Regeneracja skóry po opalaniu emolientami i nie tylko!
Intensywna ekspozycja na słońce nie jest dobra dla skóry. Prowadzi do uszkodzeń płaszcza hydrolipidowego, oparzeń i przesuszenia naskórka. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed tymi objawami!
Spis treści
Regeneracja skóry po opalaniu to nie tylko dobre nawilżenie skóry, ale i odbudowanie uszkodzonego przez słońce płaszcza hydrolipidowego skóry. Pomogą Ci w tym przede wszystkim kosmetyki uzupełniające niedobory lipidów w skórze, zwłaszcza emolienty. Nie bez znaczenia dla skóry po opalaniu jest także witamina E. Zobacz, jak zregenerować skórę po opalaniu!
Pielęgnacja skóry po opalaniu – od czego zacząć?
Wszystko zależy od tego, czy podczas opalania poparzyłaś skórę, czy też jedynie ją zarumieniłaś. Niech nie zwiodą Cię pozory! Nawet jeżeli Twoja skóra nie jest poparzona, naskórek nie łuszczy się, a Ty nie odczuwasz potwornego pieczenia, nie oznacza to, że słońce nie wyrządziło swoich szkód na skórze. Ale o tym, co słońce robi ze skórą opowiem za chwilę.
Zaraz po opalaniu się, jeżeli skóra nie jest poparzona, najlepiej wziąć kąpiel i zastosować delikatny peeling złuszczający. Skóra może być podrażniona, dlatego lepiej postaw na peelingi drobnoziarniste czy też peelingi enzymatyczne. Dlaczego warto złuszczać opalaną skórę? Kiedy pozbędziesz się warstwy obumarłego naskórka, komórki zaczną szybciej się regenerować.
Kolejnym krokiem, jeszcze pod prysznicem, jest umycie ciała delikatnym żelem pod prysznic, który schłodzi skórę i dobrze ją nawilży. O jednym z takich właśnie produktów pisałam ostatnio w swojej recenzji zestawu kosmetyków Nuxe Sun. Przeczytasz ją tu: Słoneczna wyprawka! Recenzja zestawu NUXE SUN. Mowa tu o preparacie pod prysznic, który nadaje się zarówno do włosów, jak i do ciała. Ma w swoim składzie witaminę E (regeneruje skórę) i wyciąg z eichornii grubo ogonkowej (nawilża skórę).
Po kąpieli osusz, ale nie trzyj, skórę ręcznikiem. Następnie nałóż na skórę nawilżające mleczko po opalaniu czy też balsam, krem lub olejek. Aplikację kosmetyku powtarzaj kilka razy dziennie. Wszystko zależy od tego, w jakiej kondycji jest Twoja skóra po opalaniu.
Jeżeli masz do czynienia z oparzeniem słonecznym, bardzo ważne jest też wykorzystanie kosmetyków, które przyniosą Ci ulgę i ochłodę. Te mogą zawierać mentol, aloes, allantoinę czy pantenol.
W regeneracji skóry po opalaniu mogą pomóc Ci też mocniej działające maseczki na ciało. Takie kosmetyki działają zdecydowanie silniej, dogłębnie nawilżają i przede wszystkim nakłada się je na podrażnioną skórą na dłużej.
Sprawdź też peelingi do twarzy.
Skóra po opalaniu – co się z nią dzieje?
Czy wiesz, że opalanie, nawet z kremami z filtrem, to świadome „oparzanie” skóry? Pod wpływem promieni słonecznych Twoje melatocyty produkują naturalny barwik, czyli melaninę. Podczas opalania Twoja skóra traci wodę, a warstwa lipidowa skóry może zostać uszkodzona. Warstwa lipidowa pochłania bowiem promieniowanie UV. Z kolei warstwa rogowa, która odbija promieniowanie staje się grubsza. Twoje DNA komórkowe ulega uszkodzeniu.
Słońce sprawia także, że skóra staje się cieńsza, a proces produkcji kolagenu nieco słabnie.
Po lecie pojawia się też często problem przebarwień słonecznych, z którymi walczy się niestety bardzo mozolnie (coś o tym osobiście wiem). Więcej o hiperpigmentacji na skórze przeczytasz w artykule: Hiperpigmentacja. Niechciana pamiątka z wakacji
Nie warto też zapominać o tym, że promieniowanie UV przyspiesza fotostarzenie się skóry. Bardzo ważna jest neutralizacja wolnych rodników. W tym pomogą Ci takie składniki jak witamina E czy witamina C.
Krem po opalaniu – co powinien zawierać?
Przechodząc do sedna: co powinien zawierać w sobie dobry krem czy balsam po opalaniu?
Po pierwsze składniki, które pomogą Ci szybciej zregenerować naskórek, a więc m.in. witamina E, witamina A, kwas foliowy czy mocznik. Więcej o regeneracji naskórka możesz przeczytać w artykule: Uszkodzenie naskórka: jak zregenerować popękaną skórę? Takie działanie wykazuje m.in. balsam do suchej skóry La Roche-Posay Lipikar Baume AP+, który ma w swoim składzie witaminę D3, która pomaga jednocześnie na przebarwienia słoneczne. Balsam ten daje natychmiastowe uczucie ulgi, zwłaszcza dla mocno podrażnionej i swędzącej skóry. Bazą emolientową w kosmetyku jest masło shea, które uzupełnia lipidy w skórze. Witaminę E znajdziesz m.in. w Equilibria Sun lotion After Sun, delikatne mleczko po opalaniu. Dodatkowo w tym mleczku znajdziesz też wyciąg z algi morskiej i pantenol, które nawilżą skórę. Regenerująco na skórę działa także Avene Xera Calm A.D, olejek oczyszczający, uzupełniający lipidy.
Po drugie, kosmetyk po opalaniu powinien dobrze nawilżać skórę. W tym pomogą Ci mocznik, pantenol, aloes czy kwas hialuronowy (ten ostatni dobrze wpłynie także na syntezę kolagenu). Działanie nawilżające ma także wyciąg z owsa Rhealba, który znajdziesz w mleczku nawilżająco-zmiękczającym Aderma Exomega.
W końcu po trzecie i najważniejsze dla uszkodzonego naskórka – emolienty! A do nich zaliczyć można olej arganowy, olej z jojoba, olej kokosowy, masło shea czy masło kakaowe. To ostatnie pomoże Ci także zachować piękny kolor opalenizny na dłużej znajdziesz je m.in. w maśle utrwalającym opaleniznę Dermedic Sunbrella. Kompleksową ochronę skóry po opalaniu i naprawę naskórka zapewni Ci dermonaprawczy krem na dzień Emolium Skin Repair.