Pierwsza randka - porady dla Pań!

3. 3. 2020 · 4 minuty czytania

Jak przygotować się na pierwszą randkę? O czym rozmawiać na spotkaniu? Gdzie się wybrać? Po czym poznać, że druga osoba jest nami zainteresowana? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Pierwsza randka - porady dla Pań!

Pierwsza randka ma kluczowe znaczenie dla określenia dalszego kierunku potencjalnego związku. Badania sugerują, że wczesna komunikacja pomiędzy dwojgiem ludzi odgrywa bardzo ważną rolę w powstawaniu romantycznej relacji. Różnice płciowe w odbiorze gestów, słów i zachowań nie ułatwiają pierwszej randki. Zobacz, o czym warto pamiętać, kiedy idziesz spotkać swojego księcia z bajki.

Pierwsza randka jest czymś więcej niż tylko sposobem na poznanie podstawowych faktów na temat potencjalnego partnera. Jest to czas, w którym szukasz sygnałów, które potwierdzą, że on Cię naprawdę interesuje.

Dr. psychologi i trener związków Marisa T. Cohen zwraca uwagę na istotne różnice w odbiorze określonych gestów i zachowań na pierwszej randce u kobiet i u mężczyzn. Przeprowadzone przez nią badanie miało pokazać, w jaki sposób grupa 390 kobiet i mężczyzn ocenia, czy randka była udana, czy nie. Wyniki pokazały, że kobiety łatwiej i częściej wyciągały oceny na podstawie gestów, słów i zachowań partnera na pierwszej randce. Taka interpretacja sprawiła, że były skłonne odrzucić więcej kandydatów i ocenić randkę jako nieudaną. Częściej też były przekonane, że wybrane zachowania i gesty mężczyzny były dowodem na to, że go pociągają (np. fakt, że zapłacił rachunek za kolację). Mężczyźni nie oceniali randki przez pryzmat zachowań i gestów wybranki.

Sprawdź też, jak odróżnić zauroczenie od miłości.

pierwsza randka

 

    O czym rozmawiać na pierwszej randce?

    Wyniki innych badań, przeprowadzonych przez McFarlanda, Jurafsky'ego i Rawlingsa (2013)  pokazały, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni częściej zgłaszali poczucie więzi, jeśli to kobieta mówiła o sobie w trakcie randki. Oprócz tego, w przypadku pierwszej randki, kobiety w większym stopniu niż mężczyźni chciały, żeby to mężczyzna zapoczątkował ożywioną rozmowę. Może to sugerować, że wiele kobiet oczekuje, że mężczyzna „przejmie kontrolę” podczas randki. Co jednak zrobić, gdy rozmowa nie toczy się w tak ożywiony sposób, jak się spodziewałaś? To o czym rozmawiać na 1. randce?

    Szukanie wspólnego tematu czy wspólnej sfery zainteresowań bardzo często napędza rozmowę, zwłaszcza gdy okazuje się, że każde z was patrzy na te same kwestie z różnej perspektywy. Tak naprawdę sam temat nie jest tak ważny, jak sposób prowadzenia rozmowy – pełen pasji, zainteresowania, z przerwami na komentarze rozmówcy i pytania, które go wciągną w dyskusję. Na pewno zawsze sprawdzą się uniwersalne tematy takie jak ulubione miejsca, wspomnienia, filmy, książki, muzyka, jedzenie lub abstrakcyjne pytania, które pomogą rozładować ewentualne napięcie, np. „wygrywasz milion dolarów, co robisz?”.

    Sprawdź też, kiedy pierwszy raz wyznać miłość.

    o czym rozmawiać na pierwszej randce

    Gdzie na pierwszą randkę?

    Zawsze warto z wyprzedzeniem zapytać wybranka, czy preferuje cichy spokojny lokal, głośny pub, dyskotekę, ławkę w parku czy restaurację. Wszystko zależy od Waszych osobowości, pory dnia i przyzwyczajeń. Ze względu na fakt, że jest to pierwsza randka i nie do końca wiesz, jak będziecie się czuć w swoim towarzystwie, lepiej nie planować wspólnego wyjazdu w góry, ani dalszych wycieczek. Kino, muzeum czy teatr to miejsca, w których nie będzie szans na rozmowę i lepsze poznanie się. Warto zawczasu zarezerwować ustronne miejsce w sprawdzonej, ulubionej restauracji, najlepiej z ładnym widokiem i nastrojową muzyką. Jeżeli wolisz spędzać czas w ruchu kręgielnia lub park trampolin z pewnością pomogą Wam się rozluźnić w swoim towarzystwie.

    Sprawdź też, czy warto wiązać się z przyjacielem.

    gdzie na pierwszą randkę

    Ile powinna trwać pierwsza randka?

    Nie ma odgórnych wytycznych dotyczących czasu trwania pierwszej randki. Natomiast są pewne wskazówki, które pomogą Ci ocenić, czy już czas zakończyć spotkanie, a więc:

    • rozmowa przestała się kleić
    • partner już dawno przestał Cię słuchać
    • atmosfera robi się nieprzyjemna
    • tematy rozmowy juz dawno przestały Ci odpowiadać
    • upojenie alkoholowe daje się we znaki
    • nie czujesz „tego czegoś”

    Pamiętaj, że Twój czas (i jego) jest cenny. Możesz powiedzieć: „Miło było Cię poznać. Naprawdę doceniam to, że poświęciłeś czas, żeby ze mną wyjść”. Randka nie musi przeciągać się w nieskończoność przez poczucie obowiązku.

    Sprawdź też, czy powrót do byłego związku to dobry pomysł.

    Pierwsza randka i co dalej?

    Pokaż mu, że jesteś zainteresowana. Nie czekaj, aż się z Tobą skontaktuje, nawet jeśli to Ty zainicjowałaś pierwsze spotkanie. Jeśli go lubisz i podobała Ci się randka - daj mu znać. Nie musisz od razu umawiać się na drugą randkę, ale wysłanie krótkiej wiadomości z podziękowaniem i informacją, że dobrze się bawiłaś, da mu pozytywny sygnał i zachęci do dalszego kontaktu.

    ile powinna trwać pierwsza randka

     

    Źródło:

    1. Marisa T. Cohen, First Dates. Gender differences, scripts, and indications that the date was a success, 20 Mar 2018.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora