Jaki SPF na co dzień wybrać i na co zwrócić uwagę?
Poznaj tajniki wyboru idealnego filtra do twarzy dopasowanego do Twojego fototypu skóry i indywidualnych potrzeb. Sprawdź, jakie kremy z SPF są najlepsze dla Twojej cery!
Nie ulega wątpliwości, że ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna dla zachowania skóry w zdrowiu i dobrej kondycji. Nie mniej istotne jest dbanie o cerę z uwzględnieniem jej aktualnego stanu i potrzeb. Jak dobrać krem z filtrem, by zapewnić skórze właściwą fotoprotekcję, a jednocześnie odpowiednią pielęgnację? Pomożemy Ci dokonać trafnego wyboru!
Jaki krem z filtrem na co dzień?
Przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza podczas słonecznych dni, niesie wiele korzyści dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim słońce wpływa na syntezę witaminy D, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia układu kostnego oraz funkcjonowania układu odpornościowego. Promienie słoneczne stymulują wydzielanie tzw. hormonów szczęścia, w efekcie czego mamy lepszy nastrój i więcej energii, a dodatkowo, poprzez łagodzenie objawów i przyspieszanie procesów regeneracyjnych, wspierają leczenie niektórych schorzeń dermatologicznych, między innymi łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. W jednym z naszych artykułów przeczytasz, jak wygląda zależność słońce a trądzik.
Niestety, słońce ma też drugą twarz – tę mniej pozytywną. Nieostrożna ekspozycja bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kosmetyków do opalania może prowadzić do powstawania przebarwień oraz przedwczesnego starzenia się skóry. Co więcej, promieniowanie UVB i UVA przyczynia się do powstania oparzeń słonecznych i fotostarzenia skóry, a także zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, takich jak czerniak. Jak przygotować skórę do opalania, aby uzyskać zdrową opaleniznę, bez podrażnień i trudnych do usunięcia zmian pigmentacyjnych? Stosując odpowiednią fotoprotekcję, czyli kremy do opalania z filtrem przeciwsłonecznym.
Podczas wybierania kremu z filtrem na co dzień, uwzględnij kilka czynników:
- Wysokość ochrony przeciwsłonecznej,
- Rodzaj zastosowanych filtrów,
- Stopień zaawansowania ekspozycji na słońce,
- Fototyp skóry,
- Rodzaj cery,
- Aktualną pielęgnację,
- Indywidualne preferencje.
Na rynku kosmetycznym dostępne są produkty fotoprotekcyjne o różnych formułach, co pozwala na wybór kosmetyku dopasowanego do aktualnych potrzeb skóry. Na drogeryjnych półkach znajdziesz zarówno kremy o lekkiej, żelowej konsystencji optymalne dla skóry tłustej, jak i produkty o gęstej, odżywczej formulacji przynoszące komfort skórze suchej. Wiele kremów z filtrem wzbogaconych jest dodatkowo w składniki aktywne poprawiające kondycję skóry, wspomagające regenerację naskórka i działające przeciwzapalnie. Dzięki temu sprawdzają się np. w trakcie leczenia dermatologicznego lub podczas wykonywania zabiegów kosmetologicznych.
Oprócz tradycyjnych preparatów z filtrem w sprzedaży dostępne są także kremy przeznaczone do codziennej pielęgnacji uzupełnione o filtry przeciwsłoneczne, np.:
- Pharmaceris A Sensireneal, regenerujący krem przeciwzmarszczkowy do twarzy SPF 10 z aktywnym kompleksem peptydowym oraz witaminą E, które niwelują zmarszczki i opóźniają procesy starzenia się skóry, a także masłem shea i gliceryną o działaniu nawilżającym i odżywiającym naskórek,
- Ziaja Liście Manuka Oczyszczanie, krem nawilżający SPF 10 o nietłustej, lekkiej formulacji, idealnej pod makijaż i zawierającej składniki regulujące pracę gruczołów łojowych, a także zmniejszające tłustość skóry. Ponadto krem dogłębnie nawilża i łagodzi podrażnienia,
- Cetaphil Pro Oil Control, krem nawilżająco-matujący, SPF 30 do cery przetłuszczającej się lub zmagającej się z trądzikiem, pozbawiony potencjalnie drażniących składników. Receptura kosmetyku oparta została o Ceramid-5, pomagający odbudować płaszcz lipidowy skóry, a także glicerynę, która zapobiega przesuszeniu. Zawarta w formule witamina E spowalnia natomiast procesy starzenia skóry.
