Antykoncepcja długoterminowa − alternatywa dla tabletek?

14. 4. 2020 · 4 minuty czytania

Wewnątrzmaciczne systemy hormonalne, wkładki miedziane czy implanty antykoncepcyjne? Jaką metodę antykoncepcji długoterminowej wybrać? Poznaj szczegóły na ten temat!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Antykoncepcja długoterminowa − alternatywa dla tabletek?

Antykoncepcja długoterminowa ma wiele zalet, spośród których można wymienić bardzo wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Niektóre metody mogą chronić przed ciążą nawet przez 10 lat! Zalicza się do nich wewnątrzmaciczne systemy hormonalne, wewnątrzmaciczne wkładki miedziane czy implanty.

W dzisiejszych czasach kwestia skutecznej antykoncepcji nie stanowi już większego problemu. Szeroki wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych powoduje jednak, że łatwo można się w nich zagubić. Kiedy kobieta chce skutecznie zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą, powinna udać się do ginekologa, który indywidualnie dobierze najlepszą dla niej metodę.

Do niedawna najbardziej popularnym środkiem antykoncepcyjnym były tabletki hormonalne. Dziś natomiast kobiety coraz częściej decydują się na jedną z kilku dostępnych metod tak zwanej antykoncepcji długoterminowej.

Sprawdź też prezerwatywy.

antykoncepcja długoterminowa

 

Długoterminowe metody antykoncepcji

Antykoncepcja długoterminowa zapewnia kobiecie długotrwałą, wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą. Co to znaczy „długoterminowa”? Niektóre metody ochrony mogą trwać nawet do 10 lat! Zabezpieczenie skuteczne jest nieprzerwanie przez cały czas stosowania wybranej metody, stąd nie ma ryzyka, że o niej zapomnisz, jak to bywa na przykład w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Mimo tego, że istnieje tak wiele rodzajów środków antykoncepcyjnych, niestety żadna z metod antykoncepcji długoterminowej nie jest przeznaczona dla mężczyzn.

Do metod antykoncepcji długoterminowej należą:

  • wewnątrzmaciczne systemy hormonalne (IUS)
  • wewnątrzmaciczne wkładki miedziane (IUD)
  • implanty 

Sprawdź też, czy antykoncepcja hormonalna jest dla Ciebie.

metody antykoncepcji długoterminowej

Antykoncepcja długoterminowa: wewnątrzmaciczne systemy hormonalne 

System wewnątrzmaciczny to niewielka wkładka, która swoim kształtem przypomina literę „T”. Wkładka jest miękka, elastyczna i tak mała, że nie jest wyczuwalna ani dla pacjentki, ani dla jej partnera.

Po założeniu wkładki, do jamy macicy uwalnia ona śladowe ilości hormonu (gestagenu), który działa miejscowo na błonę śluzową macicy i uniemożliwia zapłodnienie. Co jaki czas trzeba zmieniać wkładkę? W zależności od jej rodzaju, wkładkę trzeba wymieniać co 3 do 5 lat. Do zalet wkładki wewnątrzmacicznej należy pozytywny wpływ na miesiączki − z czasem stają się one krótsze i mniej obfite. Stosowanie tej metody antykoncepcji długoterminowej nie ma na ogół wpływu na wzrost masy ciała i nie zwiększa ryzyka zakrzepicy u pacjentki. 

Sprawdź też, czy spirala antykoncepcyjna jest bezpieczna.

długoterminowe metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji długoterminowej: wewnątrzmaciczne wkładki miedziane 

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna, podobnie jak wkładka hormonalna ma kształt niewielkiej litery „T” i także umieszczana jest w jamie macicy. Różnica między tymi metodami antykoncepcji długoterminowej jest taka, że wkładka miedziana zamiast hormonów uwalnia jony miedzi. A te działają miejscowo na błonę śluzowa macicy, co chroni kobietę przed nieplanowaną ciążą.

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna może być wymieniana nawet co 3 do 10 lat, wszystko zależy od typu wkładki. Wadą tego typu antykoncepcji jest wydłużenie czasu trwania miesiączek i ich nasilenie. Kobiety wybierają wkładkę miedzianą z uwagi na brak jej wpływu na masę ciała i bezpieczeństwo − wkładka nie zwiększa ryzyka zakrzepicy. 

wewnątrzmaciczne wkładki miedziane

Długoterminowe metody antykoncepcji: implanty antykoncepcyjne 

Do metod antykoncepcji długoterminowej należą również implanty antykoncepcyjne. Implant ma postać małego pręcika, który lekarz wszczepia pacjentce pod skórę. Implant uwalnia do organizmu kobiety hormon (gestagen), który w przeciwieństwie do wkładki hormonalnej, ma działanie ogólnoustrojowe.

Skuteczność takiego implantu utrzymuje się przez około 3 lata i po tym czasie trzeba go usunąć. Implant może, ale nie musi mieć negatywnego wpływu na krwawienia miesięczne, może też mieć wpływ na wahania masy ciała. Podobnie jak 2 poprzednie metody antykoncepcji długoterminowej, implant podskórny nie naraża kobiety na większe ryzyko epizodów zakrzepowo-zatorowych. 

Sprawdź też, czym jest wskaźnik Perla i jaka metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza.

implanty antykoncepcyjne 

Antykoncepcja długoterminowa − zalety

Wszystkie opisane metody antykoncepcji długoterminowej cechują się bardzo wysoką skutecznością − dane statystyczne pokazują, że w przypadku każdej z nich w ciąże zachodzi zaledwie od 2 do 3 kobiet na 1000.

Dużą zaletą każdej z tych metod jest to, że kobieta chce zajść w ciąże, może zacząć starać się o dziecko zaraz po odstawieniu antykoncepcji.

W wyborze metody antykoncepcji dużą role gra też jej cena. Koszt wkładki lub implantu antykoncepcyjnego wydawać się może wysoki. Pamiętaj jednak, że jest to koszt jednorazowy, który rozkłada się na długi okres czasu. W doborze najlepszej metody antykoncepcji zawsze pomaga ginekolog, który poza preferencjami pacjentki, bierze pod uwagę przede wszystkim jej zdrowie. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice