Jak przygotować dziecko do przedszkola, żeby dobrze się przyjęło?

28. 8. 2018 · 5 minut czytania

Pierwszy dzień w przedszkolu to stres zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jak przygotować się na ten moment? Co zrobić, by znieść rozłąkę? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak przygotować dziecko do przedszkola, żeby dobrze się przyjęło?

Pójście dziecka do przedszkola to nowa sytuacja dla całej rodziny. Nowi koledzy, nowi opiekunowie, nowe miejsce, nowe zabawy, obowiązki i zasady, a także nowe smaki i jedzenie – to wszystko może okazać się dla dziecka przytłaczające. Czy jest jakiś sprawdzony sposób na przygotowanie go na pójście do przedszkola? Zobacz, jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola.

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Najlepszym sposobem na przygotowanie dziecka na przedszkole, jest przyzwyczajenie go do zostawania bez rodziców. Wiadomo, z rodzicami zawsze jest najlepiej i najbezpieczniej. Poza tym, nikt inny nie potrafi zająć się Twoim dzieckiem tak, jak mama i tata. Ale warto nauczyć dziecko zostawania z dziadkami czy ciociami. W ten sposób nie tylko przygotujesz dziecko na pójście do przedszkola, ale również siebie samą. Ja osobiście nie wyobrażam sobie życia bez jednego „dnia wolnego” od macierzyństwa. Pomimo, że moja córa ma dopiero 7 miesięcy, nieraz zostaje u babci na dzień, a nawet 2. Czasem, kiedy piszę artykuł, Mała bawi się z ciocią zza ściany. Nigdy się nie zdarzyło, żeby płakała za rodzicami. Nie wiem, czy to kwestia jej „osobowości” czy przyzwyczajenia, jednak stawiam na to drugie. Nie wspomnę też o tym, że dla mnie chwile dla siebie są zbawienne. Więcej na ten temat pisałam już w artykule: Powrót do pracy po macierzyńskim – bolesna rozłąka czy urlop od Malucha.

 

Jednak pójście do przedszkola to nie to samo, co zostanie u dobrze znanej rodziny. Dlatego ważne jest wytłumaczenie dziecku, co go czeka i jak długo tam będzie. Psycholodzy radzą, żeby nie przeciągać pierwszego rozstania. Wystarczy „przytulas” i buziak. W pierwszy dzień możesz zostać z dzieckiem trochę dłużej w przedszkolu. Często przedszkole organizuje tzw. „godziny adaptacyjne”. Pamiętaj jednak o jednej złotej zasadzie: nie wymykaj się ukradkiem. Dziecko musi wiedzieć, że wychodzisz.

Przed pójściem do przedszkola, warto również nauczyć dziecko rozmawiać o swoich potrzebach. Powinno umieć powiedzieć, kiedy chce jeść, pić, kiedy coś je boli lub martwi.

„Młodsze dzieciłatwiej przyzwyczają się do nowej sytuacji. Ddlatego pójście do przedszkola jest często dużo łatwiejsze dla dziecka, które wcześniej chodziło do żłobka czy klubiku dla maluchów. Przedszkolak, który pierwsze 3 lata życia spędzał w domu tylko z mamą najpewniej dłużej będzie adaptował się do rytmu przedszkolnego, niż maluch żłobkowy. Każdemu jednak trzeba dać czas, zarówno dziecku, jak i sobie”

– mówi lekarz, Aleksandra Malewska.

 

Jedzenie – nic na siłę

Jedzenie bywa kolejnym stresorem dla przedszkolaków. Inne niż w domu, podawane na innej zastawie i o niewłaściwych porach. Niestety, dla rodziców i wychowawców, zjedzenie pełnego posiłku jest priorytetem. Pamiętaj jednak, że zmuszanie dziecka do jedzenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Poproś panie przedszkolanki, żeby tego nie robiły. Dziecko przez kilka godzin nie umrze z głodu. Zawsze możesz spakować jakąś drobną przekąskę. Przyzwyczajenie do przedszkolnego jedzenia może zając trochę więcej czasu.

Sprawdź też, jak uchronic dziecko przed częstymi infekcjami.

jedzenie w przedszkolu

Koledzy i koleżanki, czyli stawiamy czoła socjalizacji

Dużo ważniejsze od jedzenia, jest to jak Twoje dziecko poradzi sobie z wspólną zabawą z rówieśnikami. Być może, nigdy wcześniej nie miało okazji dzielić się zabawkami i uwagą swoich opiekunów. Dlatego ważne jest przygotowanie go na nowe reguły i wyzwania socjalizacji. Jak? Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa! Pytaj się dziecka o jego kolegów i koleżanki. Ważne jest przy tym, żeby nie lekceważyć jego problemów, tylko rozwiązywać je na bieżąco. I pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem.

Sprawdź też preparaty wspomagające odporność u dzieci.

socjalizacja w przedszkolu

„Mamo, ale ja nie chcę!” Czyli, jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Niestety, często zdarza się, że dziecko po prostu mówi: „nie, ja nie pójdę!”. Co wtedy? Jak przekonać dziecko do przedszkola?

    Po pierwsze, postaraj się dowiedzieć, skąd w dziecku ta niechęć. Może się tam nudzi? Może maluch  posprzeczał się z kolegą lub koleżanką? Lub też nie smakuje mu jedzenie? Porozmawiaj z nim spokojnie, np. podczas rozluźniającej zabawy. Spróbuj delikatnie zagadnąć go o to. Warto również porozmawiać z wychowawczynią, która zna swoich wychowanków i obserwuje na co dzień ich zachowanie i wzajemne interakcje.

    Jeżeli już znajdziesz źródło niechęci dziecka do przedszkola, wtedy spróbuj pomału rozwiązać problem. Przede wszystkim, wysłuchaj dziecka, zapytaj się co czuje i spróbuj wspólnie znaleźć jakieś rozwiązanie sytuacji. Niech maluch wie, że szanujesz jego uczucia i liczysz się z jego zdaniem. Nie ma jednej recepty na to, jak przyzwyczaić dziecko do przedszkola, bo za niechęcią dziecka stoją różne problemy. 

    Na koniec jeszcze kilka praktycznych, a dość nieoczywistych rad:

    1.Do przedszkola ubierz dziecko w ubrania bez guzików i buty bez sznurówek. Koszulki, sukienki i bluzy najlepiej niech będą wciągane przez głowę, a kurtki zapinane na suwak lub rzepy. Nie ma co dokładać dziecku trudności w nowej sytuacji.

    jak ubrać dziecko do przedszkola

     

    2. Spakuj dziecku ubrania na zmianę. „Mała wpadka” nie popsuje mu całego dnia.

    3. Weźcie do przedszkola ulubionego misia lub zabawkę – bo z przyjacielem jest zawsze raźniej!

    Jest jedna złota rada, jak przetrwać pierwsze dni w przedszkolu: rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa! Pytaj się dziecka, jak było w przedszkolu, co robiło, co mu się podobało, a co nie. Będziesz mogła na bieżąco rozwiązywać z nim problemy, które pojawiają się. W ten sposób nie zniechęci się do przedszkola. Pamiętaj, żeby nigdy nie lekceważyć jego problemów, a tym bardziej nie śmiać się z nich! To, że dla nas wydają się błahe, w jego małym świecie mogą okazać się olbrzymie i przytłaczające. 

    pożegnanie dziecka idącego do przedszkola

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice