Jak szybko zajść w ciążę? Skuteczne porady
Zależy Ci na jak najszybszym poczęciu dziecka? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim porady dotyczące określania dni płodnych, a także dowiesz się, jakie badania warto wykonać.

Spis treści
- Jak zajść w ciążę szybko i skutecznie? Określ dni płodne
- Dokładnie się przebadaj, by zwiększyć szanse na szybkie zajście w ciążę
- Jak się kochać, aby zajść szybko w ciążę?
- Wiek i jego wpływ na szybkie zajście w ciążę
- Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę? Prowadź zdrowy i aktywny tryb życia
- Jak szybko można zajść w ciążę? Podsumowanie
Niezależnie od tego na jakim etapie życia podjęłaś decyzję o zajściu w ciążę, jedno jest pewne. Jeśli decyzja już zapadła, to chcesz, aby stało się to natychmiast. Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak szybko zajść w ciążę, nie istnieje. Na szczęście, są sposoby na to, by wspomóc realizację tego cudownego planu.
Jak zajść w ciążę szybko i skutecznie? Określ dni płodne
Jak wspomóc zajście w ciążę? Po pierwsze i najważniejsze, obserwuj swój cykl miesiączkowy, by ustalić dni płodne. Jest on liczony od pierwszego dnia miesiączki (krwawienia) do dnia poprzedzającego kolejną miesiączkę.
Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, owulacja nie występuje w połowie cyklu. Dotyczy to jedynie sytuacji, gdy masz dokładnie 28–dniowy cykl. Przy czym warto zaznaczyć, że zazwyczaj nie jest to wartość stała. Wystarczy byle przeziębienie, stres, a nawet nagła zmiana pogody, żeby zaburzyć cykl i zmienić czas jajeczkowania. Stąd tak ważna jest znajomość swojego ciała i zachodzących w nim procesów. Właściwa interpretacja zmian zachodzących w Twoim organizmie pozwoli Ci określić, kiedy występuje owulacja.
Istnieje wiele metod, które mogą Ci to ułatwić, m.in. obserwacja śluzu, czy pomiar temperatury. Dodatkowo, niektóre kobiety w trakcie owulacji odczuwają:
- ból w okolicach podbrzusza,
- zwiększone łaknienie oraz libido,
- a piersi stają się wrażliwsze na dotyk.
W Internecie można znaleźć wiele kalendarzyków, programów czy aplikacji mobilnych do ściągnięcia, które służą do wyliczenia dni płodnych. Możesz również skorzystać z testów owulacyjnych.

Dokładnie się przebadaj, by zwiększyć szanse na szybkie zajście w ciążę
Niestety, często przy okazji nieskutecznych prób zajścia w ciążę, wychodzą na jaw zdrowotne dolegliwości, czy anatomiczne uwarunkowania utrudniające zapłodnienie, jak np. torbiele na jajnikach, mięśniaki macicy, tyłozgięcie macicy, endometrioza, chlamydia, zespół policystycznych jajników, czy nadczynność/niedoczynność tarczycy. Każdy przypadek jest więc indywidualny. Ważne są za to regularne wizyty u ginekologa i badania kontrolne. Mogą Ci oszczędzić wiele czasu i uchronić przed rozwojem ewentualnej choroby.
Na ogromną wagę konsultacji medycznych i właściwego trybu życia przy próbach zajścia w ciążę wskazują sami specjaliści:
Dzięki odpowiednim przygotowaniom możesz zwiększyć szansę zajścia w ciążę oraz zmniejszyć ryzyko niepowodzenia we wczesnym okresie ciąży. Kluczowy jest regularny tryb życia, zmiana nawyków żywieniowych, poprawa kondycji fizycznej oraz opanowanie stresu. Warto skonsultować się ze swoim ginekologiem, by upewnić się że jesteś w pełni zdrowa i wolna od chorób zakaźnych, a przede wszystkim przenoszonych drogą płciową. Pamiętaj, że przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanować już na 12 miesięcy przed poczęciem.
- mówi lekarz Magdalena Stoczyńska.
Jeśli od roku bezskutecznie staracie się o dziecko, należy skonsultować się lekarzem, aby ustalić przyczyny i w razie potrzeby skierować partnera na badanie nasienia. Specjalista może też przepisać odpowiednie leki na płodność.

Sprawdź popularne kategorie
Jak się kochać, aby zajść szybko w ciążę?
Mając powyższą wiedzę, nie pozostaje nic innego, jak zwiększyć starania w czasie dni płodnych. Celowo piszę „zwiększyć”, gdyż należy uprawiać seks jak najczęściej, nie popadając w schemat kilku dni płodnych w cyklu. Dlatego w okolicy dni płodnych zaleca się seks codziennie lub co drugi dzień. Warto również pamiętać, że w dniach płodnych wytwarza się naturalny śluz szyjkowy, która ułatwia transport plemników, ich przeżycie i szansę zapłodnienia, dlatego wielu lekarzy zaleca unikanie stosowanie lubrykantów, które mogą obniżyć ruchliwość plemników.
Częste współżycie pozytywnie wpływa na płodność. U mężczyzn poprawia jakość plemników, a u kobiet ukrwienie jajników i jajowodów. Część badań sugeruje, że 5-dniowa przerwa może mieć niekorzystny wpływ na ruchliwość plemników w przeciwieństwie do regularnego współżycia co 2 dni.
Pamiętaj! Najsilniejsze plemniki mogą przetrwać nawet 5 dni, dlatego regularne współżycie zwiększa szanse na zajście w ciążę, jeśli z jakiś powodów owulacja się przesunie lub nie znasz jej dokładnej daty.
Jak szybko zajść w ciążę? Pozycja
Co trzeba zrobić po stosunku, żeby zajść w ciążę?

Wiek i jego wpływ na szybkie zajście w ciążę
Wiek jest jednym z najważniejszych czynników, które determinują płodność. Kobieca płodność zaczyna maleć już po 27. roku życia, a gwałtownie spada po 40. Spadek płodności u mężczyzn następuje nieco później i ma łagodniejszy przebieg.
Nawet jeśli u Twojego partnera zdiagnozuje się małą ruchliwość plemników, istnieją obecnie takie medyczne rozwiązania, które wyizolowują najlepsze (najruchliwsze) plemniki ze spermy. Gorzej jest w przypadku kobiet, które już na wstępie rodzą się z gotowymi setkami tysięcy jajeczek. Starzeją się one razem z Tobą i tracą szansę na uwolnienie.
Sprawdź też, kiedy najlepiej zajść w ciążę.
Jak szybko zajść w ciążę po 30 i 40 roku życia?
Kluczowe jest dbanie o zdrowy styl życia, który obejmuje odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i rezygnację z nałogów. Warto włączyć suplementację, która wspiera równowagę hormonalną, szczególnie:
- Kwas foliowy (co najmniej 400 µg) w celu redukcji wad cewy nerwowej,
- Witaminę D (zwykle 2000 j.m.),
- Kwasy omega-3.
Niezbędne są także badania kontrolne, zwłaszcza pod kątem funkcjonowania tarczycy i gospodarki hormonów płciowych – coraz więcej kobiet zmaga się, np. z PCOS. W razie potrzeby należy wdrożyć leczenie, które pomoże ustabilizować cykl i zwiększyć szanse na poczęcie.

Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę? Prowadź zdrowy i aktywny tryb życia
Prowadzenie zdrowego styl życia odgrywa kluczową rolę w staraniach o dziecko. Poczęcie to wieloczynnikowy proces, na który składa się wiele elementów. Warto pamiętać o kilku aspektach, takich jak:
Dieta | bogata w witaminy D, C, E, cynk, selen i kwasy omega-3. |
Suplementacja | szczególnie kwas foliowy, witamina D i kwasy omega-3, które wspierają równowagę hormonalną. |
Aktywność fizyczna | pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, co jest kluczowe dla płodności. |
Rezygnacja z nałogów | palenie i nadmierne spożycie alkoholu zaburzają cykl miesiączkowy, owulację i jakość nasienia. |
Redukcja stresu | techniki relaksacyjne wspierają równowagę organizmu psychiczną i fizyczną. |
Sen | 7–8 godzin snu dziennie wspiera produkcję hormonów i zwiększa szanse na zapłodnienie. |
Warto zatem postawić na aktywny styl życia, który znacząco poprawia zdrowie i płodność.
Jak szybko można zajść w ciążę? Podsumowanie
Szybkie zajście w ciążę zależy przede wszystkim od zdrowego stylu życia i świadomości własnego cyklu. Kluczowe jest regularne współżycie, zwłaszcza w dniach płodnych, gdy szanse na poczęcie i ciążę są najwyższe. Dieta, aktywność fizyczna, rezygnacja z nałogów i redukcja stresu wspierają płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
Bibliografia:
- de Carvalho BR, Barcelos IDES, de Medeiros SF, Benetti-Pinto CL, Yela DA, Nácul AP, Maciel GAR, Júnior JMS, Rosa E Silva ACJS, Costa LOBF. Increasing the Chances of Natural Conception: Opinion Statement from the the Brazilian Federation of Gynecology and Obstetrics Associations - FEBRASGO - Committee of Gynecological Endocrinology. Rev Bras Ginecol Obstet. 2019 Mar;41(3):183-190. doi: 10.1055/s-0039-1677838. Epub 2019 Feb 15. PMID: 30769367; PMCID: PMC10309285.
- Samantha Pfeifer, Samantha Butts, Gregory Fossum, Clarisa Gracia, Andrew La Barbera, Jennifer Mersereau, Randall Odem, Richard Paulson, Alan Penzias, Margareta Pisarska, Robert Rebar, Richard Reindollar, Mitchell Rosen, Jay Sandlow, Michael Vernon, Optimizing natural fertility: a committee opinion, Fertility and Sterility, Volume 107, Issue 1, 2017, Pages 52-58, ISSN 0015-0282, https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2016.09.029.