Warto jednak podkreślić, że tego typu kosmetyki stanowią wyłącznie wsparcie dla właściwej fotoprotekcji, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia skóra jest długotrwale eksponowana na słońce. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest sięgnąć po standardową formulację z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Pozwoli to uniknąć Ci nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak bolesne oparzenia skóry lub trudne do usunięcia nieestetyczne przebarwienia. Pamiętaj jednocześnie, że faktory SPF zawarte w poszczególnych kosmetykach się nie sumują. Jeśli nałożysz na skórę krem na dzień z SPF 10, a następnie krem ochronny z SPF 30 i podkład z faktorem SPF 20, ochrona będzie wynosić maksymalnie 30, czyli tyle, ile wynosi najwyższy indeks SPF spośród trzech zastosowanych produktów, a nie 60.
Sprawdź maść z witaminą A 800 IU/g Dr.Max oraz Lip Balm SPF 30 Dr.Max, pomadka do ust.
Jaki SPF do twarzy na co dzień?
Czym tak naprawdę jest SPF i co oznacza? Skrót SPF znajdujący się na opakowaniach kosmetyków do opalania oznacza Sun Protection Factor, czyli czynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to miara określająca, jak skutecznie dany produkt chroni skórę przed promieniowaniem UVB, które jest główną przyczyną oparzeń słonecznych. Im wyższy SPF, tym dłużej można przebywać na słońcu, przy założeniu, że produkt został zastosowany prawidłowo. Dla przykładu, jeśli na niezabezpieczonej skórze rumień występuje po 10 minutach opalania twarzy, to po zastosowaniu kremu z SPF 15, możesz pozostać na słońcu bez oparzenia około 150 minut (10 minut x 15 SPF).
Poziomy ochrony skóry przez filtr SPF regulują zalecenia Komisji Europejskiej:
- SPF 6 i 10 – niska ochrona przed promieniowaniem,
- SPF 15, 20 i 25 – średnia ochrona,
- SPF 30 i SPF 50 – wysoka ochrona,
- SPF 50+ – bardzo wysoka ochrona.
Poszczególne filtry mają konkretny procentowy udział w ochronie skóry. Filtr SPF 15 blokuje około 93% promieni, SPF 30 – 97%, natomiast SPF 50 do 98%.
Pamiętaj, że sam SPF nie chroni przed promieniowaniem UVA, które przenika głęboko do skóry właściwej, a nawet tkanki podskórnej i przyspiesza procesy starzenia skóry. Potwierdzeniem, że stosowany przez Ciebie produkt zabezpiecza również przed tym rodzajem promieniowania jest symbol UVA w kółeczku widocznym na opakowaniu. Oznacza, że protekcja przeciwko promieniowaniu UVA wynosi co najmniej 1/3 wartości SPF. Jeśli więc produkt ma SPF 30, ochrona przeciwko UVA wynosi 10 lub więcej. To oznaczenie nie określa dokładnej wartości ochrony przed UVA, ale informuje, że dany kosmetyk zapewnia minimalną ochronę. Producent może również podać bardziej precyzyjną wartość. W takim przypadku stosowane jest inne oznaczenie, znane jako PPD.
Jaki SPF do twarzy na co dzień?
- Wybór odpowiedniego kremu słonecznego powinien uwzględniać fototyp skóry.
- Osoby o jasnej i bardzo jasnej karnacji (fototyp I i II) powinny sięgać po kremy z wysokim SPF 50, szczególnie jeśli ich skóra jest wrażliwa lub dojrzała, w efekcie czego bardziej podatna na uszkodzenia.
- Kremy o wysokim współczynniku ochrony są również zalecane dla skóry naczynkowej i skłonnej do przebarwień.
- Natomiast osoby o ciemniejszej karnacji (fototyp III i IV) mogą korzystać z kremów o mocy SPF 15–30.
- Bezwzględnie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej wymagają dzieci, osoby stosujące retinol lub kwasy oraz korzystające z zabiegów gabinetowych, z tendencją do przebarwień, kobiety w ciąży, a także osoby zmagające się z melasmą. W takich przypadkach jedynym słusznym wyborem jest krem z filtrem minimum 50, np. Cerave, krem do twarzy nawilżający SPF 50.
Przeczytaj również, jak zaplanować opalanie w ciąży.
Podsumowanie
Krem z filtrem UV to jeden z najważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo przebywania na słońcu. Należy go nakładać 20-30 minut przed wyjściem z domu, a następnie reaplikować co 2-3 godziny, zwłaszcza w przypadku kąpieli lub wzmożonej potliwości. Właściwie dobrany kosmetyk zapewni ochronę przed fotostarzeniem, przebarwieniami oraz groźnymi nowotworami skóry, dlatego powinien na stałe zagościć w Twojej kosmetyczce.
Źródła:
- H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf [dostęp 12.05.2024 r.]
- B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, https://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf [dostęp 12.05.2024 r.]
- Hedayat K, Ahmad Nasrollahi S, Firooz A, Rastegar H, Dadgarnejad M. Comparison of UVA Protection Factor Measurement Protocols. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2020 May 8;13:351-358., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7244352/ [dostęp 12.05.2024 r.]