Jak opalić twarz i zachować młody wygląd skóry?

26. 4. 2019 · 4 minuty czytania

Opalona cera doskonale się prezentuje na tle letnich stylizacji. Niestety, promienie UV nie są dobre dla Twojej skóry. Jak zatem cieszyć się zdrową opalenizną? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak opalić twarz i zachować młody wygląd skóry?

Choć opalanie się jest niesamowicie przyjemne, a brązowiejąca od słońca skóra wygląda przepięknie, niestety, opalanie się nie jest zdrowe. Szczególnie takie, które nie jest zabezpieczone filtrem przeciwsłonecznym. Tym bardziej opalanie twarzy, która szczególnie narażona jest na fotostarzenie skóry. Jak więc „opalić” twarz i zachować młody wygląd skóry.

Opalanie twarzy – hit czy kit?

Jeżeli jesteś fanem promieni słonecznych, a już w szczególności solarium, niestety mam dla Ciebie przykrą wiadomość – opalanie się przyspiesza starzenie się skóry. Choć słońce jest nam niezbędne do życia i zdrowia (przecież to ono pomaga w naturalny sposób syntetyzować witaminę D), to może też powodować poparzenia skóry, namnaża wolne rodniki tlenowe, które przyspieszają starzenie się skóry, a przede wszystkimi może przyczyniać się po powstania na skórze przebarwień, a nawet nowotworu skóry.

opalanie w pełnym słońcu

 

Skóra na Twojej twarzy jest szczególnie delikatna i podatna na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne. A do takich należy właśnie słońce. Dlatego tak często polecam Ci stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB nawet w zimie. Jeżeli masz delikatną skórę, jasną karnację, cerę naczyniową czy skłonną do przebarwień, już od marca warto podnieść faktor kremu z filtrem do min. SPF 40.

Właśnie dlatego, że skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa i cienka, opala się bardzo szybko. Warto więc stosować bardzo wysokie filtry do twarzy. Możesz stosować specjalne kremy z filtrem SPF (polecam Ci krem ochronny Iwostin Solecrin z SPF 50+, który bardzo dobrze nadaje się pod makijaż) lub wybrać krem nawilżający czy ochronny, który już będzie miał w sobie domieszkę filtru. Krem z filtrem warto dobierać także do rodzaju cery. Przy cerze tłustej i trądzikowej, jeżeli chcesz postawić na efekt zmatowienia, wybierz krem ochronny do cery tłustej i mieszanej Dermedic Sunbrella SPF 50. Polecam Ci przede wszystkim filtry mineralne – są one bezpieczniejsze dla Twojej skóry, choć ważne jest ich uzupełnianie w ciągu dnia. Takie filtry zawiera w sobie bezpieczny nawet dla dzieci krem Emolium Suncare SFP 50 +.

Więcej o rodzajach filtrów słonecznych pisałam w artykule: Filtry mineralne a filtry chemiczne: czym się od siebie różnią?

 

Co to jest fotostarzenie skóry?

O fotostarzeniu się skóry mówi się bardzo wiele. Czy zwróciłaś kiedyś uwagę, że osoby z bardzo opaloną twarzą, mają na skórze wiele zmarszczek? Otóż słońce przyspiesza proces degeneracji komórek i uszkadza je (i ich DNA). Słońce sprawia także, że w Twojej skórze zaczynają grasować wolne rodniki tlenowe, które także odpowiadają za osłabienie kondycji skóry, utratę jej elastyczności i szybsze starzenie się.

fotostarzenie skóry

 

Słońce sprawia także, że na Twojej skórze mogą pojawiać się różnego rodzaju depigmentacje, czyli przebarwienia. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Hiperpigmentacja. Niechciana pamiątka z wakacji

Głównym winowajcą fotostarzenia skóry jest promieniowanie UV. To ono niszczy komórki skóry i skraca ich życie. Ale dodatkowo, skóra potraktowana promieniami słonecznymi czy ultrafioletowymi w solarium, staje się wysuszona i pozbawiona jędrności.

    Jak opalić twarz na brązowo bez słońca?

    Czy więc opalanie się jest całkowicie zakazane? Oczywiście, że nie! Nikt nie każe Ci chować się całe lato w cieniu. Wystawiaj się jednak na słońce z głową. Twarz zabezpieczaj filtrami przeciwsłonecznymi, a po kąpieli słonecznej dobrze nawilżaj swoją skórę.

    jak opalić twarz na brązowo

     

    Jak więc uzyskać efekt skóry muśniętej słońcem na twarzy? Od czego są kosmetyki! W lecie rekordy popularności biją wszelkie bronzery w pudrach, w kamieniu czy nawet w kremie. Bronzery możesz traktować jako element makijażu, który zmyjesz wieczorem. Najważniejszą zasadą przy „opalaniu” twarzy makijażem jest to, żeby makijaż ten nie kończył się na linii szczęki. Bronzer nałóż także na szyję, dekolt, a nawet na ramiona (jeżeli je odsłaniasz). Muśnięcie pędzlem z brązem będzie wyglądało estetycznie i schludnie. Efekt opalonej twarzy da też konturowanie twarzy na mokro. Zobacz też, jak konturować twarz: Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku.

    opalanie twarzy na brązowo

     

    Możesz też sięgnąć po bardziej stałe rozwiązanie i nałożyć na skórę samoopalacz. Pamiętaj jednak, żeby kosmetyk tego rodzaju stosować bardzo ostrożnie i zgodnie z instrukcją obsługi. Delikatną i naturalnie wyglądającą emulsją, która daje efekt opalonej twarzy jest Nuxe Sun. Samoopalający efekt emulsja zawdzięcza mączce z chleba świętojańskiego. Już po kilku użyciach kosmetyk na Twojej skórz namaluje się piękna, brązowa opalenizna. Podobny efekt da brązujący krem odżywczy na dzień Ziaja Cupuacu.

    Więcej na temat samoopalacza przeczytasz tu: Jak zmyć samoopalacz i usunąć pomarańczowe smugi z nóg?

    samoopalacz efekty

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora