Jak się przygotować do ciąży? Kwas foliowy to nie wszystko!

30. 9. 2018 · 4 minuty czytania

Przygotowania do ciąży powinny przebiegać wieloetapowo. O co należy zadbać, starając się o dziecko? Co zrobić, by zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Jak się przygotować do ciąży? Kwas foliowy to nie wszystko!

Zajście w ciąże to nie zawsze prosta sprawa. Dla niektórych, staranie się o potomka to tylko odstawienie antykoncepcji podczas seksu. Tymczasem, okazuje się, że nie jest to takie proste. Wiesz, że szansa na to, że w pierwszym cyklu zajdziesz w ciążę to jedynie 25%? I to zakładając, że Ty i Twój partner  jesteście całkowicie zdrowi. Dlatego, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do ciąży. Jak się przygotować do ciąży? Oto kilka podstawowych porad.

Ciąża – jak się przygotować? Krótki poradnik!

1. Poznaj swój organizm

Jeżeli do tej pory kalendarzyki, obserwacja śluzu, mierzenie temperatury były dla Ciebie tylko metodami antykoncepcji, to Cię zadziwię. Znajomość własnego cyklu jest niezbędna także do zajścia w ciążę. Jak się za to zabrać?

Po pierwsze, najważniejsze żebyś wiedziała, kiedy masz owulację. W regularnym, 28-dniowym cyklu, owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu. Jednak, która z nas ma idealnie regularne i 28-dniowe cykle? Do tego pamiętaj, że istnieje wiele czynników, które mogą zaburzać cykl, np. stres, choroba czy niewłaściwa dieta. Dlatego warto obserwować swój organizm i interpretować objawy, które wskazują na owulację.

Objawy owulacji są między innymi:

  • Podwyższona temperatura ciała na kilka dni po owulacji
  • Zmiana konsystencji śluzu na bardziej przezroczysty, „ciągnący się”. Czasem może występować też tzw. „plamienie owulacyjne”, czyli niewielka ilość krwi w wydzielinie z pochwy
  • Zwiększone libido
  • Bóle w okolicach podbrzusza
  • Obolałe piersi

Jak to wszystko ogarnąć? Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Możesz znaleźć wiele aplikacji, które pomogą Ci w odpowiedniej obserwacji i interpretacji reakcji Twojego organizmu. Jeżeli jednak wciąż uważasz, że kalendarzyki to nie Twoja bajka, możesz sprawdzać termin owulacji za pomocą tzw. testów owulacyjnych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj? Takie testy są powszechnie dostępne w aptekach i drogeriach. Mierzą one stężenie hormonu LH w moczu. Podwyższony poziom wskazuje na to, że w ciągu 36 godzin nastąpi owulacja. Przed użyciem, przeczytaj dokładnie ulotkę. Tam znajdziesz dokładne instrukcje, jak się robi takie testy.

test ciążowy - szczęśliwa para

 

Jest jeszcze jeden sposób na uniknięcie skomplikowanych kalendarzyków i testów owulacyjnych. Wystarczy, że będziesz regularnie (mniej więcej raz na 2 dni) uprawiać seks. Wtedy masz pewność, że w końcu trafisz na swoje dni płodne!

    2. Ciesz się seksem!

    Jeżeli już wiesz, kiedy masz owulację, możecie przystąpić do działania. Pamiętaj, że dni płodne zaczynają się na 2 − 3 dni przed owulacją, a kończą się dzień po niej. Co ciekawe, plemniki są w stanie przetrwać nawet 5 dni i czekać na odpowiedni moment do zapłodnienia.

    Jaki uprawiać seks, żeby doszło do zapłodnienia? Tak, żeby było przyjemnie: zarówno partnerowi, jak i Tobie. Męski orgazm jest konieczny do zapłodnienia. Jednak bardzo ważne jest to, żeby też Tobie było przyjemnie. Kobiecy orgazm powoduje skurcze maci, które pozwalają łatwiej przemieszczać się plemnikom! Powoduje też wyrzut hormonów szczęścia, które również wpływają pozytywnie na płodność.

    Sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży.

    mężczyzna z kobietą

    3. Żyj zdrowo!

    Zdrowa dieta, rezygnacja z używek i aktywność fizyczna to podczas planowania ciąży konieczność. Pamiętaj, że dotyczy to nie tylko Ciebie, ale również przyszłego taty. Dodatkowe kilogramy mogą być przyczyną niepłodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Pamiętaj jednak, że to Twoje ciało musi być gotowe na ogromne obciążenie, jakim jest ciąża.

    zdrowa dieta - zielone warzywa

    4. Przebadaj się

    Przed planowaną ciążą, warto udać się do ginekologa, który zleci odpowiednie badania. Lekarz sprawdzi, czy nie masz żadnych dolegliwości, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Dobrze byłoby, żeby Twój partner również przebadał się pod kątem płodności. Wizyta u androloga nie będzie na pewno złym pomysłem. Im wcześniej dowiecie się o ewentualnych przeszkodach w spłodzeniu dziecka, tym szybciej będziecie mogli zacząć odpowiednie leczenie.

    5. Zażywaj kwas foliowy

    Na około kilka miesięcy przed staraniami o dziecko, warto zażywać kwas foliowy (w dawce 0,4 mg dziennie). Zapobiega on niektórym wadom wrodzonym u dziecka.

    kwas foliowy w tabletkach

    6. Zrelaksuj się

    Okres starań o dziecko bardzo często bywa stresujący dla przyszłych rodziców. Zwłaszcza w sytuacji, gdy starania trwają już jakiś czas. Bardzo ważne jednak jest, żebyś nie stresowała się niepowodzeniami. Pamiętaj też o tym, że seks nie jest tylko sposobem na spłodzenie potomstwa. Seks ma zbliżać do siebie i sprawiać przyjemność. A jak wspomniałam wcześniej, jest to bardzo ważne w procesie starania się o dziecko. Dlatego wyluzuj i ciesz się bliskością i czasem spędzonym tylko we dwoje. Zobaczysz, że wkrótce docenisz te chwile!

    szcześliwa para leży w łóżku

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice