Powrót do byłego związku. Czy to może się udać?
Czy powrót do byłego związku to dobry pomysł? Z jakimi wyzwaniami trzeba się mierzyć? Czy warto drugi raz wiązać się z tą samą osobą? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Powrót do byłego może być trudny. Przed każdą relacją stoją różne wyzwania, które tylko wspólnie możecie przezwyciężyć. Bo jak wiadomo: do tanga trzeba dwojga. Czy powrót do byłego związku może się udać? Dane na ten temat są rozbieżne. Ale jak pokazują wybiórcze badania dużo zależy od wieku i stopnia zaawansowania relacji. Co trzeba zrobić, żeby się udało?
Spis treści:
- Powrót do byłego – jakie pary najczęściej się schodzą?
- Jak wrócić do byłego chłopaka?
- Powrót do byłego − wyzwania
Powrót do byłego – jakie pary najczęściej się schodzą?
Analiza badań prowadzonych na przestrzeni lat (przez m.in. Wineberg & McCarthy, 1994; R. Dailey 2009; S. Halpern-Meekin 2012; A. Vennum, 2013) sugeruje, że wiek pary i powaga relacji są głównym czynnikiem decydującym o tym, czy partnerzy wracają do siebie, czy nie.
Jednym słowem pary w mniej zaangażowanych związkach rzadziej wracają do siebie po ich rozpadzie niż pary, które mieszkały razem lub były w związku małżeńskim.
Sprawdź też, jak odróżnić zauroczenie od miłości.
Jak wrócić do byłego chłopaka?
Dr Psychologii M. Bockarova zwraca uwagę na 4 pytania, które warto sobie zadać zanim zdecydujesz się na powrót do byłego partnera.
1. Dlaczego zerwaliście?
Powody są różne, ale jeśli przyczyną była toksyczna relacja (niewierność, nadużycia, agresja) powrót nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli problemem były kwestie, które wspólnymi chęciami da się rozwiązać (odległość, drobne nieporozumienia codziennego życia), można rozważyć opcję kompromisu.
2. Czy wracasz z właściwych powodów?
Jeżeli chęć powrotu jest związana z kwestiami materialnymi (partner zapewniał Ci dom, pieniądze, pracę lub wspólne życie było tańsze), powtórna relacja nie będzie satysfakcjonująca dla żadnej ze stron. Podobnie, jeśli czujesz się emocjonalnie zależna od swojego partnera, bo zapewnia Cii pozytywne emocje i daje motywację, której potrzebujesz, żeby przejść przez dzień – taki związek nie ma szans przetrwać, bo nie opiera się na zasadzie wzajemnej, zdrowej relacji. Jeśli po prostu czujesz się samotna bez kogokolwiek obok, efekt będzie podobny.
W każdym z powyższych przypadków najlepiej porozmawiać z przyjaciółmi, rodziną, członkami grup wsparcia lub specjalistami, którzy pomogą Ci znaleźć niezbędne narzędzia i zasoby, żebyś mogła stać się niezależną kobietą.
Sprawdź też, jak wybaczyć zdradę emocjonalną.
Powrót do byłego ma sens, jeśli naprawdę czujesz do niego miłość i wierzysz, że będziecie w stanie zapewnić sobie wzajemne, pozytywne wsparcie potrzebne do zbudowania satysfakcjonującego, pełnego szacunku i trwałego związku.
3. Czy naprawdę zależy Ci na tym, żeby to działało?
Ponowne nawiązanie relacji z byłym parterem powinnaś rozważać tylko wtedy, gdy naprawdę zależy Ci na wprowadzeniu zmian niezbędnych do stworzenia wartościowego związku. Oznacza to odkrycie i omówienie wszystkich powodów, przez które wcześniej coś nie działało. Najlepiej jest to robić pod okiem doświadczonego terapeuty. Zobowiązanie się do pracy nad sobą i wzajemne wspieranie się w tym postanowieniu to szansa na udaną przyszłość związku.
4. Czy twój partner widzi to tak samo?
Chociaż jesteś w pełni zmotywowana, żeby odbudować swój związek i wierzysz, że możesz tego dokonać, jeśli Twój były partner nie jest w pełni oddany sprawie, nie licz na sukces. Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, porozmawiajcie otwarcie o swoich myślach, uczuciach i pragnieniach, aby zrozumieć co dla każdego z Was oznacza powrót.
Sprawdź też, czy wątpliwości w związku to powód do rozstania.
Powrót do byłego − wyzwania
Jak mówią badania opisane na łamach magazynu "Psychology Today", pary, które decydują się do siebie wrócić czeka więcej wyzwań niż osoby, które wchodzą w zupełnie nową relację.
Partnerzy w „odgrzewanym” związku są mniej zadowoleni ze swojej połówki i bardziej skłonni do dostrzegania negatywnych cech dotyczących ich związku. Problemy wiążą się z nieprawidłowymi, utrwalonymi wcześniej sposobami komunikacji i znaczną niepewnością, co do wspólnej przyszłości.
Te same pary mają również tendencje do cierpienia z powodu niższej samooceny i konsekwentnie podejmują decyzje, które negatywnie wpływają na ich przywrócone relacje.