Skrzyp polny: właściwości panaceum na piękną skórę, włosy i paznokcie!
Skrzyp polny od dawna wykorzystuje się do wzmocnienia włosów i paznokci. Wykazuje właściwości regenerujące. Dostarcza potrzebnych minerałów. Dowiedz się więcej!
Rośnie na polach i łąkach. Powszechnie uznawany jest za chwast, który uprzykrza życie działkowiczom. A przecież skrzyp polny i jego właściwości na skórę, włosy i paznokcie są absolutnie nie do przecenienia! Skrzyp na włosy i paznokcie brały już nasze babcie. Swoją wzmacniającą siłę przypisać trzeba dużej dawce krzemu, który zawarty jest w skrzypie polnym. Zobacz, jak zregenerować swoje skórę, włosy i paznokcie po lecie dzięki tej jodełkowatej roślinie.
Spis treści:
Skrzyp polny − zastosowanie w medycynie
Skrzyp polny rośnie na polach, łąkach i w ogrodach jako chwast! Ta zielona choineczka to jednak bogactwo właściwości odżywczych dla Twojej skóry, włosów i paznokci. To, co najcenniejsze w skrzypie polnym to krzem. To właśnie jego obecność ma nie tylko pielęgnacyjne, ale i lecznicze działanie.
Skrzyp polny często wykorzystuje się w leczeniu schorzeń dróg moczowych. Napar ze skrzypu wykorzystywany jest jako środek moczopędny. Zawarte w skrzypie flawonoidy sprzyjają produkcji moczu i usuwają zalegające w organizmie moczany. Stosuje się go także pomocniczo w leczeniu nerek. Ma on też właściwości oczyszczające. Jeżeli więc planujesz detoks przed zimną, może warto rozważyć włączenie do diety naparu ze skrzypu.
Sprawdź też preparaty wspierające układ moczowo-płciowy.
Roślina ta często stosowana jest w różnych schorzeniach związanych z krwawieniem. Skrzyp bowiem uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Dlatego możesz spotkać się z okładami ze skrzypu polnego na rany, czy też stosowaniu naparów z rośliny przy rekonwalescencji po gruźlicy. W związku z uszczelnianiem ścian naczyń krwionośnych, skrzyp można także stosować przy obfitych miesiączkach lub przy żylakach odbytu, np. pijąc herbatkę ze skrzypem. Dodatkowo, skrzyp polny wykazuje pewne właściwości uspokajające. Dowodzą tego, wątpliwe etycznie, badania przeprowadzone na szczurach. Napar ze skrzypu dobrze działa też przy problemach z górnymi drogami oddechowymi, np. w zapaleniu oskrzeli.
Skrzyp możesz przyjmować w formie naparów, nalewek, czy jako suplementy diety w tabletkach, (np. Skrzypovita suplement diety).
Skrzyp polny − właściwości kosmetyczne
Oprócz właściwości medycznych, skrzyp przede wszystkim pełni bardzo ważną funkcję we wspomaganiu wzrostu włosów i paznokci. Krzemionki wpływają na kondycję włosów, paznokci, a także skóry. Oprócz tego skrzyp polny ma w swoim składzie wiele innych mikroelementów, takich jak: magnez, potas czy wapń. Ale uważaj! Jeżeli często i w dużych ilościach będziesz przyjmować skrzyp polny, możesz mieć problem z niedoborem witaminy B1. Skrzyp ma w sobie enzym, który odpowiada za rozkład witaminy B1, przez co może się ona wypłukiwać z Twojego organizmu.
Suplementacja skrzypu, czy też używanie kosmetyków ze skrzypem polnym, bardzo dobrze sprawdzi się jako element regeneracji skóry, włosów i paznokci po lecie. Ma on przede wszystkim działanie wzmacniające, bo krzem stanowi naturalny budulec skóry i jej produktów (czyli włosów i paznokci).\
Skrzyp polny na skórę
Skrzy polny to przede wszystkim źródło flawonoidów. A te są naturalnym antyoksydantem, które zabezpieczają skórę przed stresem oksydacyjnym. Dlatego też skrzyp naturalnie wpływa na jędrność i poprawę elastyczności skóry. Zapobiega tym samy tworzeniu się przedwcześnie zmarszczek na skórze. Skrzyp polny jest więc składnikiem kremów, masek i serów przeciwzmarszczowych.
Skrzyp łagodzi podrażnienia skóry, stosuje się go nawet na otwarte rany. Dlatego poleca się go przy problemach z trądzikiem. Skrzyp polny normalizuje działanie gruczołów łojowych w skórze. Dlatego właśnie wykorzystano go np. w oczyszczającym peelingu do twarzy od Sylveco.
Uszczelnianie naczyń krwionośnych przez skrzyp bardzo dobrze działa także na skórę naczynkową.
Wzmacniające naczynia krwionośne i uspokajające stany zapalne skóry działanie skrzypu wykorzystuje się także w leczeniu rozstępów. Te właściwości skrzypu wykorzystano m.in. w żelu zapobiegającemu rozstępom Lierac Phytolastil.
Skrzyp na paznokcie
Krzem to naturalny budulec paznokci. Jego niedobór może sprawić, że paznokcie stają się łamliwe i mało elastyczne. Dlatego właśnie, często przy rozdwajających się i łamliwych paznokciach poleca się suplementację diety skrzypem polnym (taki suplement to np. Doppelherz aktiv, Na włosy i paznokcie + Skrzyp).
Ale to nie wszystko! Jeżeli chcesz wzmocnić swoje paznokcie możesz też przygotować napar z zioła i moczyć w nim paznokcie przez kilkanaście minut. Po takiej kuracji paznokcie będą dobrze odżywione i wzmocnione.
Skrzyp polny na włosy
A jak skrzyp polny działa na włosy? Przede wszystkim zapobiega ich wypadaniu! Krzem zawarty w skrzypie naturalnie znajduje się w Twoich włosach. Dzięki odpowiedniemu odżywieniu skóry głowy, włosy pod wpływem skrzypu stają się mocniejsze i gęstsze. Dlatego właśnie skrzyp znalazł się w składzie szamponów i odżywek przeznaczonych do kuracji wypadających włosów, np. Skrzypovita Pro, szampon przeciw wypadaniu włosów. Podobne działanie ma też Radical Med, kuracja przeciw wypadaniu włosów w formie ampułek.
Skrzyp polny i krzemionki w nim zawarte dobrze też wpływają na problemy z łupieżem i innymi podrażnieniami skóry głowy. To właśnie niedobór krzemu może być przyczyną łuszczycy czy łojotoku skóry. Dlatego też wyciąg z tego zioła może pomóc Ci w schorzeniach skóry głowy.