Kłykciny kończyste. Co warto wiedzieć o brodawkach wywołanych HPV?

24. 10. 2019 · 4 minuty czytania

Kłykciny kończyste, czyli łagodne zmiany brodawkowate, pojawiają się po zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego. Na czym polega ich diagnostyka oraz leczenie? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Kłykciny kończyste. Co warto wiedzieć o brodawkach wywołanych HPV?

Kłykciny kończyste to łagodne, brodawkowate zmiany, które są objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus HPV). Co to są kłykciny? Zobacz, jak się rozwijają i jak można je wyleczyć.

Kłykciny kończyste - przyczyny

Wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papilloma virus HPV) to wirus, który jest powodem wielu chorób u człowieka. Jedną z konsekwencji zarażenia się wirusem HPV jest rozwój brodawek płciowych, czyli kłykcin kończystych.

Jak dotąd naukowcy zidentyfikowali około 70 typów wirusa HPV, z czego część powoduje rozwój zmian łagodnych, a część złośliwych jak rak szyjki macicy czy rak prącia. Kłykciny kończyste w około 90% przypadków wywoływane są przez typ 6 i 11 wirusa HPV, co nie jest związane z procesem nowotworowym.

Sprawdź też, jak leczyć opryszczkę narządów płciowych.

kłykciny kończyste

 

Kłykciny kończyste - gdzie występują?

Kłykciny kończyste mają postać mnogich zmian grudkowych i guzkowych o brodawkowatej powierzchni i wielkości od kilku milimetrów, do nawet kilkunastu centymetrów. Kłykciny najczęściej są barwy cielistej, różowej, mogą być jednak ciemniejsze i przybierać barwę brązową czy brunatną. Z czasem kłykciny kończyste mają skłonność do wzrostu, przez co mogą wyglądem przypominać kalafiorowate twory.

Gdzie najczęściej występują kłykciny kończyste? Zmiany pojawiają się najczęściej w okolicy anogenitalnej, u kobiet rozwijają się przede wszystkim na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej i w okolicy odbytu, u mężczyzn natomiast kłykciny tworzą się na żołędzi, wewnętrznej blaszce napletka i w rowku zażołędnym.

Przeważnie pacjent ma kilka do kilkunastu brodawkowatych zmian. Jeśli jednak do zakażenia dojdzie u osoby z osłabionym układem odpornościowym, np. w przebiegu choroby nowotworowej, wówczas kłykciny kończyste są mnogie i mają duże rozmiary.

Sprawdź też kosmetyki do higieny intymnej.

Wirus HPV - jak się nim zaraża?

Kłykciny kończyste należą do chorób przenoszonych drogą płciową. Zatem do zakażenia dochodzi na drodze kontaktów seksualnych z osobą z aktywną infekcją. Człowiek, u którego występują kłykciny kończyste jest potencjalnie zakaźny, dlatego powinien unikać wszelkich kontaktów seksualnych aż do czasu całkowitego wyleczenia zmian. Jeśli jednak dojdzie do stosunku płciowego z osobą niezakażoną, istnieje prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku miesięcy w okolicach intymnych pojawią się u niej kłykciny kończyste.

Zobacz też więcej w artykule: Wirus HPV jak można się zarazić?

kłykciny kończyste gdzie występują

Kłykciny kończyste - leczenie bez recepty czy na receptę?

Kiedy podejrzewasz u siebie kłykciny kończyste, przede wszystkim jak najszybciej idź do lekarza dermatologa, który po dokładnym badaniu okolic intymnych pacjenta, już na podstawie samego charakterystycznego obrazu klinicznego, stawia diagnozę. Jeśli lekarz podejrzewa też zmiany w pochwie lub odbycie, kieruje pacjentkę do ginekologa i proktologa. W większości przypadków nie ma konieczności wykonywania biopsji kłykcin kończystych, nie zaleca się też przeprowadzania tak zwanego typowania wirusa HPV.

Leczenie kłykcin kończystych prowadzone może być zarówno w warunkach domowych przez, jak i w ramach poradni chorób przenoszonych drogą płciową. Mimo wielu metod stosowanych w leczeniu kłykcin, żadna z nich nie daje niestety 100-procentowej skuteczności.

Do stosowania miejscowego należą takie substancje jak podofilotoksyna czy imikwimod, które pacjent samodzielnie nanosi na kłykciny kończyste w postaci roztworu lub kremu w warunkach domowych. Jeśli zmiany są rozległe lub pacjent nie jest w stanie samodzielnie stosować leków w domu, wtedy wskazane jest leczenie w warunkach ambulatoryjnych.

co to są kłykciny

 

Do metod stosowanych w poradniach wenerologicznych należą krioterapia, czyli usuwanie kłykcin za pomocą ciekłego azotu,  elektrokoagulacja, łyżeczkowanie, usuwanie laserem czy chirurgiczna resekcja zmian wirusowych.

Wielu pacjentów z uwagi na skrępowanie związane z chorobą szuka leczenia bez recepty na kłykciny kończyste. Nie warto jednak próbować leczyć zmian bez konsultacji z lekarzem. Każda podejrzana zmiana w okolicach intymnych wymaga zawsze konsultacji specjalisty.

Po leczeniu kłykcin kończystych najlepiej okresowo zgłaszać się na kontrolę do dermatologa wenerologa, żeby lekarz ocenił, czy nie doszło u pacjenta do nawrotu zmian. W przypadku kobiet wskazane jest tez wykonywanie regularnej cytologii z szyjki macicy, bo podczas zakażenia łagodnym typem wirusa HPV może dojść też do zakażenia tak zwanymi onkogennymi typami wirusa HPV odpowiedzialnymi między innymi za rozwój raka szyjki macicy.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice