Oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku
Jaki wpływ na kondycję skóry ma oczyszczanie twarzy w domu? Jak prawidłowo wykonać oczyszczanie, jakich kosmetyków użyć i w jakiej kolejności? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów!
Spis treści
Oczyszczanie twarzy to ważny element pielęgnacji, wręcz podstawowy zabieg, którego pomijanie szybko odbije się na kondycji skóry. Żeby właściwie o nią zadbać, nie trzeba kosztownych zabiegów w gabinetach urody ani drogich kosmetyków. Liczy się przede wszystkim regularność. Jak powinno wyglądać oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku?Wyjaśniamy!
Jak zrobić oczyszczanie twarzy w domu?
Skóra na twarzy, jak i na całym ciele to bariera chroniąca nas przed wnikaniem do organizmu różnego rodzaju zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Codziennie narażona jest na nieustanny kontakt z wiatrem, słońcem i szkodliwym promieniowaniem UV, zakurzonymi oraz klimatyzowanymi pomieszczeniami czy zmiennymi temperaturami. Trzeba przyznać, że nie ma lekko. Dodatkowo duża grupa osób ma nawyk dotykania czy pocierania twarzy, przez co jeszcze bardziej zwiększa się ryzyko przenoszenia bakterii i innych nieczystości.
Zanieczyszczona skóra staje się bardziej podatna nie tylko na powstawanie mniejszych i większych stanów zapalnych, ale też szybciej się starzeje, gorzej oddycha, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach nie mają szansy odpowiednio się wchłonąć. No i najważniejsze – brak dogłębnego oczyszczenia sprawia, że w porach gromadzą się resztki kosmetyków, sebum oraz martwy naskórek, przez co wygląda nieestetycznie, traci świeżość, promienny blask, a na skórze pojawiają się zaskórniki. Zobacz, jak się pozbyć zaskórników w domu i u kosmetyczki oraz wypróbuj tradycyjny sposób na rozszerzone pory.
W jaki sposób zapobiec tym wszystkim problemom? Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznym oczyszczaniu zarówno rano, jak i wieczorem! Rytuał oczyszczania powinien na stałe zagościć w Twoim harmonogramie dnia bez względu na zmęczenie, późną godzinę czy poranny pośpiech.
Etapy codziennego oczyszczania twarzy
Prawidłowe oczyszczanie twarzy składa się z trzech podstawowych etapów:
- Demakijażu,
- Mycia twarzy,
- Tonizacji.
Dodatkowo warto wprowadzić do swojej rutyny peelingi do twarzy, za pomocą których złuszczysz martwy naskórek, jednak eksfoliacja (czyli właśnie złuszczanie) nie powinna być wykonywana codziennie, zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej czy naczynkowej. Peeling wykonuj 1 lub 2 razy w tygodniu, taka częstotliwość w zupełności wystarczy. Wbrew pozorom nawet tłusta i problematyczna skóra nie potrzebuje częstego złuszczania, które mogłoby doprowadzić do podrażnienia, uszkodzenia naskórka, a także zaognienie stanów zapalnych oraz rozniesienia ich na inne części twarzy. Jeśli zastanawiasz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja cery tłustej, koniecznie zerknij na 6 nawyków, które lepiej wyeliminować.
Wydaje Ci się, że powyższe 4 kroki to dużo? Zobacz, jak wygląda 10-etapowa koreańska pielęgnacja twarzy. Azjatki nie szczędzą sobie różnorodnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale musisz przyznać, że efekty są zjawiskowe, a dojrzałe kobiety mogą poszczycić się cerą jak u nastolatki.
Domowe sposoby na oczyszczanie twarzy
OK, to teraz przyjrzymy się wszystkim etapom. Omówię domowe sposoby na oczyszczanie twarzy, aby jeszcze dokładniej przybliżyć kolejne kroki. Jednak zanim zaczniemy, jeszcze słówko o kosmetykach. Pamiętaj, by zwrócić uwagę na skład produktów, których używasz. Zawsze dobieraj je do rodzaju swojej cery i problemów, z jakimi się boryka. Innych kosmetyków potrzebuje skóra sucha, a innych tłusta. Te, które przyniosą ulgę skórze atopowej czy alergicznej, mogą być nieodpowiednie dla cery trądzikowej. Oprócz przeznaczenia poszczególnych kosmetyków zwróć również uwagę na wskazania co do wieku. Pojawienie się pierwszych zmarszczek to jasny sygnał, że warto wprowadzić produkty z zawartością retinolu, kwasu hialuronowego czy ceramidów.
Jak powinno wyglądać oczyszczanie twarzy w domu krok po kroku?
- Demakijaż. Ten krok jest szczególnie ważny dla kobiet, które na co dzień używają kosmetyków kolorowych do makijażu. Jego pominięcie obniży skuteczność preparatów do mycia twarzy. Zanim więc zastosujesz ulubiony żel lub piankę oczyszczającą, koniecznie sięgnij po kosmetyki do demakijażu, które pomogą usunąć wszystkie nagromadzone w ciągu dnia nieczystości, takie jak kurz, pot i sebum. Wybranym preparatem nasącz wacik kosmetyczny, połóż na powiekach i delikatnym ruchem ściągającym usuń tusz do rzęs. Kolejnego wacika użyj do oczyszczenia całej twarzy.
Z kosmetykami, nawet tymi wodoodpornymi i wstępnym oczyszczeniem twarzy świetnie poradzą sobie oleje. Polecam np. olej ze słodkich migdałów Profarm, który łagodnie, ale skutecznie rozpuści zalegające na skórze zanieczyszczenia oraz kosmetyki do makijażu. Tłustą warstewkę usuniesz w kroku drugim. - Mycie twarzy. Po demakijażu pora na właściwe mycie twarzy z użyciem wybranego preparatu i wody. W tym celu możesz wybrać tradycyjne żele do mycia twarzy, pianki lub delikatne emulsje olejowe, emulgujące z wodą i niepozostawiające na skórze tłustej warstwy, np. olejowy syndet do mycia twarzy Dermedic. Kosmetyk wyróżnia się nowoczesną olejowo-żelową konsystencją, dzięki czemu skutecznie usuwa pozostałe na skórze zanieczyszczenia, nie wysusza, a składniki zawarte w formule preparatu regenerują naskórek i uzupełniają niedobory składników odżywczych.
- Tonizacja. Krok często pomijany, choć kosmetolodzy nie ustają w przekonywaniu, że brak tonizacji znacznie obniża jakość oczyszczania. Toniki oczyszczające do twarzy odblokowują pory, przywracają skórze właściwy, zaburzony podczas mycia poziom pH, normalizują i łagodzą. Wśród dostępnych na rynku toników znajdziesz preparaty w tradycyjnych buteleczkach z otworem lub do aplikacji bezpośrednio na skórę, w formie mgiełki. To, którą formę wybierzesz, zależy od Ciebie, ale jedno jest pewne – absolutnie nie pomijaj tonizacji.
- Eksfoliacja. Jak już wspomniałam wyżej, peelingi nie powinny być wykonywane codziennie, aczkolwiek jeden lub dwa seanse tygodniowo z dobrze dobranym preparatem znacznie poprawią wygląd Twojej skóry, dogłębnie ją oczyszczą, odblokują pory i usuną zaskórniki. Do złuszczania naskórka polecam peeling żelowy do twarzy Orientana, o lekkiej formule opartej na bazie wyciągów roślinnych oraz naturalnych drobinek złuszczających z pestek moreli i orzecha.
Oczyszczanie manualne twarzy w domu
Oczyszczanie manualne jest jedną z opcji na gruntowne oczyszczenie skóry z zalegających zaskórników otwartych (czarne punkciki widoczne na skórze) i zamkniętych (małe grudki wyczuwalne pod powierzchnią skóry). Osobiście polecam wykonywać ten zabieg w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, w sterylnych warunkach i pod czujnym okiem specjalisty, ponieważ niewłaściwie przeprowadzone oczyszczanie manualne może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego, w efekcie czego zamieni się w bolesny stan zapalny.
Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na samodzielne wykonanie oczyszczenia, pamiętaj o dokładnym zdezynfekowaniu zarówno twarzy, dłoni, jak i wszystkich używanych narzędzi. Przed zabiegiem wykonaj parówkę, która rozpulchni skórę i otworzy pory, a do samego wyciskania zaskórników owiń palce chusteczką higieniczną. Po usunięciu niedoskonałości przemyj miejsce po zaskórniku tonikiem, który wyciszy skórę. Na koniec połóż na twarz maseczkę kojącą, która skutecznie zwęzi pory, odżywi i zregeneruje skórę po zabiegu.
Oczyszczanie manualne twarzy warto wzbogacić o profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym, które zapewnią gładką skórę bez widocznych niedoskonałości. Wśród zabiegów, które znakomicie wpływają na wygląd skóry, wymienia się przede wszystkim:
- Peeling kawitacyjny – nieinwazyjny zabieg złuszczający za pomocą ultradźwięków,
- Peeling chemiczny specjalnie dobranymi substancjami, najczęściej kwasami AHA i BHA,
- Mikrodermabrazja korundowa lub diamentowa.
Odpowiednio dobrane zabiegi to świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji, zapewniające dogłębne oczyszczenie, wyrównanie kolorytu skóry, odmłodzenie oraz redukcja znamion i przebarwień.
Oczyszczanie twarzy – maseczki domowe
Jak jeszcze można pomóc skórze w domowych warunkach? Czy systematyczne, codzienne oczyszczanie wystarczy? Na pewno poranna i wieczorna toaleta jest kluczowa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by odrobinę dopieścić skórę i zaserwować jej dodatkowe zabiegi upiększające. Jednym ze sposobów są maseczki do twarzy. Najczęściej kojarzymy je głównie z szybkim kompresem regeneracyjnym, nawilżającym lub błyskawicznie liftingującym i napinającym. Jeśli zależy Ci na ekspresowym efekcie, zobacz, jak poprawić stan cery przed wielkim wyjściem.
Warto jednak podkreślić, że maseczki, w zależności od składu i wskazań, mogą również wykazywać działanie oczyszczające. Do wyboru masz gotowe preparaty dostępne w drogeriach, np. maseczka oczyszczająca Nacomi lub samodzielnie przygotowane maseczki domowe, ze składników znajdujących się niemal w każdej kuchni. Wykorzystaj surowce naturalne (miód, np. miód lipowy Miody Polskie, mleko, siemię lniane czy śmietanę) i przygotuj własne maseczki, dopasowane do potrzeb Twojej skóry. Do zmywania mieszanki, zwilżania twarzy w trakcie seansu z maseczką lub do odświeżenia skóry w ciągu dnia wykorzystaj wody termalne do twarzy, takie jak woda termalna Uriage o wyjątkowym działaniu nawilżającym.
- Domowa maseczka oczyszczająca do cery suchej i wrażliwej. Łyżkę siemienia lnianego zalej niewielką ilością ciepłej wody, odstaw na kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając. Powstałą papkę nałóż z twarz na ok. 20 minut. Siemię lniane to bogactwo witaminy E, cynku oraz kwasów tłuszczowych Omega-3.
- Domowa maseczka oczyszczająca do cery tłustej i mieszanej. Do przygotowania mieszanki wykorzystaj drożdże piekarskie i mleko. 20 g kostki drożdży zalej ciepłym mlekiem, wymieszaj i nałóż na twarz na mniej więcej 10 minut, a następnie zmyj wodą.
- Domowa maseczka oczyszczająca do cery normalnej. Wymieszaj 3 łyżki stołowe śmietany z kilkoma kroplami soku z cytryny, wetrzyj mieszankę w skórę twarzy, szyję i dekolt. Pozostaw na ok. 20 minut, a następnie zmyj za pomocą wody termalnej lub mineralnej.
Podsumowanie
Oczyszczanie twarzy w domu to pierwszy i jeden z najważniejszych kroków w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Nawet najlepszy i najpiękniejszy makijaż nie ukryje niedoskonałości skóry powstałych wskutek braku oczyszczania, dlatego wybierz kosmetyki dopasowane do potrzeb Twojej skóry i działaj! Pamiętaj, że droga do zdrowej cery zaczyna się w domu i jest efektem codziennych nawyków.
Źródła:
- K. Rodan, K. Fields, G. Majewski, T. Falla, Skincare Bootcamp: The Evolving Role of Skincare, https://www.researchgate.net/publication/311911816_Skincare_Bootcamp_The_Evolving_Role_of_Skincare [dostęp 21.09.2022]
- K. Możdżeń, B. Barabasz-Krasny, K. Szymacha, J. Oliwa, Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych, https://www.researchgate.net/profile/Katarzyna-Mozdzen/publication/315711687_Rosliny_wykorzystywane_w_maskach_kosmetycznych/links/58e293d8aca2722505d162a8/Rosliny-wykorzystywane-w-maskach-kosmetycznych.pdf [dostęp 21. 09.2022]
- A. Grigore, Szczęśliwa skóra, wyd. Galaktyka 2015, str. 153-165