Skąd się bierze łupież pstry? Objawy i przyczyny choroby
Na Twojej skórze pojawiają się brunatne, czerwone, żółte lub różowe plamy? To może wskazywać na łupież pstry? Sprawdź, czym jeszcze objawia się ta choroba i jak ją leczyć!
Spis treści
Czy kiedykolwiek zauważyłeś u siebie dziwne różowe, bądź brunatne zmiany na skórze pleców lub klatki piersiowej? Niepokoi Cię, że po wakacjach zamiast pięknej skóry muśniętej słońcem, masz na niej liczne plamy? Takie objawy mogą świadczyć o jednej z najczęstszych chorób dermatologicznych jaką jest łupież pstry! Jakie są przyczyny łupieżu pstrego? Na co zwrócić uwagę, by nie przeoczyć problemu? Sprawdź, czym jest łupież pstry!
Przyczyny łupieżu pstrego, czyli kilka słów o grzybach…
Drożdżaki z rodzaju Malassezia należą do naturalnej mikroflory skóry człowieka, a ich obecność stwierdza się u większości osób powyżej pierwszego roku życia. W większości przypadków nie powodują one żadnych dolegliwości, w pewnych sytuacjach jednak grzyby te mogą namnażać się w niekontrolowany sposób i prowadzić do rozwoju różnych problemów skórnych.
Drożdżaki z rodzaju Malassezia są między innymi przyczyną łupieżu pstrego czy łojotokowego zapalenia skóry. Grzyby te szczególnie upodobały sobie skórę łojotokową, z dużą ilością sebum, ich namnażaniu sprzyja również wilgoć i wysoka temperatura otoczenia.
Sprawdź szampony przeciwłupieżowe.
Łupież pstry – kto jest narażony?
Do gabinetów dermatologicznych z problemem łupieżu pstrego zgłaszają się głównie młodzi dorośli, gdyż to właśnie w tej grupie wiekowej dolegliwość ta występuje najczęściej. Mężczyźni chorują na łupież pstry nieznacznie częściej niż kobiety.
Problem ten częściej diagnozowany jest w ciepłym i wilgotnym klimacie, dlatego w Polsce najczęściej stwierdza się go latem. Co jeszcze mu sprzyja? Takie czynniki jak nadwaga, nadpotliwość, czy ciasna, syntetyczna odzież opinająca skórę również mają udział rozwoju choroby.
Sprawdź, jak leczyć łupież tłusty.
Łupież pstry – objawy choroby
Jak wygląda łupież pstry? Głównym objawem choroby są wyraźnie, odgraniczone od skóry zdrowej plamy, które mogą mieć przeróżną barwę od brunatnej, czerwonej, przez różową czy żółtą.
Co ciekawe, drożdżaki z rodzaju Malassezia produkują kwas azelainowy, który posiada właściwości blokujące syntezę melaniny (naturalnego barwnika naszej skóry), uniemożliwiając tym samy opalenie miejsc zajętych przez drożdżaki. To właśnie z tego powodu zmiany są dużo bardziej widoczne na skórze opalonej.
Zastanawiasz się, gdzie przeważnie zlokalizowane są zmiany skórne? Charakterystyczne plamy obserwuje się przede wszystkim na skórze klatki piersiowej, karku, czy skórze pleców.
Rzadziej plamy widoczne są też na udach czy ramionach. Dodatkowym objawem cechującym łupież pstry jest obecność delikatnego, otrębiastego złuszczania na powierzchni zmian. Warto dodać, że choroba ta stanowi dla pacjentów przede wszystkim problem estetyczny i to właśnie skłania ich, żeby zgłosić się do lekarza. Chorobie nie towarzyszą objawy takie jak świąd, ból, czy pieczenie skóry.
Wiele osób pyta: „skoro jest to grzybica, to czy mogę się nią zarazić od innych osób?” Jak wspomniałam wcześniej, drożdżaki z rodzaju Malassezia należą do naturalnej mikroflory skóry większości ludzi, stąd kontakt z osobą chorą nie spowoduje u nich rozwoju objawów łupieżu pstrego. Pacjent z łupieżem pstrym może zagrażać jedynie niewielkiemu odsetkowi ludzi, których skóra nie jest skolonizowana w sposób naturalny przez drożdżaka.
Sprawdź też, jak dbać o włosy zimą.
Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie łupież pstry?
W takim wypadku najlepiej zgłosić się do dermatologa.
Zastanawiasz się, jak dermatolog rozpoznaje łupież pstry? Diagnoza najczęściej stawiana jest na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego. W razie wątpliwości lekarz może zbadać skórę przy pomocy lampy Wooda lub przeprowadzić pod mikroskopem test z użyciem wodorotlenku potasu, żeby potwierdzić infekcję spowodowaną przez grzyby z rodzaju Malassezia.
Sprawdź też leki i suplementy na choroby skóry.
Diagnoza i co dalej?
Łupież pstry dość dobrze reaguje na miejscowe preparaty przeciwgrzybiczne, które mogą występować w postaci szamponów, płynów, kremów, czy maści. Zwróć uwagę, aby stosować je dokładnie według wskazówek dermatologa, a jeśli masz jakieś wątpliwości, poproś lekarza, żeby raz jeszcze wytłumaczył Ci przebieg terapii.
Łupież pstry to choroba, która cechuje się wysoką nawrotowością, stąd tak ważne jest skuteczne leczenie oraz staranne przestrzeganie higieny osobistej. Dzięki temu możesz uniknąć nawrotów łupieżu pstrego i cieszyć się piękną, zdrową skórą!