Parafinowanie dłoni: jak wykonać krok po kroku w domu

27. 1. 2020 · 4 minuty czytania

Czym jest parafinowanie dłoni i jak krok po kroku je wykonać. Sprawdź, co musisz kupić, by przeprowadzić zabieg w swoim domu. Dowiedz się więcej na ten temat!
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Parafinowanie dłoni: jak wykonać krok po kroku w domu

Parafinowanie dłoni to świetny zabieg, który warto wykonać zimą, kiedy doskwiera Ci przesuszona, popękana i szorstka skóra na dłoniach. Płynna parafina nie tylko otula dłonie niczym rękawiczka, ale i pozostawia je miękkie i wygładzone. Parafinowanie dłoni możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym lub w domu. Zobacz, jak zrobić zabieg parafinowy na dłonie krok po kroku w domu.

Parafinowanie dłoni − zalety

Po zabiegu parafinowym Twoje dłonie są wygładzone, miękkie i nawilżone. Efekt zabiegu utrzymuje się przez kilka dni. Warto jednak wiedzieć, że sama parafina nie nawilży Twojej skóry. Dlaczego?

Parafina to inaczej olej parafinowy, czyli mieszanka węglowodorów nienasyconych, która powstaje przy destylacji ropy naftowej. Sama nie posiada zbyt wielu składników odżywczych. Jest jednak często wykorzystywana w kosmetyce jako substancja tworząca na skórze warstwę okluzyjną. Co to znaczy? Że pozostawia film, który nie pozwala wyparować wodzie z naskórka, a z drugiej strony, odbija zimno i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne niczym pancerz. Choć sama więc nie uzupełnia naturalnego płaszcza lipidowego, działa zamiast niego.

Rozgrzana parafina to także świetny nośnik ciepła. Dzięki zabiegowi na gorąco, pory Twojej skóry na dłoniach rozszerzają się. Po zmyciu „wosku” z rąk składniki odżywcze z kremów, serów czy ampułek witaminowych lepiej się wchłaniają.

Sprawdź też maski do rąk.

 

Dodatkową zaletą zabiegu rozgrzaną cieczą jest to, że podczas stygnięcia parafina rozszerza się i tworzy delikatny ucisk na skórę. To z kolei poprawia mikrokrążenie w skórze. Ciepła parafina wygładza i zmiękcza naskórek, a także poprawia stan paznokci i skórek wokół nich. Jeżeli masz więc problem z przesuszonymi skórkami, zabieg ten z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Gorąca parafina pomoże też zachować młody wygląd Twoich dłoni. Uelastycznia i ujędrnia skórę, a nawet, jak podają niektóre źródła pomaga w walce z drobnymi przebarwieniami − choć nie jest to udowodnione naukowo.

    Parafina na dłonie w domu − jak zrobić?

    Do przeprowadzenia zabiegu będziesz potrzebować:

    • Parafinę kosmetyczną
    • Garnek
    • Miskę
    • Rękawiczki foliowe
    • Rękawiczki frotowe (lub bawełniane)
    • Krem odżywczy do rąk
    • Krem nawilżający do rąk

    Zabieg parafinowy na dłonie krok po kroku:

    1. Peeling dłoni

    Pierwszym etapem zabiegu jest zrobienie dokładnego peelingu. Wykorzystaj do tego scrub gruboziarnisty − cukrowy lub solny − na bazie olejowej. W ten sposób pozbędziesz się szorstkich wystających skórek i zrogowaciałego naskórka. Tylko po tej części zabiegu, Twoja skóra będzie wyglądać i czuć się zdecydowanie lepiej.

    2. Krem odżywczy

    Żeby zabieg parafinowy miał sens, przed włożeniem dłoni do miski z gorącą parafiną, warto nałożyć na skórę odżywczy krem do rąk. Po usunięciu martwego naskórka, substancje odbudowujące Twoją skórę będą miały wolną drogę działania. Parafina, która zastygnie na Twoich dłoniach będzie działać jak podgrzewana rękawiczka i będzie stanowić idealne warunki do wchłaniania się kremu. Do tego etapu pielęgnacji polecam krem odżywczy Vianek z miodem, lecytyną, olejem rokitnikowym, olejem z moreli i masłem shea. Dodatkowo, ekstrakt z szyszek chmielu zawarty w kremie zabezpieczy Twoją skórę przed starzeniem się. Odżywczy i nawilżający miód zawiera także krem Nuxe Reve de Miel. Poprawia on kondycję dłoni i paznokci.

     

    3. Parafina

    Przed nałożeniem kremu, rozgrzej w garnku parafinę kosmetyczną. Następnie przelej ją do miski, którą wcześniej przepłucz zimną wodą. Kiedy parafina zacznie się lekko ścinać na wierzchu, znaczy to, że ma idealną temperaturę do zanurzenia w niej dłoni. Bardzo ważnej jest, żeby przed włożeniem dłoni do cieczy dobrze nasmarować je kremem − możesz nawet pozostawić jego grubą, nierozsmarowaną warstwę.

     

    4. Rękawiczki

    Kiedy wyciągniesz dłonie z parafiny, włóż je do rękawiczek foliowych, a następnie wciągnij rękawiczki bawełniane.

     

    Trzymaj parafinę na dłoniach min. 20 minut. Następnie zacznij ją delikatnie zrywać ze skóry.

     

    5. Krem nawilżający

    Ostatnim etapem domowego zabiegu jest nałożenie na skórę nawilżającego kremu do rąk. Tu wybrać możesz krem z mocznikiem np. Kermuren 10% krem.

     

    Efekt zabiegu na dłonie powinien utrzymać się do 1 tygodnia.

    Zabieg parafinowy w gabinecie kosmetycznym

    Gabinety kosmetyczne oferują zabiegi parafinowe zarówno na dłonie, jak i na stopy. O tym, jak wykonać taki zabieg na stopy w domu pisałam w artykule: Regeneracja stóp parafiną. Jak wykonać ją w domu?

    Parafinowanie dłoni w gabinecie kosmetycznym jest dość przystępne cenowo. Zazwyczaj koszt takiej przyjemności waha się od 30 − 80 zł − wszystko zależy od zastosowanych kosmetyków do pielęgnacji czy po prostu prestiżu samego salonu. Zabieg może być też łączony z manicurem, a więc wycinaniem skórek czy malowaniem paznokci. Jak wspomniałam, gorąca parafina bardzo dobrze działa też na płytkę paznokciową.

    W gabinecie kosmetycznym bardzo często wykonuje się zabieg z wykorzystaniem urządzenia zwanego parafiniarką. Jest to elektryczna misa, która nagrzewa parafinę nawet do 60 stopni C. Urządzenie takie możesz też kupić na własny użytek.

    Zabieg parafinowy − przeciwwskazania

    Ogromną zaletą zabiegu ciepłą parafiną jest to, że można stosować go na każdy rodzaj skóry. Ma jednak pewne przeciwwskazania. Z parafinowania dłoni zrezygnuj, jeżeli masz problemy z egzemą czy grzybicą skóry czy paznokci. Zachowaj szczególną ostrożność przy wszelkich chorobach skóry. Parafinowanie nie jest też wskazane przy problemach z krążeniem.

    Zamiast tego, jeżeli chcesz poradzić sobie z przesuszona i szorstką skórą rąk, wypróbuj regenerującą maskę na dłonie w postaci nasączonych rękawiczek od L'biotica.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora