Jak przygotować skórę do opalania? Czyli zanim wyjdziesz na plażę
Jeśli planujesz się opalać, zadbaj o swoją skórę. Dzięki temu opalenizna będzie miała jednolity koloryt. Jakie elementy powinna obejmować pielęgnacja skóry? Sprawdź!
Spis treści
Czas na przygotowanie na plażę! Ręcznik, klapki, bikini… Ale co z Twoją skórą? Jej też należy się odpowiednie przygotowanie. I nie chodzi tylko o kosmetyki przeciwsłoneczne. Zobacz, jak przygotować skórę do opalania, żeby zdrowo i równomiernie łapała słońce.
Jak przygotować skórę do opalania?
Zanim wyjdziesz na słońce, warto sprawdzić stan swojej skóry. Kiedy zakrywasz ją ubraniami od stóp do głów, może zdarzyć się, że nie dostrzeżesz tego, że jest przesuszona lub że w pewnych miejscach skóra zaczęła bardziej rogowacieć. Żeby przygotować skórę na opalanie, proponuje Ci 6-krokowy program. Sprawdź, czy według niego Twoja skóra jest gotowa do opalania.
Sprawdź też kosmetyki przeciwsłoneczne.
1. Eksfoliacja
Po pierwsze i najważniejsze: zanim wystawisz się na słońce, zadbaj o to, żeby pozbyć się zrogowaciałego naskórka. I to na całym Twoim ciele. Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli na Twojej skórze pojawiają się zrogowacenia lub są miejsca, w których masz nawarstwiony „stary” naskórek, mogą one nierównomiernie się opalić i pozostawić brzydkie plamy.
Zrób więc peeling całego ciała. Profilaktycznie peeling możesz wykonywać przez 2 tygodnie 2 razy w tygodniu. Peelingi możesz stosować regularnie do 2 razy w tygodniu. Uważaj tylko przy skórze naczynkowej i oczywiście alergicznej. Skóra naczynkowa nie lubi peelingów ziarnistych. Zamiast nich możesz wykonać peeling gommage (takim kosmetykiem jest Nuxe Rêve de Miel, odżywczy peeling do ciała) lub peeling do ciała enzymatyczny.
A kiedy nie masz problemu ze skórą, polecam Ci peeling solne lub cukrowe. Np. Ziaja Cupuacu, złuszczająco-wygładzający peeling cukrowy, pozostawi Twoją skórę bardzo gładką i dobrze nawilżoną dzięki masłu Cupuacu. Możesz sprawdzić także działanie naturalnego, odżywczo-wygładzającego peelingu do ciała marki Vianek. Nie tylko wygładza skórę, ale olej rokitnikowy i z pestek moreli dostarcza skórze sporą dawkę witamin.
2. Nawilżanie
Kiedy już pozbędziesz się martwego naskórka, czas na nawilżanie. Dlaczego skóra powinna być dobrze nawilżona przed opalaniem? Są ku temu 2 powody. Po pierwsze, jak już wspomniałam, skóra przesuszona może nierównomiernie się opalać. Po drugie, słońce może dodatkowo przesuszyć Twoją skórę i uszkodzić płaszcz lipidowy. Oczywiście zrobi to szybciej i boleśniej, jeżeli będzie w kiepskiej kondycji.
Dlatego zacznij regularnie smarować ciało balsamami, olejkami lub mleczkami. Pamiętaj, żeby nawilżenie było 2-etapowe: uzupełniało niedobory nawilżenia w skórze (tu pomoże Ci aloes, pantenol, allantoina, współczynnik NMF, kwas hialuronowy) i zabezpieczało ubytki w płaszczu hydrolipidowym (tu pomogą Ci emolienty – głównie oleje, np. masło shea, masło kakaowe, masło cupuacu, olej z pestek winogron, olej kokosowy etc.).
Dla nawilżania skóry możesz też dodawać olejków do kąpieli.
3. Depilacja
Kolejnym krokiem przed wyjściem na plażę, jest odpowiednia depilacja. Brak włosków na nogach i w okolicach bikini sprawi, że będziesz czuła się bardziej komfortowo na plaży. O tym, jak bezboleśnie depilować okolice bikini pisałam w artykule: Jak golić miejsca intymne? Czyli kobieca nauka golenia, lekcja nr 4.
Pamiętaj jednak, że jeżeli wykonywałaś depilację laserową, przez pewien czas nie możesz wystawiać skóry na słońce. O dokładną instrukcję, jak postępować po zabiegu, zapytaj kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej, który wykonywał zabieg.
4. Ochrona przeciwsłoneczna
Dochodzimy do najważniejszego punktu przygotowania skóry na słońce, a więc kosmetyków przeciwsłonecznych. O tym, czym różnią się kosmetyki z filtrami mineralnymi i chemicznymi pisałam szczegółowo w artykule: Filtry mineralne a filtry chemiczne: czym się od siebie różnią? Wracając krótko do tematu, najlepsze działanie mają kremy z filtrem, które w składzie mają zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne.
Przy wyborze kremu z filtrem zwróć uwagę na to, żeby chroniły one przed promieniowaniem UVA i UVB. Nie jest to wcale takie oczywiste. Niektóre, tańsze wersje kremów, nie posiadają całego spektrum ochrony, a jedynie jedną substancję czynną, która ochroni przed jednym rodzajem promieniowania.
Krem z filtrem zastosuj 15 minut zanim wyjdziesz na słońce. Jeżeli masz bardzo jasną karnację, pamiętaj, żeby Twój pierwszy kontakt ze słońcem był zawsze z zabezpieczeniem wysokim filtrem (takim, jaki posiada Emolium Suncare, mineralny spray ochronny SPF 50+) i żeby nie przebywać na słońcu dłużej niż 15 – 20 minut. A już na pewno nie w godzinach 11:00 – 15:00.
Następnie możesz sukcesywnie wydłużać czas przebywania na słońcu i obniżać filtr przeciwsłoneczny. Najpierw przejdź do SPF 30, np. mleczka ochronnego Dermedic Sunbrella SPF 30. Jeżeli Twoja skóra dobrze reaguje na słońce i złapałaś kolor brązowy, możesz spróbować ochrony SPF 15, np. Equilibria Protective Sun Lotion, mleczko do opalania SPF 15. Nie rezygnuj jednak nigdy całkowicie z ochrony przeciwsłonecznej. Pamiętaj, że promieniowanie UV przyczynia się do rozwoju nowotworu skóry, a także fotostarzenia się skóry.
Krem z filtrem trzeba aplikować ponownie po 2 godzinach. To kwestia reakcji chemicznych, jakie zachodzą w Twojej skórze pod wpływem słońca. Filtry przestają działać. Co więcej, aplikuj krem zawsze jeszcze raz po wyjściu z wody. Jeżeli nie lubisz się smarować tradycyjnymi kremami, polecam Ci mleczka w sprayu. Nałożysz je na skórę szybko i skutecznie.
5. Kosmetyki na plażę
A jakie kosmetyki na plażę zabrać? Zapomnij o klasycznych kosmetykach do makijażu, antyperspirantach czy perfumach. Kosmetyki, które zawierają w sobie alkohol mogą powodować przebarwienia skóry pod wpływem słońca. Dlatego wybieraj dezodoranty lub antyperspiranty, które są naturalne, nie mają w składzie alkoholu czy substancji barwiących.
Podobnie sprawa ma się z kosmetykami do makijażu. Te nieprzystosowane do działania słońca, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeżeli chcesz wyrównać koloryt skóry na twarzy na plażę, najlepiej sięgnij do krem BB z wysokim filtrem UVA i UVB, np. Iwostin Solecrin BB, krem SPF 50+. Zwróć uwagę, żeby kosmetyki z filtrem do twarzy nigdy nie miały ochrony niższej niż SPF 30.
6. Dieta i antyoksydanty
Na koniec coś, o czym być może nie pomyślałaś w kontekście przygotowania skóry na plażę. A mianowicie: dieta! Promienie słoneczne, choć robią wiele dobrego dla Twojego ciała (m.in. dostarczają cennej witaminy D i dobrego samopoczucia), sprawiają, że na Twoją skórę działają wolne rodniki tlenowe. A te odpowiedzialne są za przedwczesne fotostarzenie się skóry. Dlatego wzbogać swoją dietę w antyoksydanty, czyli m.in. zielone warzywa i owoce (wiele antyoksydantów mają borówki, porzeczki czy żurawina).
Żeby zachować piękną opaleniznę i zregenerować skórę po opalaniu możesz przyjmować witaminę E i beta-karoten (witaminę A). Najlepiej sprawdzi się sok z marchewki z łyżeczką oliwy z oliwek. Możesz też sięgnąć po suplementy diety, (np. Naturell Beta-Karoten + E suplement diety), które dostępne są w aptekach. Pamiętaj, żeby zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania i ściśle trzymać się zalecanych dawek.
Czy już wiesz, jak przygotować skórę do opalania? To nie jest skomplikowane! Dzięki takiej ochronie tego lata będziesz cieszyć się zdrową, piękną i równomierną opalenizną.