Częste mycie rąk podrażnia skórę? Zobacz, jak dbać o dłonie!
Częste mycie rąk i nadmierne stosowanie środków dezynfekujących osłabiają naturalną barierę skóry. Co warto wiedzieć na temat pielęgnacji dłoni? Sprawdź szczegóły na ten temat!
Spis treści
Częste mycie rąk i używanie środków dezynfekcyjnych może powodować podrażnienia skóry dłoni. Zwłaszcza u osób z wrażliwą skórą lub ze skłonnościami do atopii. Jak zachować wysoką higienę osobistą, a jednocześnie dbać o skórę dłoni? Zobacz, jak znaleźć złoty środek.
Częste mycie rąk − czy tak trzeba?
„Myj ręce regularnie. Używaj do tego wody i mydła, a następnie dobrze osusz dłonie. Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk, do dezynfekcji użyj środka na bazie alkoholu”
− tak brzmi jedno z podstawowych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w kwestii walki z koronawirusem SARS-CoV-2
Dlaczego? Naukowcy wciąż gromadzą informacje na temat koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołał pandemię. Z dotychczas potwierdzonych doniesień wynika, że wirus może przeżyć poza organizmem człowieka na metalu, plastiku, a nawet papierze. Na powierzchniach metalowych czy plastiku utrzymuje się nawet do 72 godzin. Choć wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc wędruje od gospodarza do gospodarza wraz z cząsteczkami śliny, osoba zakażona, mówiąc, kichając czy kaszląc może rozprzestrzeniać wirusa także na inne powierzchnie, np. produkty w sklepach. Dlatego właśnie jesteśmy proszeni o zakładanie jednorazowych rękawiczek przed wejściem do sklepu i dezynfekowanie rąk. Zaleca się także mycie produktów spożywczych po zakupach.
Człowiek może zakazić się koronawirusem, jeżeli dawka zakaźna dostanie się do nosa, ust lub do spojówki oka. Ludzka skóra stanowi dobrą barierę przed wirusem. Nie zarazisz się więc podnoszą zakażony przedmiot. Żeby zakazić się, dawka zakaźna musi dostać się do Twojego układu oddechowego. Może to stać się przez układ pokarmowy lub przez dotykanie twarzy. Badania wykazują, że człowiek mimowolnie jest w stanie dotykać twarzy nawet 20 razy na godzinę! Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby Twoje ręce pozostały tak czyste, jak to tylko możliwe.
Myj więc ręce po każdym powrocie do domu. Dokładnie, wodą i mydłem. Zmocz dłonie wodą, nałóż mydło, a następnie przez 30 sekund myj ręce. Nie pomijaj nadgarstków, kciuka czy przestrzeni między palcami. Oczyść także miejsca pod paznokciami. Jak odmierzyć 30 sekund? Najlepiej podśpiewywać pod nosem fragment ulubionej piosenki, który trwa właśnie tyle.
30 sekund − tyle czasu potrzeba, żeby zwykłe mydło antybakteryjne, takie, które znaleźć możesz w każdej drogerii, pozbawiło życia niebezpiecznego dla zdrowia i życia wirusa. Lekarze są zgodni co do tego, że regularne mycie dłoni to jedna z najskuteczniejszych metod ograniczania rozprzestrzeniania się pandemii. Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk, użyj płynu dezynfekującego, który posiada min. 70% alkohol w sobie.
Sprawdź też, na czym polega profilaktyka i leczenie Covidu.
Częste mycie rąk − skutki
Niestety, częste mycie rąk może wiązać się z przykrymi skutkami dla Twoich dłoni. Zwłaszcza jeżeli masz wrażliwą skórę lub masz skłonności do alergii czy atopii. Mydła do rąk mogą zawierać silne detergenty, które wysuszają i mogą powodować uszkodzenia naturalnej ochrony skóry, czyli płaszcza hydrolipidowego.
Dłonie mają też bardzo cienką warstwę podskórnej tkanki tłuszczowej przez co jest ona szczególnie narażona na podrażnienia. Mniej też na dłoniach gruczołów łojowych.
Nadmierne mycie dłoni i używanie środków dezynfekcyjnych, bez odpowiedniej pielęgnacji, może doprowadzić nawet do wyprysku kontaktowego, czyli egzemy rąk.
Dłonie podrażnione przez częste mycie − jak temu zaradzić?
Co więc zrobić, żeby utrzymać higienę, ale i zdrową skórę? Po pierwsze wybierz mydło antybakteryjne oparte na delikatniejszych środkach myjących, np. Coco-glucoside. Jeżeli po myciu dłoni mydłem czujesz bardzo poważne podrażnienie lub jesteś alergikiem (skóra atopowa) możesz także stosować tzw. syndety. Są to substancje myjące stosowane zamiast mydła − mają neutralne pH, które nie wysusza tak skóry. Syndety dobrze domywają skórę i nie podrażniają jej.
Sprawdź też, jak prawidłowo myć ręce.
Po każdym umyciu dłoni nałóż na skórę sporą ilość kremu z emolientami. Przy podrażnionej i przesuszonej skórze sprawdzi się m.in. Dermedic Emolient Linum, krem regenerujący do rąk, który pomaga nawet przy mikrourazach naskórka. W jego składzie znajdziesz olej lniany, który bardzo szybko regeneruje skórę i łagodzi pieczenie.
Przy podrażnionej skórze dłoni sprawdzą się także kremy stosowane w zimie, np. krem zimowy do rąk i paznokci Floslek Winter Care. W dobrym nawilżeniu skóry pomoże także miód, który jest składnikiem Nuxe zestaw Reve de Miel, kremu do rąk i paznokci. Przy suchej skórze pomogą także kremy z mocznikiem w stężeniu poniżej 10%, np. krem Gerlasan.
W okresie wzmożonej higieny dłoni warto też stosować maski na dłonie takich jak L'biotica, regenerująca maska na dłonie w postaci nasączonych rękawiczek. Maskę z wykorzystaniem rękawiczek bawełnianych możesz też wykonać w domu samodzielnie. Wystarczy, że na noc nałożysz krem emolientowy na dłonie i wsuniesz je w bawełniane rękawiczki. Podniesie to temperaturę Twojej skóry i składniki odżywcze szybciej się wchłoną.
Sprawdź też moje domowe sposoby na podrażnione i czerwone dłonie: 3 domowe sposoby na czerwone dłonie. Przepisy na scrub, maskę i kąpiel