Pielęgnacja przedłużanych rzęs krok po kroku!

11. 10. 2021 · 6 minut czytania

O sztuczne rzęsy również należy odpowiednio dbać. Sprawdź w naszym poradniku podstawowe zasady pielęgnacji!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Pielęgnacja przedłużanych rzęs krok po kroku!

Sztuczne rzęsy są równie delikatne jak naturalne. Aby jak najdłużej cieszyć się piękną oprawą oczu, nie wystarczy sama wizyta w gabinecie – o doczepiane włoski trzeba odpowiednio zadbać. Sprawdź, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja przedłużanych rzęs!

Dlaczego pielęgnacja przedłużanych rzęs jest bardzo ważna?

Zdecydowałaś się na zabieg przedłużania rzęs i co najważniejsze – cieszysz się z efektu? Doskonale! Aby zatrzymać go jak najdłużej, musisz zadbać o sztuczne włoski podobnie jak o naturalne.  Pielęgnacja przedłużanych rzęs jest konieczna, jeśli chcesz, by Twoja oprawa oczu zachwycała aż do kolejnego zabiegu uzupełniania.

Sprawdź również kompleksowy poradnik, jak dbać o rzęsy.

Nieodpowiednia higiena sztucznych rzęs to jednak nie tylko kwestia estetyki. Nieregularnie zmywany z powiek make-up lub zła technika wykonywania demakijażu, mogą również osłabić naturalne włoski, przez co te pourywają się lub wypadną. Sprawdź, czego powodem mogą być wypadające rzęsy. Z kolei pozostałości kosmetyków kolorowych często powodują stany zapalne na powiekach, a tym samym przyczyniają się do uszkodzenia mieszków włosowych i zahamowania wzrostu rzęs. Żeby tego uniknąć, trzeba właściwie o nie zadbać.

Jeżeli dopiero zastanawiasz się, czy warto przedłużyć rzęsy, nie obawiaj się zabiegu! Wykonany w profesjonalnym gabinecie, przez doświadczoną stylistkę jest w pełni bezpieczny. Później wystarczy odpowiednia pielęgnacja sztucznych rzęs, by efekt długo się utrzymał i nie zaszkodził naturalnym włoskom.

Pielęgnacja przedłużanych rzęs

Przedłużone rzęsy – pielęgnacja od razu po zabiegu

Jak dbać o doczepiane rzęsy od razu po wyjściu z salonu? Przede wszystkim pamiętaj, że klej, którego użyła stylistka, potrzebuje czasu na związanie. To, jak długo i w jakim stanie utrzyma się Twoja stylizacja, zależy w dużej mierze od pierwszych 48 godzin po zabiegu. To właśnie wtedy najłatwiej uszkodzić przedłużone rzęsy. Pielęgnacja na tym etapie polega głównie na unikaniu pocierania i dotykania włosków oraz kontaktu z wodą w każdej postaci

Warto wiedzieć!

Jeśli wybierasz się na zabieg w deszczowy dzień, najlepiej pojedź samochodem lub zaplanuj powrót komunikacją miejską. Wilgoć w powietrzu może osłabić moc kleju i stylizacja szybko odpadnie.

Niektóre stylistki doradzają klientkom, by po upływie doby od aplikacji dwa razy dziennie delikatnie rozczesywały włoski szczotką do rzęs. Należy robić to w kierunku od góry do dołu, czyli inaczej, niż podczas nakładania tuszu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wyrwania zarówno naturalnych, jak i sztucznych kępek.

W pierwszych dniach po zabiegu zrezygnuj z wizyt na basenie, w saunie czy intensywnych treningów fizycznych. Wilgoć i pot, przy których często pojawia się u człowieka odruch pocierania okolic oczu, może wpłynąć nie tylko na efekt stylizacji, ale także na wystąpienie reakcji alergicznej.

jak dbać o sztuczne rzęsy

Czy można malować sztuczne rzęsy?

Pielęgnacja rzęs przedłużanych stanowi niestety bardziej listę zakazów, niż zaleceń. Możesz dopisać do niej również malowanie włosków maskarą. Profesjonalne stylistki odradzają makijaż sztucznych rzęs. Dlaczego? Przede wszystkim tusz to dodatkowe obciążenie dla włosków, które i tak mają już za zadanie utrzymać całą stylizację. 

Ponadto, kiedy cząsteczki maskary lub eyelinera dostaną się w szczeliny między sztucznym i naturalnym włoskiem a skórą powieki, ich usunięcie będzie niemal niemożliwe. W tych miejscach najczęściej dochodzi do namnażania drobnoustrojów, które powodują stany zapalne skóry i uszkodzenia mieszków.

Kolejna sprawa to sklejanie włosków – tusze do rzęs zawierają woski roślinne, potrzebne do tego, by kosmetyk dobrze przylegał i nie kruszył się. Pomalowanie włosków przy gęstej stylizacji objętościowej to prosta droga do posklejania rzęs, które przy próbie usunięcia makijażu po prostu odpadną – często razem z naturalnymi.

pielęgnacja sztucznych rzęs

Zabieg przedłużania rzęs nie wymaga dodatkowego malowania ich tuszem ani eyelinerem. Włoski są wydłużone, pogrubione i odpowiednio podkreślają oko. To w zupełności wystarczy, by zachwycać spojrzeniem!

Demakijaż oka a sztuczne rzęsy. Jak zrobić to dobrze?

Jak dbać o sztuczne rzęsy, a jednocześnie zabłysnąć przy specjalnych okazjach? O ile nie powinno się malować włosków z nałożoną stylizacją, to raz na jakiś czas można pozwolić sobie na delikatny makijaż powiek. Nanosząc cień, staraj się nie podjeżdżać aplikatorem do samej linii włosków – skończ malować nieco powyżej nich. Najlepiej stosować w tym celu beztłuszczowe kosmetyki. Do przedłużanych rzęs nie używaj cieni w kremie ani w płynie. Zrezygnuj też z produktów wodoodpornych, które są trudniejsze do usunięcia.

Sprawdź, jak wykonać trwały makijaż wieczorowy

jak myć przedłużone rzęsy

Pielęgnacja rzęs przedłużanych to także odpowiednia technika demakijażu powiek. Ważne, by nie pocierać delikatnej skóry (a tym samym nie szarpać włosków) i omijać okolice rzęs. Jak to zrobić? Od góry przyłóż do powieki płatek nasączony beztłuszczowym płynem do demakijażu, np. Ziaja de-makijaż i chwilę poczekaj. Kosmetyk jest bezzapachowy i zawiera składniki, które rozpuszczają makijaż oraz chronią skórę przed przesuszeniem. Następnie delikatnie usuń zanieczyszczenia, omijając rzęsy.

Sprawdź, jak wykonać demakijaż krok po kroku.

Pozostałości kosmetyków możesz usunąć również płynem micelarnym, np. Tołpa Dermo Face Physio. Stosuj tę samą technikę, co przy klasycznym produkcie do demakijażu – unikaj pocierania skóry. Micele to prawdziwy magnes na zanieczyszczenia – przyciągają wszystko, co nie powinno znajdować się na Twoim ciele!

pielęgnacja przedłużanych rzęs

Miej na uwadze, że kosmetyki do demakijażu to jednak nie wszystko i pamiętaj, by po usunięciu resztek make upu, umyć włoski. Jak myć przedłużone rzęsy? Możesz to zrobić samą wodą (nie wcześniej niż 48 godzin po zabiegu) lub specjalnym szamponem do rzęs. Należy oczyszczać włoski po każdym demakijażu lub 2 do 3 razy w tygodniu, jeśli nie malujesz okolic oczu.

Jak dbać o naturalne rzęsy po zdjęciu stylizacji?

Pielęgnacja przedłużanych rzęs jest bardzo ważna, ale warto wiedzieć także, jak zadbać o swoje naturalne włoski, gdy zdecydujesz się na zdjęcie stylizacji

Żeby poprawić kondycję obciążonych przez dłuższy czas rzęs, warto zastosować na noc odżywkę do rzęs, np. w postaci kremu L'biotica Repair Lash 2. Zawiera mnóstwo olejków roślinnych – m.in. rycynowy, makadamia i ze słodkich migdałów, które regenerują delikatne włoski i wzmacniają cebulki. Wspomagają także ich naturalny wzrost, więc przy systematycznym stosowaniu Twoje rzęsy staną się długie i gęste. 

przedłużone rzęsy pielęgnacja

Krem możesz nanosić również na brwi, podobnie jak regeneracyjne serum do rzęs Regenerum. Ta odżywka składa się z dwóch specjalnie skomponowanych formuł pielęgnacyjnych – z jednej strony do brwi – ze szczoteczką, a z drugiej do rzęs – z eyelinerem.

O osłabione włoski możesz dbać również przy okazji wykonywania makijażu. Zamień drogeryjną maskarę na apteczną, np. Dermena Lash, która zawiera wyciąg z nasion ryżu o właściwościach wzmacniających cebulki. Dodatkowo chroni przed uszkodzeniami i działa antyoksydacyjnie.

Jeśli Twoje rzęsy wydają Ci się cienkie i pozbawione życia, sięgnij po tusz dodający objętości, np. Mascara Med Ultra Boost. Wzbogacony jest formułą Ultra-Volume – drobne włókna optycznie pogrubiają i zagęszczają rzęsy, a keratyna regeneruje powierzchnię włosków.

Źródła:

  1. Jasińska Z., Techniki stylizacji rzęs, Warszawa, 2020.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice