokcie u niemowlaka

     

    Jeżeli jednak zauważysz zaczerwienienie, obrzęk czy ropę z okolic paznokcia, to działaj jak najszybciej! Możesz pomóc Maluszkowi domowymi sposobami.

    Domowe metody na wrastające paznokcie to:

    • moczenie paznokci i ciepłej wodzie z mydłem (przeznaczonym dla niemowląt!)
    • okłady z użyciem Octaniseptu
    • delikatny masaż polegający na odsunięciu skóry wokół paznokcia od jego płytki
    • stosowanie tzw. „tamponady” − specjalistycznego opatrunku, który delikatnie umieszczamy pomiędzy paznokciem a skórą wokół niego

    Ale najlepiej udaj się do pediatry, który oceni, czy doszło do infekcji i w razie potrzeby zaleci odpowiednią metodę leczenia.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice