Mannoza − owocowy sposób na nawilżenie skóry i włosów!

12. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Mannoza należy do cukrów prostych. Pozyskuje się ją z roślin oraz mikroorganizmów. Jest również stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Mannoza − owocowy sposób na nawilżenie skóry i włosów!

D-mannoza jest rodzajem cukru powiązanym z glukozą i podobnie jak glukoza ogranicza odparowywanie wody ze skóry. Jest stosowana w zapobieganiu zakażeniom dróg moczowych i leczeniu zespołu glikoproteinowego z niedoborem węglowodanów (CDGS) − dziedzicznego zaburzenia metabolicznego. Zobacz, jak mannoza działa na Twoje ciało.

Mannoza lub inaczej d-mannoza to naturalny, bioaktywny monosacharyd (cukier prosty) otrzymywany zarówno z roślin, jak i mikroorganizmów. Występuje w postaci białego kryształu lub krystalicznego proszku. Poziom słodkości mannozy w porównaniu ze słodyczą sacharozy to 60%, a glukozy 86% . Jest łatwo rozpuszczalna w wodzie.

Mannozę do wytwarzania leków i suplementów pozyskuje się z soku brzozowego. Ale znajdziesz ją także m.in. w mango, liczi, jagody, pomarańcze, jabłka, kukurydzę, orzechy, drożdże, jajka, fasolę, żurawinę. Mannoza znajduje się również w ludzkiej surowicy.

Sprawdź też, czym jest i jak działa sok z brzozy.

mannoza

 

Mannoza − właściwości i zastosowanie

Mannoza jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i drobiarskim. Ten naturalny, bioaktywny cukier to odżywczy, korzystny dla zdrowia i popularny na całym świecie suplement diety.

D-mannoza jest szeroko stosowana w paszach dla zwierząt w celu zahamowania wzrostu patogenów jelitowych u zwierząt. W kosmetykach pełni funkcję nawilżającą. D-mannoza może leczyć niedobór spowodowany defektem genetycznym, który powoduje nieprawidłowy rozkład i produkcję mannozy w organizmie. Ta prosta substancja pomaga również zapobiegać przywieraniu niektórych rodzajów bakterii do ścian dróg moczowych, przez co hamuje infekcje. Potrzebne są dalsze badania w celu oceny skuteczności długoterminowego stosowania d-mannozy, ze szczególnym naciskiem na jej działanie w sektorze żywnościowym.

mannoza właściwości

Mannoza w kosmetykach

Aloes jest dobry dla zdrowia i urody, a jego funkcja jest ściśle skorelowana z obecnością polisacharydów bogatych w mannozę. Więcej na temat aloesu w medycynie przeczytasz w artykule: Aloes w kosmetyce − poznaj sekret pięknej skóry Kleopatry!

    Podobnie jak d-glukoza, d-fruktoza, d-ryboza i d-ksyloza, d-mannoza jest pomocniczym środkiem nawilżającym, szeroko stosowanym w produktach do pielęgnacji skóry. Mannoza wykazuje doskonałe właściwości nawilżające − pozostawia skórę mniej napiętą, mniej suchą, gładszą i głębiej nawilżoną. Im bardziej nawilżona skóra, tym cera staje się bardziej jędrna i promienna. Dzięki obecności mannozy w produktach do pielęgnacji skóry, utrzymanie wody w głębi skóry staje się łatwiejsze, dzięki czemu zmarszczki i drobne linie są mniej widoczne.

    Mannoza w kosmetykach

    Jej właściwości decydują o tym, że idealnie sprawdza się jako składnik:

    mannoza pielęgnacja skóry

    Mannoza w jedzeniu

    W dzisiejszych czasach cukrzyca i otyłość stały się poważnymi problemami zdrowotnymi, a liczba nowych przypadków gwałtownie rośnie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) oszacowała, że w 2013 roku na świecie było około 382 milionów cukrzyków. Liczba ta ma wzrosnąć w 2040 roku do 642 milionów. W ostatnim czasie znacznie wzrosła też świadomość społeczna na temat wpływu diety na zdrowie ludzkie. Jako społeczeństwo zaczynamy zwracać szczególną uwagę na modyfikacje diety.

    Oczekiwano, że nowe cukry takie jak mannoza będą alternatywnymi środkami słodzącymi ze względu na ich słodki smak i niską kaloryczność. Tym bardziej, że badacze (Takao, 2008) przedstawili związek na bazie mannozy, który może skutecznie obniżać ciśnienie krwi lub tłumić skoki ciśnienia bez konieczności zmiany codziennych nawyków żywieniowych.

    Mannoza w jedzeniu

     

    Do tej pory zastosowania d-mannozy są ograniczone i stosuje się ją jako suplement diety do bezpośredniego spożycia. Większość produktów jest dystrybuowana w postaci kapsułek lub proszków zawierających roślinną d-mannozę. Przyjmowanie d-mannozy ma pomagać w przypadku braków proteinowych, niskiego poziomu cukru we krwi, zaburzeń krzepnięcia krwi, ma także wspierać funkcjonowanie wątroby.

    Niektóre cechy d-mannozy wpływają na poprawę tekstury żywności. Ze względu na te szczególne właściwości d-mannoza jest stosowana komercyjnie w przemyśle spożywczym − dodaje się ją do lodów, przetworów owocowych i sosów sałatkowych w celu poprawy ich tekstury.

    Mannoza w medycynie

    D-mannoza jest stosowana jako tani materiał wyjściowy do syntezy środków immunostymulujących, leków antynowotworowych, witaminy i mannitolu. Mannitol to środek moczopędny przepisywany według wskazań lekarza najczęściej w przypadkach ostrej niewydolności nerek, wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, w celu redukcji ciśnienia wewnątrz gałki ocznej lub nasilenia wydalania trucizn przez nerki. Szacuje się, że globalny rynek mannitolu osiąga roczną sprzedaż w wysokości około 100 milionów dolarów. Mannitol jest stosowany także w syntezie nowych leków przeciwko AIDS.

     

    Źródła:

    1. X. Hu , Y.Shi, P. Zhang, M. Miao, T. Zhang, B. Jiang, D‐Mannose: Properties, Production, and Applications: An Overview,

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice