Ciąża a seks − jak kochać się w oczekiwaniu na dziecko?
W czasie ciąży wiele par zastanawia się, czy mogą kontynuować aktywność seksualną. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do uprawiania seksu. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Seks w ciąży przez długi czas był tematem tabu. Wiele par z obawy przed skrzywdzeniem dziecka, wolało ograniczyć miłosne zbliżenia. Teraz jednak już wiadomo, że seks w zdrowej ciąży jest bezpieczny. Dlatego warto się nim cieszyć, póki jeszcze jesteście tylko we dwoje.
Spis treści:
- Seks w ciąży − czy jest bezpieczny?
- Seks w ciąży − jakie pozycje są najlepsze?
- Seks w ciąży − do kiedy można się kochać?
- Libido w ciąży − czy zawsze jest ochota na seks?
Seks w ciąży − czy jest bezpieczny?
Wiele par obawia się, że seks w ciąży może w jakiś sposób zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Prawda jednak jest taka, że współżycie w ciąży jest bezpieczne, o ile lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwskazań.
Co może być przeciwwskazaniem do współżycia w ciąży?
- Ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego
- Krwawienia z pochwy
- Niewydolność szyjki macicy
- Łożysko przodujące lub niskoschodzące
- Odchodzenie wód płodowych
- Choroba przenoszona drogą płciową u kobiety lub partnera
- Infekcja intymna
Sprawdź też najczęstsze dolegliwości w ciąży.
Nie zaleca się również uprawniania seksu w ostatnich tygodniach ciąży w przypadku ciąży mnogiej. W takim przypadku najlepiej zasięgnąć opinii lekarza, który prowadzi Twoją ciążę.
W czasie ciąży odradza się uprawiania seksu analnego, ze względu na możliwość przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy.
Seks w ciąży − jakie pozycje są najlepsze?
W pierwszych tygodniach ciąży, o ile nie ma żadnych przeciwskazań, możesz uprawiać seks w dowolnej pozycji. Brzuch jest wtedy niemal niewidoczny i nie przeszkadza w tym, żeby kochać się w każdej pozycji. Rozwijający płód jest odpowiednio chroniony przez Twoje narządy wewnętrzne i wody płodowe.
W bardziej zaawansowanej ciąży, unikaj lepiej pozycji, w których partner naciskałby na brzuch. Polecane pozycje do kochania się w 2. i 3. trymestrze ciąży to:
- Na łyżeczkę − kobieta leży na boku, a mężczyzna za nią. Podczas penetracji może masować jej piersi lub łechtaczkę.
- Na jeźdźca − mężczyzna leży na plecach, partnerka siedzi na nim okrakiem (albo twarzą do niego albo odwrócona).
- Pozycje tylnie, tzw. „na pieska” – kobieta opiera się na rękach lub na łokciach, a partner jest z tyłu.
Sprawdź też, czy istnieje najlepsza pozycja seksualna.
Seks w ciąży − do kiedy można się kochać?
W niezagrożonej ciąży, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań, można się kochać aż do jej końca. Mało tego, seks jest jedną z najbardziej popularnych metod wywoływaniu porodu. Związane jest to z tym, że sperma zawiera w sobie prostaglandyny − hormony, które powodują dojrzewanie szyjki macicy i przygotowują ją w ten sposób na poród. Poza tym, podczas seksu pochwowego, dochodzi do naturalnego masażu szyjki macicy, co może rozpocząć regularną akcję skurczową.
W ostatnich tygodniach ciąży, po współżyciu (zwłaszcza jeżeli wystąpił orgazm), możesz czuć skurcze − nawet kilka godzin po stosunku. Jest to jednak całkiem normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Podczas orgazmu wydziela się bowiem oksytocyna, która stymuluje skurcze szyjki macicy. To również dlatego seks przed porodem może przyspieszyć rozwiązanie. Zobacz też mój artykuł: Jak przyspieszyć poród? 4 bezpieczne, domowe sposoby.
Libido w ciąży − czy zawsze jest ochota na seks?
Wiele kobiet, po pierwszych ciężkich tygodniach ciąży, odzyskuje siły witalne i ochotę na seks. Często zdarza się, że libido w tym okresie jest duże większe niż przed ciążą. Badania wskazują, że kobiety częściej doświadczają wtedy snów erotycznych. Spowodowane jest to między innymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie.
Bywa jednak, że kobiety ciężarne (zwłaszcza w 1. i 3. trymestrze) nie przejawiają ochoty na seks.
Brak ochoty na seks w ciąży może być spowodowany przez:
1. Zmiany hormonalne
Z reguły hormony wpływają na pobudzenie libido w 2. trymestrze ciąży. Jednak na jej początku i w końcówce ciąży jest wręcz odwrotnie. Na początku ciąży, organizm kobiety wydziela więcej progesteronu i tzw. gonadotropinę kosmówkową, która prawdopodobnie odpowiada za „poranne mdłości” i senność, co oczywiście nie sprzyja zbliżeniom. Z kolei, w 3. trymestrze zwiększa się poziom prolaktyny, która może wpływać na obniżenie popędu płciowego
2. Złe samopoczucie
„Poranne mdłości”, które są poranne tylko z nazwy, ogromne zmęczenie, a w 3. trymestrze ciąży dochodzi do tego ociężałość, bóle pleców i zgaga. To wszystko nie sprzyja romantycznemu nastrojowi.
3. Niezadowolenie z wyglądu swojego ciała
Niestety, kobiety bardzo często mają ogromne kompleksy, związane ze zmianami ciała. Powiększający się brzuch, obrzmiałe nogi czy pojawiające się rozstępy często dla kobiet są bardzo trudne do zaakceptowania. Czują się nieseksownie i niekobieco, przez co wolą unikać zbliżeń.
4. Niepokój o dziecko
Pomimo tego, że seks w zdrowej ciąży jest całkowicie bezpieczny, wiele par i tak obawia się, że podczas współżycia może skrzywdzić dziecko. Dodatkowo, kopniaki dziecka w trakcie seksu mogą być nieco dziwne i skutecznie zepsuć intymną atmosferę.
Sprawdź też, czy dopasowanie seksualne to mit.
Seks w ciąży może być naprawdę udany. Warto jednak wcześniej porozmawiać o tym z lekarzem, który rozwieje wszystkie wątpliwości do bezpieczeństwa współżyciu w tym czasie. Warto również o swoich obawach rozmawiać z partnerem i wzajemnie się wspierać.