Jak poradzić sobie z rozstaniem z małżonkiem?

29. 7. 2018 · 4 minuty czytania

Czy wiesz, że blisko 1/3 Polaków co roku podejmuje decyzję o rozwodzie? Rozstanie bywa bardzo bolesne. Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak poradzić sobie z rozstaniem z małżonkiem?

Zapadła nieodwołalna decyzja o rozwodzie i Wasze drogi się rozchodzą. Jak się poradzić sobie z rozstaniem po długim związku? Czy da się dobrze przeżyć rozwód, a po wszystkim pozostać w przyjaznych stosunkach? Przygnębienie i ogromny bagaż emocjonalny nie ułatwiają sytuacji. Sprawdź, jak poradzić sobie po rozstaniu i co na ten temat mówią specjaliści z dziedziny psychologii i relacji międzyludzkich.

Rozwody w Polsce

Współczynnik rozwodów w Polsce jest wysoki. Choć liczba rozwodów (ale i małżeństw) ciągle spada według danych Głównego Urzędu Statystycznego. Przykładowo w 2016 roku zanotowano ok. 193 tys małżeństw i 63 tys. rozwodów.

Przecież nikt nie wchodzi w związek małżeński z założeniem, że się nie uda. Jednak, jak widać, prawie 1/3 Polaków zdecydowała się na rozwód w 2016 roku.

Czy to przez różnice charakterologiczne, niepewność wyboru, przewartościowanie celów czy przez nagłą potrzebę indywidualizmu i wolności – za każdym razem jest to bolesne i przykre doświadczenie.

Sprawdź też, czy rutyna w związku jest czymś złym.

Rozwody w Polsce

 

Rozstanie - jak sobie poradzić?

Po ciężkich przejściach emocjonalnych najtrudniej uporać się z własnym nastawieniem do życia i lękiem przed tym, co może nadejść. Jeżeli związek trwał wiele lat, łączy Was nie tylko ogromna ilość wspomnień, ale często coś o wiele bardziej znaczącego − dzieci.

Jak się pozbierać po rozstaniu? Wiele osób decyduje się na pomoc osób spoza rodziny, czyli terapię – wspólną lub indywidualną. W dobrej poradni psychologicznej spotkania prowadzone są pod okiem psychologów (czasem również seksuologa), a ich celem jest przeprowadzenie zranionej osoby przez kilka ważnych etapów.

Jak sobie poradzić z rozstaniem

Według specjalistów z poradni psycholog A. Styńskiej musisz skupić się teraz na 5 najważniejszych rzeczach:

1.Uwolnij się od poczucia winy

Utrudnia ono koncentrację na przyszłości. Oderwij się  od myśli krążących wokół tego, co było nie tak i od ciągłego analizowania Waszego związku.

2. Odbuduj poczucie własnej wartości

Uwierz, że podjęte decyzje miały sens i zasługujesz na lepsze, szczęśliwsze życie.

3. Rozwód potraktuj jak szansę dla własnego rozwoju

Zacznij poszukiwać, przypomnij sobie, co sprawia Ci radość, jakie masz pasje. Realizuj marzenia, które zawsze były odkładane na później – to najlepszy sposób na poznawanie nie tylko nowych miejsc, ale też ludzi.

4.Rozmawiaj z dziećmi o tym, co się stało

Nie obwiniaj przy tym byłego małżonka czy małżonki. Nie wykorzystuj dzieci do własnych potyczek i tak będzie to dla nich ogromnie trudna sytuacja.

5. Wyjdź z roli ofiary  

Weź odpowiedzialność również na siebie – obydwoje mieliście wpływ na wspólne życie i to, co się między Wami działo.

Sprawdź też, czy wątpliwości w związku stanowią powód do rozstania.

Współpraca, komunikacja i mediacja

Specjaliści z amerykańskiego stowarzyszenia psychologicznego APA (American Psychological Association) słusznie zwrócili uwagę na to, że koniec małżeństwa wyzwala zazwyczaj szereg emocji. Są to gniew, smutek, lęk i strach. Intensywność tych uczuć może się wzmagać w różnych momentach i jest to normalna reakcja. Z czasem ich nasilenie ustępuje.

    Badania naukowców potwierdziły, że jeśli ludzie są wobec siebie uprzejmi, współczujący i empatyczni dużo łatwiej radzą sobie z trudnościami wywołanymi rozwodem.

    Jak rozwód wpływa na dzieci

    Jak poradzić sobie z rozstaniem według APA?

    Staraj się nie myśleć o rozpadzie małżeństwa jak o wojnie. Pomyśl o skorzystaniu z usług mediatora zanim sąd wyda takie skierowanie. Próba samodzielnego rozwiązania problemu może być frustrująca i nieudana. Konflikty, które przyczyniły się do rozwodu, prawdopodobnie pojawią się ponownie podczas negocjacji rozwodowych. Badania pokazują, że mediacja może mieć korzystny wpływ na relacje małżeńskie i potrzeby dzieci. Pozasądowe spotkanie z mediatorem nie tylko pomoże Ci uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, ale będziecie mogli w komfortowych warunkach wyjaśnić sporne kwestie z partnerem.

    Kiedy człowiek jest wzburzony, z trudem zapamiętuje ważne szczegóły – na rozmowę, mediacje czy wspólną dyskusję w obecności psychologa wybierz odpowiedni moment, gdy czujesz spokój i opanowanie. Możesz użyć listy z tematami, które chcesz omówić lub, jeśli emocje biorą górę, wykorzystać metodę komunikacji mailowej.

    Sprawdź też, czy związek z przyjacielem ma szansę przetrwać.

    Terapie małżeńskie

     

    Wyjaśnienie zaszłości w atmosferze wzajemnego szacunku pomoże Wam zamknąć poprzedni rozdział i ruszyć do przodu bez ciężaru i pretensji. Tylko wtedy życie po rozstaniu będzie miało szansę szczęśliwie się ułożyć.

    Tęsknota po rozstaniu

    Nowa sytuacja, jaką jest  separacja i rozwód może być przytłaczająca. Psychologowie z APA podkreślają, że teraz nawet bardziej niż kiedykolwiek, trzeba o siebie zadbać. Zwróć się do rodziny i znajomych po pomoc. Spróbuj odnaleźć na nowo strefę komfortu i poczucie bezpieczeństwa wśród bliskich. Formalne grupy wsparcia także mogą Ci pomóc odnaleźć się w nowych okolicznościach i poradzić sobie z przygnębiającymi myślami i tęsknotą.

    Tęsknota po rozstaniu

    Motywacja po rozstaniu

    Żeby zachować pozytywne nastawienie warto zaangażować się w działania, spotkania, wydarzenia.  Znajdź nowe hobby lub idź na ciekawe warsztaty czy zajęcia. Dbaj o zdrowie fizyczne, ćwicz i prawidłowo się odżywiaj.

    Zobacz, czy da się odbudować związek po zdradzie: Jak odbudować związek po zdradzie, czy jest to możliwe?

    Jak się motywować po rozstaniu

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice