Apteczka dla dziecka − to może przydać się rodzicowi ucznia!

25. 8. 2019 · 4 minuty czytania

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami? Zastanów się, czy Twoja domowa apteczka jest dobrze wyposażona. Sprawdź, co warto do niej dołożyć, by być przygotowanym na rożne scenariusze!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Apteczka dla dziecka − to może przydać się rodzicowi ucznia!

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim sezon infekcyjny. Przeziębienia, zatrucia, skaleczenia – z tym będzie musiał się zmierzyć prawie każdy rodzic młodego ucznia. Jak się na to przygotować? Zobacz, co powinno się znajdować w domowej apteczce dla dziecka.

Poniżej znajdziesz listę wyrobów medycznych, które warto mieć w domowej apteczce.  Pamiętaj, że w apteczce powinny przede wszystkim znajdować się też leki, które Twoje dzieci (z różnych względów) przyjmują regularnie.

przyklejanie plastra na ramię

 

„Chcąc przygotować domową apteczkę, warto zasięgnąć rady pediatry, który opiekuje się dzieckiem. To lekarz najlepiej doradzi, które preparaty dobrać do apteczki, by były odpowiednie dla Twojego dziecka. Rodzice często kupują nadmiar różnych leków, które z czasem tracą ważność i nie nadają się do użytku”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Co prócz tego powinna zawierać apteczka dla ucznia?

  • Środki dezynfekcyjne i opatrunki, a w tym:
    • woda utleniona lub spray z oktenidyną
    • kompresy jałowe
    • plastry opatrunkowe (zarówno takie na rolce jak i takie z opatrunkiem)
    • bandaże i opaski elastyczne
opatrunek na nogę

 

  • Maści lub żele na stłuczenia − warto również mieć okłady (ciepłe lub zimne)
  • Leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe dla dzieci − np. paracetamol i ibuprofen. W zależności od tego, jaką formę leku preferują Twoje dzieci, mogą to być albo tabletki, albo syrop. Pamiętaj, żeby zawsze dawkować lek stosownie do wieku i wagi dziecka. Z doświadczenia wiem, że warto mieć przy sobie takie leki w formie czopków. Przydają się, jeżeli dziecko wymiotuje, bo nie podrażniają żołądka
  • Probiotyki − przydatne przy dolegliwościach żołądkowych i jako osłona przy zażywaniu antybiotyków. Można je również podawać dzieciom profilaktycznie, w celu zwiększenia odporności
  • Elektrolity – należy stosować je w przypadku odwodnienia dziecka, np. gdy dziecko ma biegunkę
  • Leki na problemy żołądkowe – zarówno krople żołądkowe na niestrawność, jak i leki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne
  • Leki łagodzące objawy przeziębienia, np. tabletki i spraye na gardło dla dzieci czy też leki na kaszel
  • Leki przeciwuczuleniowe (przeciwhistaminowe)
  • Leki przeciw chorobie lokomocyjnej
  • Sól fizjologiczna w postaci małych ampułek (przyda się do przemycia podrażnionego oka oraz podczas stosowania inhalacji
  • Woda morska do nosa
  • Preparaty na oparzenia, które zawierają w sobie pantenol i inne środki łagodzące, np. aloes czy witaminę E
  • Preparaty przeciw owadom i kleszczom i preparaty łagodzące dolegliwości po ukąszeniu owadów

Oprócz leków domowa apteczka dla dziecka w szkole powinna zawierać sprzęt medyczny w tym:

  • Termometr – pamiętaj o tym, żeby nie używać termometrów rtęciowych, które mogą być bardzo szkodliwe. Zostały one wycofane z rynku jakiś czas temu
  • Inhalator lub nebulizator, przez który podajemy dziecku lekarstwa oraz sól fizjologiczną, która pomoże rozrzedzić wydzielinę z nosa
  • Zestaw do wyciągania kleszczy
  • Małe nożyczki (do przecinania opatrunków i bandaży).
sprawdzenie temperatury dziecka

Apteczka dla dziecka w szkole − o czym musisz jeszcze pamiętać?

1.Regularnie sprawdzaj, czy Twoja apteczka jest kompletna.

2.Na bieżąco kontroluj daty ważności leków. Zwróć uwagę, że niektóre leki mają określony termin do spożycia po otwarciu opakowania. Dlatego, warto na opakowaniu leku napisać, kiedy został otwarty. Przeterminowane leki zanieś do apteki.

3.Zachowuj ulotki do leków, żeby w razie konieczności przeczytać ją przed użyciem. Niemniej jednak, jak zgubisz ulotkę, w Internecie powinnaś bez problemu znaleźć jej odpowiednik.

4. Zwróć uwagę, że niektóre leki wymagają specjalnych warunków przechowywania, np. w lodówce.

5.Zawsze trzymaj apteczkę poza zasięgiem dzieci i zwierząt!

6. W pobliżu apteczki warto mieć książeczkę zdrowia dziecka i telefony kontaktowe do przychodni, do której zapisane jest dziecko.

Sprawdź też inne akcesoria medyczne.

Apteczka dla dziecka

Apteczka dla dziecka w szkole − ostrożnie z lekami!

Polacy należą do narodów, w których leki i suplementy diety są nadużywane. Wszechobecne w mediach reklamy preparatów na przeróżne dolegliwości, mogą skłaniać rodziców do wielu niepotrzebnych zakupów.

Ja stosuję zasadę: im mniej, tym lepiej. Wprawdzie, warto mieć przy sobie kilka niezbędnych leków i wyrobów medycznych, jednak wszystko z umiarem.

Po pierwsze, nie ma sensu trzymać w apteczce wyrobów, które przydaję się tylko w określonym sezonie (np. preparatów przecie ukąszeniom owadów czy maści na oparzenia słoneczne). Po drugie, niektóre preparaty najlepiej kupować „na świeżo” w aptece, np. syropy czy krople do oczu. Obecnie, na pewno masz aptekę na wyciągnięcie ręki, a w każdym mieście jest co najmniej jedna apteka pełniąca całodobowy dyżur. O ile nie mieszkasz na totalnym odludziu, możesz w każdej chwili skoczyć do apteki po potrzebne preparaty lub zamówić je z Internetu! W ten sposób masz pewność, że nie są przedterminowe.

Poza tym, leki, które masz w apteczce, można stosować na krótką metę. Jeżeli jakakolwiek dolegliwość utrzymuje się u dziecka dłużej niż kilka dni, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Agnieszka Kawa
    Agnieszka Kawa
    Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice