Śluz ślimaka pomaga na trądzik, zmarszczki i przebarwienia!
Śluz ślimaka to substancja znana z dobroczynnego wpływu na skórę. Sprawdza się szczególnie do pielęgnacji cery naczynkowej i trądzikowej, a także potrzebującej ujędrnienia. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Choć śluz Helix Aspersa Muller stosowany był jeszcze przez Hipokratesa, kosmetyki ze śluzu ślimaka podbiły rynek dopiero w XX wieku. Specjalna substancja pozyskiwana z tych mięczaków zawiera w sobie 4 niezwykłe składniki, które pomagają w regeneracji Twojej skóry i zachowują jej jędrność i elastyczność. W niektórych przypadkach, wystarczą tylko 4 tygodnie na uzyskanie spektakularnych efektów przy pielęgnacji skóry trądzikowej, naczynkowej czy pozbawionej elastyczności. Zobacz, jak działa śluz ślimaka i w jakich kosmetykach możesz go znaleźć.
Spis treści:
- Śluz ślimaka − skąd wziął się w kosmetyce?
- Śluz ślimaka w kosmetyce
- Do jakiej cery stosować krem ze śluzu ślimaka?
Śluz ślimaka − skąd wziął się w kosmetyce?
Skąd w ogóle pomysł na to, żeby tworzyć kosmetyki ze śluzu ślimaka? Na początek warto wspomnieć, że nie chodzi tu o zwykłego winniczka, a specjalny gatunek ślimaków zwany Helix Aspersa Muller. Jego śluz był wykorzystywany już w starożytności do leczenia ran i uszkodzeń skóry.
Choć rozpowszechniony został przez współczesne koreańskie kosmetyki, tak naprawdę zastosowanie śluzu ze ślimaka w kosmetyce zawdzięczamy pewnemu farmerowi z Chile. Rodzina Bascunan hodowała na swojej famie ślimaki, właśnie gatunku Helix Aspersa Muller. Pracownicy farmy zauważyli, że mimo tego, że ich praca bardzo niszczy ręce, ich dłonie pozostawały miękkie i gładkie w dotyku, a wszystkie zadrapania czy ranki, znikały błyskawicznie na następny dzień. Szczęśliwym trafem, jeden z synów właściciela farmy był lekarzem, który postanowił zadbać bliżej właściwości śluzu ślimaka. Jak się okazało, ich wyniki były zaskakujące!
Sprawdź też kosmetyki do twarzy.
Śluz ślimaka w kosmetyce
Ślimak Helix Aspersa Muller produkuje 2 rodzaje śluzu. Jeden z nich umożliwia im poruszanie się. Drugi, zwany kryptozyna, to właśnie tajemnicza substancja, która odpowiada za szybką regenerację tkanek. Ten rodzaj śluzu pomaga ślimakom regenerować ich komórki, które uszkadzają się podczas ruchu.
Za szybką regenerację tkanek odpowiadają 4 magiczne substancje:
1. Kolagen
Kolagen ten ma dobry wpływ na przywrócenie skórze jędrności i sprężystości. To naturalne białko, które występuje w Twoim organizmie. Niestety, z wiekiem poziom kolagenu w Twojej skórze się obniża. Dlatego też coraz więcej kosmetyków zaczyna wykorzystywać kolagen, syntetyczny, czy jak w przypadku śluzu ślimaka, odzwierzęcy, który poprawia napięcie skóry. Najczęściej wykorzystywany jest w kosmetykach ujędrniających skórę i anty-age.
Sprawdź, jakie właściwości ma kolagen.
2. Elastyna
Podobnie jak kolagen, jest produkowana przez fibroblasty i także jest białkiem, który tworzy w Twoim organizmie tkankę łączną. Dokładnie tak jak kolagen, Twój organizm z wiekiem produkuje coraz mniej elastyny, przez co jędrność i napięcie Twojej skóry maleje. Elastyna w głównej mierze odpowiada za jędrność skóry i jak sama nazwa wskazuje, jej elastyczność. To m.in. dzięki niej skóra po napięciu czy naciągnięciu wraca na swoje miejsce. Elastyna w kosmetyce stosowana jest do produkcji kosmetyków przeciw rozstępom, cellulitowi, a także anty-age.
3. Alantoina
Ta substancja może Ci być znana m.in. z balsamów i żeli na podrażnienia i poparzenia skóry. Jej główną zasługą dla kosmetyki i medycyny jest to, że przyspiesza gojenie się ran − pobudza tkankę do regeneracji. Stymuluje podział komórek, dzięki czemu szybciej rosną i zastępują uszkodzoną skórę. W kosmetyce ma bardzo szerokie zastosowanie − od preparatów po opalaniu, po specjalistyczne kremy dla blizny i rozstępy.
Sprawdź też właściwości alantoiny.
4. Kwas glikolowy
Kwas glikolowy to kwas z grupy AHA. Działa on złuszczająco na skórę. Sprawia, że zrogowaciały naskórek szybciej złuszcza się z twarzy i pozostawia przestrzeń do wzrostu nowej warstwy naskórka. Kwasy AHA stosuje się w peelingach chemicznych, ale także w kosmetykach rozjaśniających przebarwienia na skórze. Ma on drobne cząsteczki, które mogą przenikać nawet w głębsze partie skóry. To też pozwala mu na stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny.
Ale to nie wszystkie dobroci, jakie ma w sobie śluz ślimaka. W substancji tej znajdują się też witaminy A, C i E − każda z nich przyczynia się do procesu regeneracji skóry. Dodatkowo, witamina C i E to silne antyutleniacze, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami.
Do jakiej cery stosować krem ze śluzu ślimaka?
Praktycznie do każdej! Śluz ślimaka działa regenerująco i ujędrniająco na skórę. Dzięki dużej zawartości elastyny i kolagenu, stanowi dobry składnik aktywny preparatów na blizny. Najczęściej jednak polecany jest jako skuteczna kuracja zmarszczek. Możesz stosować go na całą twarzy, szyję i dekolt, tak jak krem z koenzymem Q10 Velvetin, lub też punktowo pod oczy, tak jak krem po oczy Orientana.
Śluz ślimaka, dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym, ale także przeciwbakteryjnym, zdaje też egzamin w kosmetykach do cery trądzikowej, a nawet do cery z trądzikiem różowatym. Ten rodzaj trądziku wymaga bardzo uważnej pielęgnacji, a dobranie odpowiednich kosmetyków, jest nieraz jedynym ratunkiem dla cery. Kremy ze śluzem ślimaka od Snailmed wyciszają rumień i poszerzone naczynka. Tym samym kosmetyki te dobrze sprawdzą się także przy cerze naczynkowej. Marka Snailmed wyróżnia się sporym stężeniem śluzu (Snailmed, krem o stężeniu 40,7%). Tak mocne kosmetyki przypominają nieco działanie serum ze śluzu ślimaka. W wielu przypadkach wystarczą 4 tygodnie, żeby zauważyć widoczną różnicę w kondycji skóry. Do skóry trądzikowej polecam też skoncentrowaną kurację przeciwtrądzikową Snailmed serum ze śluzem ślimaka do skóry trądzikowej z Totarolem i Kwasem Hialuronowym 58,5% w ampułkach.
Dzięki zawartości kwasów AHA (kwasu glikolowego) rozjaśnia przebarwienia na skórze. Możesz go więc stosować do regeneracji i rozjaśnienia plam słonecznych i innej postaci hiperpigmentacji.
Śluz ślimaka można uznawać za panaceum na wszlkie dolegliwości skóry. Głównie dlatego, że kolagen, elastyna, alantoina i kwas glikolowy działają kompleksowo przy regeneracji naskórka i głębszych warstw skóry. Kosmetyki ze śluzu ślimaka możesz stosować bez względu na wiek.