Regeneracja stóp parafiną. Jak wykonać ją w domu?

31. 10. 2018 · 4 minuty czytania

Parafina uelastycznia, wygładza oraz nawilża skórę. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie i wpływa na lepsze wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków. Jak wykonać zabieg parafinowy w domu? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Regeneracja stóp parafiną. Jak wykonać ją w domu?

Parafina kosmetyczna nie tylko uelastycznia skórę, dobrze ją wygładza i nawilża skórę, ale także relaksuje. Zabieg parafinowy na stopy ma działanie terapeutyczne, pomoże Ci się zrelaksować po ciężkim dniu. Parafina w kontakcie ze skórą utrzymuje, przyjemną temperaturę ok. 40 stopni C, co poprawia mikrokrążenia i sprawia, że składniki aktywne kremów i samej parafiny lepiej się wchłaniają. Parafina na stopy w domu? Oczywiście! Zobacz, jak wykonać zabieg krok po kroku.

Parafina na stopy − jak działa?

Choć może Cię to zaskoczyć parafina działa przede wszystkim na Twój organizm swoja... energią cieplną. A właściwie kumulowanym i oddawanym ciepłem Twojego ciała. Kiedy ciekła parafina zetknie się ze skórą, utrzymuje ona temperaturę ok. 40 stopni C. Jest to niezwykle przyjemne uczucie, podobne do ciepłego, relaksującego prysznica po długim, wyczerpującym dniu. Taka podniesiona temperatura pomaga stymulować mikrokrążenie w skórze. To z kolei pomaga przy gojeniu się popękanej skóry. Ciepło parafiny może też zrelaksować Twoje mięśnie. Działa też lecznico na bolące stawy, dając uczucie ulgi.

W zabiegach kosmetycznych wykorzystuje się głównie ciekłą parafinę. Pomaga zregenerować szorstki, popękany naskórek. Troska o zdrowie stóp ważna jest szczególnie zimą, kiedy zamknięte w butach  gorzej oddychają, a zimne powietrze podrażnia skórę.

Zobacz kosmetyki do stóp.

kostki parafiny

 

Parafina na stopy − krok po kroku

1. Peeling stóp

Zanim przejdziesz do właściwego zabiegu parafinowego, najpierw usuń ze swoich stóp zalegający, obumarły naskórek − nie ma sensu go regenerować. Najlepiej zrobić to za pomocą gruboziarnistego peelingu do stóp. Możesz wykonać go sama w domu (polecam Ci przepis: Domowy peeling do stóp – sprawdź najlepsze przepisy!) lub też wybrać jeden z gotowych produktów. Pamiętaj, żeby przed wykonaniem peelingu przez chwilę namoczyć stopy w misce z wodą, aby naskórek był miękki i łatwo się usuwał. Naskórek możesz też usunąć za pomocą tarki lub pumeksu.

2. Krem regeneracyjny

Po peelingu, osusz stopy, a następnie nałóż na nie krem regeneracyjny do stóp, np. Emolium Skin Repair krem naprawczy do stóp. Jeżeli masz popękane pięty możesz użyć regeneracyjnego serum do pięt Regenerum lub kremu regenerującego popękane pięty od Scholl. Ciepło parafiny następnie sprawi, że składniki odżywcze lepiej się wchłoną.

    3. Parafina

    Do wykonania zabiegu parafinowego będziesz potrzebować przede wszystkim parafiny kosmetycznej i specjalnego podgrzewacza, w którym ją rozpuścisz i który utrzyma odpowiednia temperaturę. Jeżeli nie masz takiego urządzania, wystarczy odpowiednio duży garnek, w którym zmieści się cała Twoja stopa. Podgrzej parafinę tak, żeby była ona bardzo płynna. Zestaw garnek z ognia i postaw na podłodze łazienki.

    zanurzanie stóp w parafinie

     

    Zanurzaj stopy w parafinie pojedynczo: najpierw jedną, potem − drugą. Nie musisz długo moczyć stopy w parafinie. Wyjmij ją i odczekaj chwilę, aż parafina zacznie robić się skorupką. Kiedy to się stanie, możesz ponownie zanurzyć stopę. Na otuloną parafiną stopę nałóż folię spożywczą, worek lub foliowe skarpetki, a następnie włóż na stopę ciepłe, frotowe skarpetki. Potrzymaj stopy w skarpetkach przez ok. 15 − 30 min.

    otulona parafiną stopa z nałożoną folią spożywczą

     

    Po tym czasie delikatnie usuń ze stóp parafinę odrywając ją płatek po płatku.

    usuwanie parafiny ze stóp

    4. Krem nawilżający

    Na sam koniec, wetrzyj w stopy krem nawilżający. Najlepiej niech będzie to krem z mocznikiem, np. SVR Xerial 30 krem do stóp (duże stężenie mocznika, który może sprawić, że stopy będą nieco bardziej się łuszczyć − wybierz go, jeżeli dalej czujesz zgrubienia zrogowaciałego naskórka na stopach) lub nawilżający krem do stóp Vianek (stężenie do 10 % dobrze nawilży skórę).

    Zabieg parafinowy na stopy − kto nie powinien go robić?

    Choć parafia na stopy jest zabiegiem bezpiecznym, który daje natychmiastowe i bardzo widoczne efekty jest kilka przeciwwskazań. Parafiny na stopy nie powinny używać osoby z łuszczycą, egzemą, grzybicą skóry czy paznokci. Pod wpływem ciepła parafiny takie stany skórne mogą się tylko zaostrzyć. Dlatego, jeżeli borykasz się, z taką formą choroby skórnej, lepiej zapytaj swojego lekarza, czy zabieg z parafiny jest dla Ciebie bezpieczny.

    Z moczenia stóp w parafinie powinny też zrezygnować osoby z chorobami układu krążenia. Jak już wspomniałam ciepło z parafiny może stymulować układ krążenia, co może mieć swoje konsekwencje.

    Choć zdarza się to niezwykle rzadko parafina może być alergenem. Dlatego najlepiej na 24 godziny przez wykonaniem zabiegu, wykonaj test. Na wybrany fragment stopy połóż odrobinę roztopionej parafiny i następnie ją zmyj. Jeżeli w tym miejscu, przez 24 godziny, nie pojawiły się żadne ślady, możesz spokojnie wykonać zabieg. Ciekłej parafiny nie powinno się stosować na otwarte rany i blizny.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice