Kwasica ketonowa – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest kwasica cukrzycowa?
Wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu w zwiększonej ilości oraz suchość w jamie ustnej – to mogą być pierwsze objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej. Sprawdź, jak wygląda jej leczenie.
Spis treści
Cukrzycowa kwasica ketonowa to bardzo poważne powikłanie cukrzycy. Przebiega ze znacznym zwiększeniem ketonów we krwi, co jest efektem pozyskiwania energii z tłuszczów. Kwasica ketonowa często jest pierwszą manifestacją cukrzycy typu 1, którą charakteryzuje bezwzględny niedobór insuliny. Dowiedz się, jakie są objawy kwasicy cukrzycowej i kto jest narażony na jej wystąpienie.
Co to jest kwasica ketonowa?
Kwasica ketonowa to zaburzenie przemian węglowodanów, tłuszczów i białek oraz gospodarki kwasowo-zasadowej organizmu. Przebiega z obniżeniem pH krwi poniżej 7,35 oraz z obecnością ciał ketonowych we krwi i w moczu.
Zaburzenia charakterystyczne dla kwasicy ketonowej są efektem nagłego i znacznego niedoboru insuliny. W takiej sytuacji glukoza utrzymuje się na wysokim poziomie i jednocześnie nie może być wykorzystywana przez organizm do pozyskiwania energii. W odpowiedzi na to dochodzi do wzmożonego rozkładu tłuszczów, a ubocznym produktem tego procesu są ciała ketonowe. Ciała ketonowe zmieniają pH krwi na bardziej kwasowe.
Spadek pH krwi, zaburzenia przemian tłuszczów i białek oraz znaczny wzrost stężenia glukozy we krwi prowadzą do odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i rozregulowania wielu innych istotnych procesów fizjologicznych.
Sprawdź powiązane kategorie:
Kwasica ketonowa – przyczyny
Cukrzycowa kwasica ketonowa może pojawić się w cukrzycy każdego typu, zwykle występuje jednak w cukrzycy typu 1 oraz u schyłku choroby i w przypadku jej nieleczenia. Ponieważ rozpoznanie cukrzycy typu 1 jest stawiane zazwyczaj w młodym wieku, kwasica ketonowa może rozwinąć się u dzieci i nastolatków i być pierwszym objawem choroby.
U osób już leczonych z powodu cukrzycy kwasica ketonowa może być wywołana przez:
- przerwanie insulinoterapii,
- nieprawidłowe stosowanie insuliny (np. podanie zbyt małej dawki insuliny w stosunku do spożytego posiłku),
- ciężkie zakażenia bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- zapalenie trzustki,
- nadużywanie alkoholu,
- ciążę,
- inne ostre stany chorobowe, które zwiększają zapotrzebowanie na insulinę.
Kwasica ketonowa – objawy
Nowo rozpoznana cukrzyca u dzieci w 15-70% przypadków może być powikłana kwasicą ketonową. Objawy hiperglikemii narastają wówczas w okresie od kilku dni do kilku tygodni. W pozostałych przypadkach objaw mogą narastać w ciągu kilku godzin od czynnika wywołującego.
U osób z kwasicą ketonową pojawia się:
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu w dużych ilościach,
- suchość w jamie ustnej,
- zmęczenie, osłabienie, senność,
- zawroty i ból głowy,
- nudności i wymioty,
- ból brzucha,
- ból w klatce piersiowej,
- zaburzenia świadomości aż do śpiączki.
Charakterystycznym objawem cukrzycowej kwasicy ketonowej jest zapach acetonu z ust. Pojawia się również przyśpieszony i pogłębiony oddech (oddech Kussmaula).
Osoby chorujące na cukrzycę i posiadające sprzęt medyczny pod postacią osobistych glukometrów mogą dokonać pomiaru glikemii przy użyciu pasków testowych do glukometrów. Wykazuje on wówczas stężenie glukozy powyżej 250 mg/dl.
Kwasica ketonowa – jakie badania ją potwierdzają?
Rozpoznanie cukrzycowej ustala się na podstawie wyników badań laboratoryjnych.
Glikemia | > 250 mg/dl |
pH krwi tętniczej | ≤ 7,3 |
Stężenie wodorowęglanów w surowicy | ≤ 18 mmol/l |
Ciała ketonowe w moczu | Obecne |
Ciała ketonowe w surowicy | Zmienne |
Luka anionowa | > 10 mmol/l |
Kwasica ketonowa – leczenie
Rozpoznanie cukrzycowej kwasicy ketonowej wymaga natychmiastowego leczenia na oddziale szpitalnym. Konieczne jest stałe monitorowanie parametrów życiowych, czym zajmują się lekarze i personel pielęgniarski. Ponadto pacjent ma regularnie wykonywaną:
- ocenę bilansu płynów,
- gazometrię krwi tętniczej,
- kontrolę masy ciała,
- pomiary ciepłoty ciała,
- oznaczanie glikemii.
W leczeniu kluczowe jest odpowiednie nawadnianie pacjenta, podawanie insuliny oraz korygowanie niedoboru potasu.
Po wstępnej stabilizacji stanu chorego zawsze należy równolegle prowadzić poszukiwanie i ewentualne leczenie przyczyny, która doprowadziła do kwasicy ketonowej. W niektórych przypadkach wprowadza się tymczasową profilaktykę przeciwzakrzepową poprzez stosowanie heparyny we wstrzyknięciach podskórnych.
Kwasica ketonowa – powikłania leczenia
Podczas leczenia cukrzycowej kwasicy ketonowej może dojść do komplikacji, w szczególności u dzieci. Również w przypadku cukrzycy u osób starszych kwasica ketonowa może mieć powikłany przebieg
Możliwe zdarzenia niepożądane podczas leczenia kwasicy i śpiączki ketonowej to:
- Nagła hipokaliemia (↓ jonów potasu),
- Hipernatremia (↑ jonów sodu), co może przyczynić się do:
- Obrzęku mózgu,
- Obrzęku płuc z niewydolnością oddechową,
- Hipoglikemia (zbyt niski poziom glukozy),
- Hiperchloremia (↑ jonów chloru),
- Niewydolność nerek,
- Powikłania zakrzepowo-zatorowe.
Podsumowanie
Jeśli chorujesz na cukrzycę, ważne jest, żebyś znał objawy kwasicy ketonowej. Stosuj się do ustalonego z lekarzem planu leczenia i nie modyfikuj sam dawek przyjmowanych preparatów przeciwcukrzycowych. Nawykiem powinno się stać regularne domowe mierzenie poziomu glukozy we krwi – zwłaszcza podczas choroby.
Źródła:
- Płaczkiewicz-Jankowska E., Sieradzki J., Kwasica i śpiączka ketonowa, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.13.3.1., [dostęp: 03.09.2024 r.]
- Jasik M., Kwasica i śpiączka ketonowa, Stany Nagłe, Medical Tribune Polska, https://podyplomie.pl/wiedza/stany-nagle/288,kwasica-i-spiaczka-ketonowa, [dostęp: 03.09.2024 r.]
- Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria II, wyd.II, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2018
- Dhamoon A.S., Ghimire P., Ketoacidosis, StatPearls Publishing , 2024, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534848/, [dostęp: 03.09.2024 r.]