Olej z awokado przyspiesza gojenie się ran!

25. 3. 2019 · 7 minut czytania

Awokado nie bez powodu dodaje się do kremów i balsamów. Cechuje się bogactwem witamin i minerałów. Przyspiesza proces gojenia ran i łagodzi stany zapalne. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Olej z awokado przyspiesza gojenie się ran!

Awokado to witaminowa bomba! Nic więc dziwnego, że olej z awokado uważany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów na świecie. Działa cuda nie tylko w kuchni, ale także w kosmetyce. Olej z awokado w kosmetyce stosowany jest do nawilżenia skóry. Działa też jako przeciwutleniacz i przyspiesza regenerację skóry. Awokado w kosmetyce często stosowane jest przy łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Nadaje się do każdego rodzaju cery, nawet trądzikowej. Olej z awokado: właściwości i zastosowanie w kosmetyce i w medycynie. Sprawdź to!

Olej z awokado − jak powstaje?

Awokado to źródło jednego z najzdrowszych tłuszczy na świecie. Co ciekawe, olej z awokado uzyskać można z miąższu owocu, a nie z jego pestek, jak to się zazwyczaj robi w przypadku innych olei owocowych czy warzywnych.

Awokado oryginalnie pochodzi z południowego Meksyku. Ale obecnie uprawiane jest w wielu krajach o ciepłym klimacie, m.in. W Nowej Zelandii, USA, Izraelu, RPA czy Meksyku.

olej z awokado wytwarzanie

 

Nierafinowany olej z awokado jest ciemnozielony, nawet brunatny. Jest też bardzo smaczny: możesz wyczuć w nim maślaną i migdałową nutę.

Olej z awokado możesz stosować w kuchni, ale nie tylko. Pamiętaj jednak, że choć olej z awokado jest bardzo zdrowy, jest także dość kaloryczny. Dlatego zawsze lepiej monitorować jego ilość w diecie. Dotyczy to zarówno samego oleju z awokado, jak i samego awokado.

Zanim wybierzesz swoją pierwszą butelkę oleju z awokado, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje oleju. Może być on tłoczony na zimno i najczęściej taka forma przeznaczona jest do stosowania w kuchni. Inny natomiast jest olej z awokado, który stosuje się głównie w przemyśle kosmetycznym. Taki olej jest zwykle uzyskiwany metodami chemicznymi. Pamiętaj też, że oleje mogą być rafinowane (oczyszczone z zapachów i niestety w dużej mierze z właściwości odżywczych) i nierafinowane, które mają w sobie wiele dobroci. Osobiście polecam Ci zawsze wybierać oleje organiczne − w ten sposób będziesz mieć pewność, że olej zawiera najwięcej naturalnych właściwości odżywczych i nie będzie zanieczyszczony chemikaliami, które stosowane są do ekstrakcji oleju z owocu. Olejem organicznym jest m.in. olej z awokado od Etja. Jest to naturalny, nierafinowany i tłoczony na zimno olej kosmetyczny.

 

Olej z awokado − właściwości lecznicze i zdrowotne

Olej z awokado to prawie 85% kwasów tłuszczowych nienasyconych. Jest to bogate źródło kwasu oleinowego, który dobrze wpływa na Twój układ krążenia i na serce. Jednak nie jest to najlepsze źródło kwasów omega-3.

A jak wygląda zależność olej z awokado a cholesterol? Awokado dobrze działa na cholesterol − zawiera w sobie beta-sitosterole. Można powiedzieć, ze awokado obniża poziom złego cholesterolu LDL. Co ciekawe, naukowcy z Pennsylvania State University przeprowadzili eksperyment, podczas którego testowali wpływ awokado na cholesterol. Naukowcy zebrali grupę 45 osób, w wieku 21 do 70 lat. Każda z osób była zdrowa, jednak miała problemy z nadwagą. Po monitorowaniu ich normalnej diety ochotników, grupę tę podzielono na 3 grupy. W każdej z nich wprowadzono następnie inny rodzaj diety: u pierwszej była to dieta niskotłuszczowa bez awokado, u drugiej − średniotłuszczowa bez awokado, a u trzeciej ­− średniotłuszczowa z 1 awokado dziennie. Wyniki okazały się zaskakujące. Grupa, u której poziom złego cholesterolu LDL obniżył się najbardziej to ta, która zjadała 1 awokado dziennie. Średnio cholesterol LDL obniżył się w tej grupie o 13.5 mg/dl. Dla porównania: w grupie pierwszej obniżył się o 7.4 mg/dl , a u drugiej o 8.3 mg/dl.

Zobacz, jak jeszcze można leczyć wysoki cholesterol: Jak leczyć zaburzenia lipidowe − czyli co pomoże na wysoki cholesterol?

Awokado jest także źródłem dobrego cholesterolu HDL. Zobacz, co to jest dobry cholesterol w artykule: Dobry cholesterol HDL − co to właściwie jest?

Ale pamiętaj, że jak każdy olej, awokado i olej z awokado mają w sobie sporo kalorii, dlatego zawsze uważaj, ile dodajesz go do posiłków.

olej z awokado właściwości zdrowotne

 

Co jeszcze znajduje się w składzie oleju z awokadu? To bardzo cenne źródło witamin − przede wszystkim witaminy A i E, czyli złotego połączenia dla Twojej skóry. Dodatkowo, olej z awokado dostarcza do Twojego organizmu witamin z grupy B. Samo awokado dostarcza Ci także kwasu foliowego, czyli witaminy B9, witamin PP i witaminy K, która wpływa na krzepnięcie krwi. Znajdziesz w nim także witaminę C, która poprawia odporność, wpływa na syntezę kolagenu i działa przeciwutleniająco. Awokado bogate jest w żelazo, potas, miedź i wapń.

Olej z awokado to także źródło luteiny, tak ważnej dla Twojego wzroku. Więcej na temat luteiny i jej znaczenia dla oczu znajdziesz w artykule: Luteina na oczy − czy naprawdę poprawia wzrok?

    Olej z awokado − zastosowanie w kosmetyce

    Olej tłoczony na zimno jest polecany nie tylko do wykorzystania w kuchni, ale także w kosmetyce. W końcu taka forma oleju posiada największą zawartość składników odżywczych, których Twoja skóra i włosy tak potrzebują.

    olej z awokado zastosowanie

    Olej z awokado na skórę

    Olej z awokado polecany jest do każdego rodzaju skóry. Tak suchej i wrażliwej, jak i trądzikowej i zanieczyszczonej. Olej z awokado ma genialne właściwości nawilżające. Olej wnika głęboko w skórę i pozostawia ją nawilżoną przez długi czas. Nie tylko dostarcza nawilżenia do skóry, ale i zabezpiecza skórę przed utratą wody przez naskórek. Po oleju z awokado skóra jest gładka i miękka w dotyku. Olej jest dość lekki. Możesz stosować go jako balsam do ciała lub też dodawać go do swojego balsamu. Wiele kosmetyków nawilżających zawiera olej z awokado, np. krem do ciała różowe liczi Organic Shop.  Olej z awokado to pomocna broń w walce z suchą skórą. Dlatego właśnie znalazł się w kosmetykach takich jak mleczko do ciała awokado, skóra sucha i zniszczona Ziaja.

    olej z awokado na skórę

     

    Olej z awokado jest bardzo delikatny. Dlatego często stosowany jest nawet kosmetykach dla dzieci, jak choćby w mleczku nawilżającym do skóry alergicznej suchej i wrażliwej Oillan Baby.

    Olej z awokado jest też cennym źródłem antyoksydantów, dlatego polecany jest do pielęgnacji skóry, którą często wystawiasz na słońce, a także do skóry dojrzałej. Olej z awokado jest też naturalnym filtrem UV. Takie działanie zapewniają zawarte w oleju monotłuszcze, które otulają Twoją skórę ochronny płaszczem.

    awokado właściwości lecznicze

     

    Olej tłoczony na zimno zawiera w sobie sporą dawkę witaminy E, która wygładza skórę, przyspiesza jej regenerację i działa przeciwutleniająco. Witamina E pomaga także wyciszyć stany zapalne przy skórze trądzikowej. Uznaje się, że olej z awokado może być stosowany nawet do przyspieszani gojenia się ran i blizn. Olej z awokado cieszy się też uznaniem dermatologów, którzy polecają go do stosowania w niektórych formach egzemy. Regenerujące działanie oleju z awokado wykorzystane zostało m.in. w odżywczym i regenerujący balsamie do ust Bioderma Atoderm Levres Balm.

    Olej z awokado pomaga nawilżyć przesuszoną skórę trądzikową, wycisza stany zapalne, które powstają w mieszkach włosowych skóry trądzikowej i odżywia skórę. Ten specyfik pomaga też regulować produkcję łoju i sebum i nie jest komedogenny − nie zatyka porów skóry.

    Olej z awokado na włosy i paznokcie

    Twoje włosy także potrzebują nawilżenia. Olej z awokado pomoże Ci przy pielęgnacji suchych i zniszczonych włosów. Dobrze nawilży włos od środka. Pomoże także w walce z suchą skóra głowy, o czym pisałam w artykule: Jak nawilżyć skórę głowy? Spróbuj prowitaminy B5!

    Awokado sprawdzi się także przy problemach z dermatozami skóry głowy. Uznaje się, że olej z awokado może pomóc Ci przy wypadaniu włosów. Spora dawka witamin, wtarta w skórę głowy odżywi cebulki i zachęci je do wypuszczania nowych włosków.

    olejek z awokado na włosy i paznokcie

     

    Olej z awokado to także sprawdzony sposób na wzmocnienie i nawilżenie płytki paznokcia. Wcieraj go w dłonie i paznokcie codziennie, a po pewnym czasie zauważysz, że Twoje paznokcie są zdecydowanie mocniejsze. To także dobry sposób na suche skórki wokół paznokcia.

    Olej z awokado to wspaniały, naturalny kosmetyk do ciała. Pomaga w nawilżeniu skóry, a także przyspiesza jej regenerację. Awokado to bomba witaminowa, którą warto stosować każdego dnia. Nie tylko na talerzu!

     

    Źródła:

    1. Allan Woolf, Marie Wong, Laurence Eyres, Tony McGhie, Cynthia Lund, Shane Olsson, Yan Yang, Cherie Bulley, Mindy Wang, Ellen Friel, and Cecilia Requejo-Jackman, Avocado Oil

    2. Monika Dudzisz-Śledź2, Andrzej Śledź1, Piotr Jażdżewski, Nienasycone kwasy tłuszczowe a zdrowie człowieka

    3.  Karolina Łoźna, Agnieszka Kita, Marzena Styczyńska, Jadwiga Biernat, Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

    4. Jedno awokado dziennie obniży ci poziom złego cholesterolu

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice