Skrzypokrzywa − genialny środek na porost włosów
Spis treści
Skrzypokrzywa, czyli zwykłe połączenie 2 ziół: skrzypu polnego i pokrzywy, okazuje się być magicznym środkiem na wypadanie włosów i ich wzmocnienie. Przekonaj się, jakie tajemnicze właściwości ma skrzypokrzywa. Efekty stosowania kuracji z jej wykorzystaniem mogą Cię zaskoczyć!
Co to jest skrzypokrzywa?
Skrzypokrzywa, jak sama nazwa wskazuje, to połączenie pokrzywy i skrzypu polnego. Czym charakteryzują się te zioła?
Skrzyp polny − co to jest?
Skrzyp polny używany jest od tysięcy lat w ziołolecznictwie. Występuje powszechnie w wielu krajach. Jest bardzo łatwy w uprawie, bo to po prostu chwast. A jak wiadomo, chwastów nie tak łatwo się pozbyć. Mimo że występuje niemal wszędzie, nie polecam zbierać go samodzielnie, bo można go pomylić ze skrzypem błotnym, który jest rośliną trującą. Lepiej kupić gotowy skrzyp polny w aptece w postaci suszu, torebek herbaty czy tabletkach. Ziele skrzypu zbiera się od czerwca do września, a następnie suszy się w temperaturze około 60 stopni C.
Skrzyp polny to bomba witaminowa. W znajdziemy tu m.in.:
- żelazo,
- krzem,
- mangan,
- kobalt,
- fosfor,
- wapń,
- sole potasu,
- witaminę C,
- kwasy organiczne, w tym krzemowy czy jabłkowy,
- garbniki,
- flawonoidy.
Skrzyp polny działa całościowo na Twój organizm. Jak?
- Obniża ciśnienie krwi (sprawdź też leki na nadciśnienie),
- zapobiega chorobom układu sercowego, w tym miażdżycy,
- wspomaga pracę wątroby,
- działa moczopędnie, wspomaga pracę nerek,
- przynosi ulgę przy bólach artretycznych,
- działa wspomagająco przy zakażeniach dróg moczowych,
- pomaga w zahamowaniu krwawień, stąd jest pomocniczo używany przy obfitych miesiączkach czy żylakach odbytu.
Warto jednak wiedzieć, że istnieją sytuacje, gdy lepiej unikać lub chociażby uważać z ilością spożywanego skrzypu.
Przeciwwskazaniem do stosowania skrzypu są:
- choroby nerek,
- zaburzenia pracy serca,
- dna moczanowa,
- przyjmowanie niektórych leków, np. litu, diuretyków czy digoksyny.
Długotrwałe przyjmowanie skrzypu polnego może przyczynić się do wystąpienia niedoboru magnezu i witaminy B1. Sprawdź, jak działa skrzyp: Skrzyp polny: właściwości panaceum na piękną skórę, włosy i paznokcie!
Pokrzywa − co to jest?
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) to zioło, które w naszym rejonie występuje dość powszechnie. To wieloletnia, rozłogowa, dwupienna roślina, która osiąga od 30 do 100 cm wysokości. Pokryta jest parzącymi włoskami. Kwitnie od maja do października. Najlepiej zbierać ją wtedy, kiedy jest jeszcze nieprzerośnięta. Do ziołolecznictwa wykorzystuje się zarówno ziele pokrzywy, jak i jej korzenie. Dawniej stosowano ją często w kuchni. Przyrządzano z niej między innymi zupy i sosy.
Pokrzywa zwyczajna od wieków jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Jest źródłem wielu cennych witamin i mikroelementów, m.in.:
- witamin A, C i K,
- magnezu,
- wapnia,
- fosforu,
- potasu,
- jodu, który odpowiada na prawidłową pracę tarczycy,
- siarkę,
- krzem,
- prowitaminy B5 i B2,
- garbniki,
- flawonoidy − usuwają z organizmu wolne rodniki,
- sole mineralne,
- kwasy organiczne, w tym gentyzynowy, chinowy, kumarowy, kawowy,
- histaminę.
Sprawdź też witaminy i minerały.
Pokrzywa zwyczajna także wspomaga funkcjonowanie organizmu. Oto jak:
- obniża poziom cukru we krwi – wpływa na zwiększenie wydzielania insuliny przez co polecana jest osobom z insulinoopornością,
- obniża poziom cholesterolu i ciśnienia krwi.
- ma działanie antyalergicznie (badania udowodniają, że ekstrakt z pokrzywy wykazuje działanie hamujące aktywność enzymów reakcji zapalnych, które powodują objawy alergii sezonowej),
- ułatwia przemianę materii (regularne picie herbaty z suszu z pokrzywy oczyszcza organizm, obniża apetyt i usprawniają przemianę materii, pokrzywę stosuje się przy chorobach układu pokarmowego, np. zatruciach żołądkowych, biegunkach),
- wpływa korzystnie na tworzenie czerwonych krwinek, przez co warto ją stosować wspomagająco przy leczeniu anemii,
- wykazuje działanie przeciwbólowe (pomaga przy chorobach reumatycznych, zwyrodnieniach kręgosłupa i stawów),
- używana jest w leczeniu dny moczanowej (przyspiesza bowiem wydalanie kwasu moczowego z organizmu,
- działa bakteriobójczo, dlatego stosuje się ją przy stanach zapalnych jamy ustnej (polecane jest robienie płukanki), skóry (np. przy trądziku),
- napar z pokrzywy stosuje się w celu przyspieszenia gojenia ran, ma on też działanie przeciwświądowe,
- wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizuje działanie wolnych rodników.
Przeciwwskazaniem do spożywania pokrzywy są:
- choroby narządów rodnych (np., mięśniaki, polipy czy rak szyjki macicy),
- przewlekłe choroby nerek,
- przewlekłe problemy żołądkowe.
Więcej o pokrzywie przeczytasz: Pokrzywa − naturalny sposób na trądzik i wypadanie włosów!.
Skrzypokrzywa na włosy − jak działa?
Skrzyp jest jednym z najczęściej stosowanych produktów na porost włosów. Ze względu na dużą zawartość krzemionki wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu. Krzem to jeden z budulców włosa. Niedobór krzemu może być też przyczyną łuszczycy czy łojotoku skóry. W skład włosów wchodzą również magnez i cynk. Ten ostatni zaś reguluje dodatkowo aktywność gruczołów. Z kolei prowitamina B5 powoduje, że włosy są odżywione, lśniące, a łuska włosa domknięta. Dlatego warto stosować kosmetyki do włosów z zawartością skrzypu, np. Proderma Pokrzepol, płyn przeciw wypadaniu włosów.
Pokrzywa ze względu na swoje działanie antybakteryjne i przeciwświądowe jest stosowana w leczeniu łupieżu i łojotoku. Zmniejsza również przetłuszczanie się włosów i zapobiega powstawaniu łupieżu. Jeżeli masz problem z przetłuszczającymi się włosami czy swędzącą i wrażliwą skórą głowy, warto sięgnąć po szampony, które w swoim składzie mają pokrzywę, np. przeciwłupieżowy szampon do wszystkich rodzajów włosów Receptury Babuszki Agafii, mydło naturalne czarne Receptury Babuszki Agafii, szampon intensywna świeżość, mięta Ziaja, szampon suchy na bazie wyciągu z pokrzywy, do włosów w odcieniach od brązu do czerni Klorane.
To, że skrzypokrzywa bardzo dobrze działa na porost włosów, wynika to z bogactwa witamin: A, B2, B5, C i K.Pozytywnym skutkiem ubocznym stosowania skrzypokrzywy będzie też wzmocnienie paznokci, które mają podobną budowę jak włosy.
Skrzypokrzywa − jak ją przygotować?
Z pokrzywy i skrzypu polnego możesz przygotować płukankę na włosy. Jak to zrobić?
- Zaparz 2 torebki herbaty (jedną z pokrzywy, jedną ze skrzypu polnego) w kubku. Zostaw do ostygnięcia.
- Po umyciu włosów, spłucz je przygotowaną płukanką. Poczekaj aż wyschną.
- Do takiej płukanki warto dodać łyżkę octu jabłkowego, który domknie łuskę włosa.
Możesz też również samodzielnie przygotować taki susz. Jak już pisałam wcześniej, odradzam zbieranie skrzypu polnego, jednak jak najbardziej możesz sama przyrządzić susz z pokrzywy. Pozbieraj młode listki pokrzywy. Najlepiej w miejscach oddalonych od dróg i domów. Następnie, opłucz je pod bieżącą wodą. Rozłóż je następnie na ręczniku lub ścierce i susz je w ocienionym miejscu aż do momentu, kiedy liście będą kruszyć się w rękach. Kolor suszonych liści powinien być zielony, nie brązowy.
Oprócz płukanek warto również zastosować wcierki ze skrzypu i pokrzywy. Oto przepis:
- Po 1 łyżce z suszu pokrzywy i skrzypu polnego zalej około 0,5 litra wody i gotuj przez około 20 minut bez przykrycia. Zostaw do ostygnięcia.
- Odcedź napar i wmasuj wcierkę w skórę głowy (po umyciu włosów), kolistymi ruchami.
- Nie spłukuj.
Dodatkowo, zaleca się wzmacnianie włosów „od wewnątrz”. Żeby to zrobić, pij regularnie (2 razy dziennie) napary ze skrzypu i pokrzywy albo stosuj suplementy z wyciągiem z tych roślin. Taka kuracja powinna trwać minimum miesiąc. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z ilością takich suplementów. Warto też raz na jakiś czas zrobić sobie przerwę od kuracji tymi ziołami. Długotrwałe picie skyrzypokrzywy może też negatywnie wpływać na układ pokarmowy u niektórych osób. Dlatego, jeżeli zauważysz jakiekolwiek negatywne skutki uboczne, najlepiej zaprzestań picia naparów. Pamiętaj, że zarówno skrzyp, jak i pokrzywa mogą wypłukiwać magnez oraz witaminy z grupy B. Dlatego, warto w tym czasie zadbać o ich większą podaż w diecie lub stosować odpowiednią suplementację.
Źródła:
- Jakubczyk K; Katarzyna Janda K.; Szkyrpan S; Gutowska I.; Wolska J., Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne W: Pomeranian Journal of Life Science 2015, nr 61, s. 191–198
- A. Rumińska A.; Ożarowski A.; Leksykon roślin leczniczych. Warszawa 1990
- Pieszak M.; Mikołajczak P.; Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.) W: Postępy Fitoterapii 4/2010, s. 199-204