Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!

14. 9. 2022 · 6 minut czytania

Pryszcze na pośladkach to dość powszechny, choć mało estetyczny problem. Jak mu zaradzić? Czy istnieją skuteczne sposoby, by zwalczyć krosty na pupie? Jakich kosmetyków używać? Sprawdź!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Pryszcze na pośladkach: wstydliwy problem, któremu można zaradzić!

Pryszcze na pośladkach to wstydliwy temat, do którego osoby dotknięte problemem przyznają się dość niechętnie. Prawdopodobnie jest to związane z postrzeganiem wykwitów skórnych jako rezultatu zaniechań w obszarze higieny intymnej. A to nieprawda, ponieważ przyczyn pojawienia się nieestetycznych zmian jest znacznie więcej. Zobacz, co wywołuje pryszcze na pośladkach i jak je wyleczyć.

Krosty na pupie – czy powodem może być niewłaściwa higiena?

Faktem jest, że krosty na pupie wyglądają nieestetycznie. W przypadku ropnych zmian mogą dodatkowo stanowić przyczynę bolesności, świądu czy pieczenia. Osoby dotknięte problemem narzekają na znaczne obniżenie komfortu życia i niechęć do codziennej aktywności fizycznej, zwłaszcza w miejscach publicznych, takich jak siłownie lub baseny, wymuszające odsłonięcie newralgicznej partii ciała. Nierzadko pojawia się pytanie, czy zmiany na skórze związane są z higieną intymną?

Warto wiedzieć
Niewłaściwa higiena może, choć nie musi być przyczyną wystąpienia krost na pupie, jednak niezależnie od powodów pojawienia się wykwitów skórnych kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Codzienna dbałość o okolice intymne i skrupulatne przestrzeganie zasad higieny może złagodzić objawy i znacznie przyspieszyć gojenie się skóry.
Krosty na pupie – czy powodem może być niewłaściwa higiena?

Pryszcze na pośladkach – przyczyny

Wykwity na pośladkach przybierają różne formy. Czasem to drobna wysypka, bolące zmiany ropne lub swędzące krostki rozsiane na pupie i udach. Każda postać zmian powoduje duży dyskomfort, a nierzadko również kompleksy i ograniczenia. Aby pozbyć się problemu, koniecznie należy poznać jego źródła. Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się pryszczy na pośladkach?

  • Czyraczność, czyli zapalenie mieszków włosowych. Pierwszym objawem jest niewielkich rozmiarów naciek zapalny zlokalizowany w obrębie mieszka włosowego. Z czasem zamienia się w dużą krostę zakończoną charakterystycznym białym czopem, wypełnioną ropą i krwią. Często towarzyszy jej silne swędzenie i promieniujący ból. Czyraki pękają samoczynnie, tworząc otwarte rany. Na czyraczność szczególnie narażone są osoby chorujące na cukrzycę, a także te z obniżoną odpornością.
  • Rogowacenie okołomieszkowe – to zmiana do złudzenia przypominająca gęsią skórkę, powodująca suchość i szorstkość skóry. Podłożem problemu jest nadmierna keratynizacja, czyli rogowacenie ujść mieszków włosowych. Częstymi przyczynami wystąpienia zmiany są niedobory witaminy A oraz atopowe zapalenie skóry.

 

 

  • Trądzik skupiony – na wystąpienie tego rodzaju wykwitów skórnych narażeni są głównie mężczyźni. To duże, ropne krosty i owrzodzenia zlokalizowane na pośladkach, ramionach i plecach. Wśród przyczyn trądziku skupionego wymienia się między innymi nadprodukcję łoju, nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych, infekcje bakteryjne, a nawet czynniki genetyczne.
  • Potówki u dorosłych, czyli małe pęcherzyki na pupie. Potówki kojarzymy zazwyczaj z niemowlętami, u których występują wskutek noszenia pieluch. Jak widać, problem potówek może również dotknąć osoby dorosłe, a ich pojawienie się jest wynikiem zaparzenia skóry od potu. Najczęściej powstają w efekcie niewłaściwej higieny oraz noszenia bielizny z nieprzewiewnego, sztucznego materiału.
  • Opryszczka narządów płciowych HHV-2 wywołana wirusem HSV, której pierwszymi objawami są uporczywe swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Kolejnym etapem jest pojawienie się pęcherzy i owrzodzeń w obrębie odbytu. Opryszczka to choroba przenoszona drogą płciową.

Sprawdź popularne kategorie

Jak wyleczyć krosty na pośladkach?

Przede wszystkim należy zdiagnozować przyczynę pojawienia się zmian na pośladkach. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić jej samodzielnie, niezbędna będzie wizyta u dermatologa. Doświadczony specjalista wskaże rodzaj zmiany, jej podłoże, a następnie zaleci preparaty farmakologiczne, które pomogą uporać się z niekomfortową dolegliwością, np. odpowiednią maść na trądzik do stosowania miejscowego lub antybiotykoterapię. W leczeniu zmian pomocne są również zabiegi w gabinecie kosmetycznym, takie jak mikrodermabrazja, krioterapia oraz laseroterapia.

Pryszcze i krosty na pośladkach pojawiają się często wskutek alergii lub niewłaściwej higieny. W takiej sytuacji pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie potencjalnie drażniącej substancji, znajdującej się w kosmetykach do codziennej pielęgnacji. Szczególną uwagę warto zwrócić na stosowane żele pod prysznic oraz płyny do higieny intymnej. Wybieraj preparaty łagodne, niewysuszające skóry, z delikatnym składem, oparte na naturalnych ekstraktach roślinnych.

Jak wyleczyć krosty na pośladkach?

Pryszcze na pośladkach – domowe sposoby

Za powstawanie wielu zmian odpowiedzialne są nasze nawyki, tryb życia, a nawet dieta. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta przy trądziku i czego się wystrzegać. Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach to głównie działania profilaktyczne i codzienna, systematyczna dbałość o ten obszar ciała.

  • Zrezygnuj z bielizny uszytej ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów.
  • Unikaj długotrwałej pracy siedzącej, która sprzyja nadmiernej potliwości i powstawaniu zmian skórnych.
  • Zachowaj ostrożność podczas depilacji okolic intymnych. Brudna maszynka lub stępione ostrze może doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych oraz wrastania włosków.
  • Nieropiejące zmiany na skórze możesz przecierać wacikiem nasączonym wodą utlenioną lub mieszanką soku z cytryny z octem jabłkowym.
  • W łagodzeniu dolegliwości pomocne są zioła na trądzik, np. rumianek Dr. Max, który można pić w formie herbatki lub przygotować łagodzący kompres.
  • Przygotuj domowy peeling złuszczający martwy naskórek. Wymieszaj zmieloną kawę z oliwą z oliwek i okrężnymi ruchami wymasuj skórę.
  • Pamiętaj o regularnej zmianie ręczników oraz pościeli.
  • Zrezygnuj z opalania.
  • Absolutnie nie wyciskaj i nie zdrapuj krostek.
  • W przypadku ropnych krost i stanów zapalnych unikaj peelingów oraz szczotkowania na sucho, które mogłyby przyczynić się do rozniesienia zmian.

Co na krosty na pośladkach z kosmetycznej półki? Wszystko zależy od przyczyny!

Sposoby radzenia sobie z krostami na pośladkach uzależnione są od przyczyn ich powstawania. Najlepiej nie zwlekać z działaniem, ponieważ zaniechanie w początkowej fazie dość szybko przełoży się na spotęgowanie problemu. Skup się na odpowiedniej pielęgnacji okolic intymnych i całego ciała za pomocą delikatnych preparatów z dodatkiem substancji łagodzących i nawilżających.

Polecam np. nawilżający olejek do kąpieli i pod prysznic Bioderma, który skutecznie oczyszcza skórę, nie naruszając jej warstwy lipidowej. Po kąpieli można wetrzeć powlekająco-barierowy krem do ciała Allergoff wspomagający odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. W walce z krostami na pupie sprawdzą się preparaty antybakteryjne, które usuną bakterie wywołujące stany zapalne. W przypadku uporczywych, pojedynczych wykwitów zastosuj specjalne żele punktowe. Przy okazji zachęcam Cię również do zerknięcia na nasz ranking kosmetyków na trądzik, pomocnych w niwelowaniu problemów skórnych.

Z problemem rogowacenia okołomieszkowego pomogą walczyć peelingi do ciała usuwające martwy naskórek, np. peeling cukrowy do ciała Nacomi wzbogacony o olejek macadamia lub peeling do ciała kojąco-wygładzający Vianek z drobno zmielonymi pestkami jeżyny i cukrem. 

Co na krosty na pośladkach z kosmetycznej półki? Wszystko zależy od przyczyny!

Pryszcze na pośladkach – co robić? Podsumowanie

Przede wszystkim nie panikować. Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem, ale można mu zaradzić. Jeśli podstawowe zasady higieny, zmiana codziennych nawyków oraz kosmetyki ukierunkowane na cerę problematyczną i trądzikową nie przyniosą oczekiwanego efektu, niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna. Zwłaszcza jeśli zmiany nie znikną, zaczną naciekać ropą lub pojawią się inne niepokojące objawy ogólnoustrojowe, takie jak podwyższona temperatura.

Pielęgnacja antybakteryjna, rozważna i delikatna higiena intymna, peelingi do ciała oraz racjonalna dieta pozbawiona wysoko przetworzonych produktów i cukrów to tylko niektóre sposoby na pojawiające się pryszcze na pośladkach. W walce ze zmianami kluczowe jest określenie ich podłoża i wdrożenie skutecznych środków łagodzących nieprzyjemną dolegliwość. Należy jednak podkreślić, że jeśli krosty na pupie są skutkiem chorób dermatologicznych, nawet najbardziej precyzyjna pielęgnacja nie zagwarantuje, że w ogóle nie wystąpią.

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice