Dieta przy trądziku – czego warto się wystrzegać?

27. 7. 2021 · 7 minut czytania

Na trądzik pojawiający się na twarzy wpływa to, co jesz. Sprawdź, jaka powinna być dieta, co włączyć do jadłospisu, a czego unikać.

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Dieta przy trądziku – czego warto się wystrzegać?

Dieta przy trądziku odgrywa wielką rolę. W naszym codziennym jadłospisie znajdują się składniki, które mogą wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na jakość skóry. Z artykułu dowiesz się, co trzeba, a czego nie jeść przy trądziku. Pamiętaj jednak, że ta przypadłość to złożony problem, który należy leczyć u specjalisty.

Trądzik a dieta – podstawowe informacje

Dieta dla osób z trądzikiem powinna przede wszystkim obfitować w surowe warzywa i owoce, które są źródłem kluczowych witamin i składników mineralnych pozytywnie oddziałujących na kondycję cery. Omawiane elementy to głównie witaminy przeciwutleniające, takie jak witamina A, E czy C, ale także te z grupy B, np. niacyna. Na jej stan wpływają też między innymi cynk i selen

Wspomniane wartości odżywcze, poza owocami i warzywami, znajdują się również w pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach (dowiedz się więcej z artykułu: Orzechy – właściwości odżywcze. Czy można je jeść przy odchudzaniu?), pestkach i nasionach. Dieta na trądzik powinna zawierać wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne we wspomnianych orzechach, pestkach i nasionach oraz w olejach roślinnych i tłustych rybach. Poczytaj o kwasach tłuszczowych: Kwasy tłuszczowe omega-3. Dlaczego są dla Ciebie ważne?. Dbając o jakość cery, nie możesz też zapomnieć o nawodnieniu! Odpowiednia jakość i ilość wypijanej wody wpłynie na jej nawilżenie. 

Wiesz już co nieco o składnikach, które mogą wspomóc walkę z tym problemem skórnym, ale na pewno zastanawiasz się, czego unikać przy trądziku. W przypadku jego występowania często eliminuje się z diety nabiał, ostre przyprawy, a także wszystkie artykuły prozapalne: przetworzoną żywność, alkohol i produkty bogate w cukier, np. słodycze. Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: Dieta przeciwzapalna – jak wygląda i kiedy ją stosować?.

dieta przy trądziku

Co powinna zawierać dieta przy trądziku?

Zacznijmy od produktów, które mogą pozytywnie wpływać na stan skóry. Poznasz mechanizm ich działania oraz dowiesz się, gdzie znajdują się poszczególne wartościowe dla niej substancje.

Witaminy

  • Witamina A oraz jej prowitamina beta-karoten zmniejszają wydzielanie łoju, a także poprawiają nawilżenie. Ich niedobory skutkują wzmożoną suchością i nasilonym złuszczaniem naskórka. Gdzie ją znajdziesz? Zawarta jest głównie w pomarańczowych warzywach i owocach, np. w marchewce, moreli, brzoskwiniach, ale również w olejach roślinnych, tuńczyku, szpinaku (sprawdź nasz przepis: Czas na szpinak w diecie! Szpinakowe pesto z polskim akcentem), papryce czy buraku.
  • Witamina C– ma działanie przeciwutleniające, a więc zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia i rozwój stanu zapalnego w organizmie. Poza tym bierze udział w syntezie kolagenu, a także niweluje przebarwienia powstałe po wypryskach trądzikowych. Znajdziesz ją w surowych warzywach i owocach, zwłaszcza w papryce, natce pietruszki, czarnej porzeczce, truskawkach i cytrusach. Mimo tego że jest powszechnie dostępna, to bardzo łatwo ulega degradacji – do największych strat witaminy C dochodzi podczas obróbki termicznej oraz w trakcie obierania warzyw i owoców.
  • Witamina D – uważana jest za najważniejszą witaminę, która spełnia szereg funkcji w organizmie człowieka. Działa na wiele układów i narządów, w tym również na skórę. Jej pozytywne działanie w walce z trądzikiem objawia się zmniejszeniem rozrostu bakterii Propinibacteriumacnes mogących przyczyniać się do jego powstawania.Źródłem witaminy D z pożywienia są głównie tłuste ryby: śledź, makrela (sprawdź nasz pomysł na wykorzystanie jej w kuchni: Dieta na kamicę nerkową: przepis na pastę kanapkową z makrelą), łosoś czy pstrąg. Głównym źródłem witaminy D jest synteza słoneczna. Dowiedz się więcej na temat skutków posiadania jej zbyt małej ilości: Niedobór witaminy D, groźny także dla zębów!. Znajdziesz ją m.in. w suplemencie diety na trądzik Visaxsinum D
  • Witamina E– zmniejsza stan zapalny obecny przy trądziku i wpływa na nawilżenie skóry. Obecna jest przede wszystkim w tłustych źródłach roślinnych: orzechach, nasionach i pestkach oraz w olejach z nich wytwarzanych. 

Jak widzisz, witaminy mają szereg właściwości, które mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję cery i walkę z trądzikiem. Rozważ wprowadzenie suplementacji wybranymi witaminami lub kompleksami multiwitaminowymi przeznaczonymi do walki ze zmianami skórnymi, np. Visaxsinum.

dieta na trądzik

Składniki mineralne

Składniki mineralne spełniają taką rolę jak witaminy. Do grupy najmocniej wpływających na skórę należą:

  • Selen ma działanie odkażające, przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu może zwalczać negatywny wpływ wolnych rodników odpowiedzialnych za pogorszenie jakości cery. Źródłem selenu są orzechy, zwłaszcza brazylijskie oraz ryby, drób, grzyby i jaja. Znajdziesz go m.in. w suplemencie diety Acnex,
  • Cynk – działa bakteriostatyczne (hamuje rozwój bakterii), a także reguluje wydzielanie sebum. Wchodzi w skład popularnej maści cynkowej, często używanej w walce z wypryskami. Znajdziesz go w takich produktach jak mięso, nabiał, kasze i owoce morza,
  • Krzem – zawierają go artykuły bogate w celulozę: warzywa, owoce i produkty zbożowe,
  • Siarka – podobnie jak krzem ma on wpływ na złuszczanie naskórka. Obecna jest w artykułach wysokobiałkowych oraz cebuli, czosnku czy kapuście.

    Surowe warzywa i owoce będą najlepszym źródłem opisywanych substancji. Nie bez powodu znajdują się one u podstawy piramidy żywieniowej na całym świecie.

    co jeść na trądzik

    Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

    Kolejną grupą substancji, które mogą mieć korzystny wpływ na skórę, są wielonienasycone kwasy tłuszczowe(WNKT). Regulują one gospodarkę lipidową jej zewnętrznej warstwy (naskórka), mają działanie opóźniające procesy starzenia, łagodzą podrażnienia oraz wpływają na jędrność powierzchni ciała. Ich źródłem są przede wszystkim produkty roślinne: soja, orzechy (szczególnie włoskie), pestki, nasiona oraz oleje z nich wytwarzane. WNKT znajdziesz również w artykułach pochodzenia zwierzęcego, a dokładniej w tłustych rybach morskich.

    Na pytanie „co jeść przy trądziku?” odpowiedź brzmi: wszystko, co jest zgodne z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania. Stawiaj na dużą porcję warzyw i owoców, wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe oraz dbaj o odpowiednie spożycie orzechów i nasion, a także ryb. Nie zapomnij o nawodnieniu! 

    Pamiętaj, że trądzik jest chorobą dermatologiczną. Przy zaostrzeniach warto zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie dla Ciebie leki na trądzik

    co jeść przy trądziku

    Trądzik – czego nie jeść?

    W przypadku diety na trądzik istotna jest eliminacja niektórych produktów i składników odżywczych powszechnie występujących w diecie Polaków. Najważniejszym krokiem jest rezygnacja z wysoko przetworzonej żywności, czyli fast foodów, słodkich i słonych przekąsek czy zupek chińskich. Artykuły tego typu mają silne działanie prozapalne i bogate są w izomery trans kwasów tłuszczowych (TFA), które nasilają procesy starzenia i mają negatywny wpływ na cały organizm człowieka. 

    Poza tym istotne jest również ograniczenie artykułów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli słodyczy, suszonych owoców, oczyszczonych produktów zbożowych i słodkich napojów. Ich częste spożywanie wiąże się ze zwiększeniem zmian skórnych. 

    W diecie na trądzik istotne znaczenie mają także artykuły nabiałowe. Mleko i produkty mleczne wpływają na podwyższenie poziomu insuliny oraz insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-I, które mają wpływ na nasilenie wyprysków, między innymi poprzez zwiększenie produkcji łoju. Ponadto niektóre artykuły są źródłem estrogenów oraz innych hormonów, które mogą zwiększać lub zmniejszać ryzyko wystąpienia problemów z cerą. 

    W badaniach wykazano, że mleko odtłuszczone ma gorszy wpływ na jakość skóry trądzikowej w porównaniu z mlekiem pełnotłustym. Negatywny wpływ nabiału na nią związany jest również z obecnością białek serwatkowych, które pogarszają jej kondycję. Co ciekawe, produkty mleczne fermentowane nie zostały powiązane negatywnie ze stanem skóry trądzikowej, a wręcz przeciwnie – mogły wpłynąć pozytywnie na jego poprawienie.

    co jeść żeby nie mieć trądziku

    A więc: co jeść przy trądziku?

    Dieta w trądziku powinna opierać się na surowych warzywach i owocach, pełnoziarnistych artykułach zbożowych oraz zdrowych tłuszczach. Nie zapominaj również o źródłach białka: roślinach strączkowych, chudym mięsie i rybach. Podczas walki z tą przypadłością warto zrezygnować z przetworzonej żywności, która charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym i obecnością izomerów trans. Rozważ także eliminację niektórych produktów nabiałowych. Pamiętaj, że wykluczenie każdego składnika należy skonsultować z lekarzem i dietetykiem, którzy mogą dodatkowo zalecić leki na trądzik.

    Źródła:

    1. Dawidziak, J., Balcerkiewicz, M. Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego. (Acne vulgaris). Część II. Kwasy tłuszczowe, indeks glikemiczny, przetwory mleczne. Farmacja Współczesna. R. 2016, nr 9, s. 67–72.
    2. Divya, S.A.; Sriharsha, M.; Narotham, R.K.; Krupa, S.N. Role of Diet in Dermatological Conditions. Journal of Nutrition & Food Sciences. R. 2015, t. 5, nr 5.
    3. Żywienie człowieka: podstawy nauki o żywieniu, t. 1. Red. Gawęcki, J. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
    4. Żywienie człowieka zdrowego i chorego, t. 2. Red. Gawęcki, J. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice