Sukralfat − tajemniczy składnik regeneracji skóry

12. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Czym jest sukralfat i dlaczego dodaje się go do kosmetyków? Jakie właściwości wykazuje ta substancja? Do jakiej skóry poleca się ten składnik? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Sukralfat − tajemniczy składnik regeneracji skóry

Sukralfat nie tylko stymuluje odnowę naskórka, ale łagodzi podrażnienia i swędzenie skóry. Jest bardzo ważnym, regenerującym składnikiem kosmetyków. Doskonale sprawdza się w medycynie, dzięki swoim kojąco-gojącym właściwościom. Zobacz, jakie jeszcze zastosowanie ma ta tajemnicza substancja.

Profesjonalny opis sukralfatu, umieszczony w bazie leków mówi, że jest to: „sól glinowa siarczanu sacharozy o działaniu osłaniającym na błonę śluzową żołądka”. Nie należy on do szeroko rozpowszechnionych, ani popularnych składników, o których „się mówi”. Mimo to, sukralfat ma niezwykle cenne właściwości regeneracyjne wykorzystywane w lecznictwie, a od niedawna także w kosmetyce.

Co to jest sukralfat?

 

Sukralfat w lecznictwie

Sukralfat jest szeroko stosowany w lekach przeciwwrzodowych − ma właściwości przeciwzapalne, aktywuje odnowę komórkową i dobrze wpływa na naprawę ran w komórkach nabłonka jelit i żołądka. Działa miejscowo, osłania błonę śluzową żołądka i dwunastnicy − tworzy warstwę ochronną na powierzchni owrzodzenia. Powłoka chroni wrzód przed kwasem żołądkowym i żółcią, co przyspiesza proces gojenia błony.

Około 2012 roku pojawiły się doniesienia, które wskazywały na korzystne działanie sukralfatu w leczeniu końcowego odcinka jelita grubego. Jego rola polegała na przyspieszaniu procesu gojenia ran.

Sprawdź też leki na nadkwaśność i zgagę.

Sukralfat w kosmetyce

Sukralfat jest bardzo interesującym lekiem. Pierwotnie zakładano, że jego jedyna funkcja wiąże się z leczeniem wrzodów żołądka. Późniejsze badania ujawniły jego wpływ na czynniki wzrostu powierzchniowej tkanki nabłonkowej.

Co mówią badania? Wyniki testów przeprowadzonych na grupie 50 pacjentów z rakiem piersi udowodniły zaskakującą skuteczność kremów z sukralfatem. Klatka piersiowa pacjentów, objętych pooperacyjną terapią, była naświetlana wiązką elektronów (wcześniej nasmarowano ją kremem). Sukralfat znacząco powstrzymywał ostrą reakcję skóry na promieniowanie, jednocześnie przyspieszył jej regenerację. Wcześniejsze badania kliniczne wykazały, że sukralfat chroni błony śluzowe jelit i jamy ustnej podczas chemioterapii. Do 2009 roku nie opublikowano badań dotyczących jego działania ochronnego na napromieniowaną skórę. Wyniki przedstawione w Acta Oncologica w 2009 roku potwierdziły, że krem z sukralfatem przyspiesza namnażanie się komórek w powierzchniowych warstwach skóry, co prowadzi do wyraźnego zgrubienia naskórka i skóry właściwej.

sukralfat w kosmetyce

 

Maści i kremy z sukralfatem są zalecane również w przypadku oparzeń 2. i 3. stopnia.

Kosmetyki z sukralfatem − do jakiej skóry ?

Po kremy, maseczki i emulsje tego typu mogą sięgać osoby o skórze wrażliwej, suchej i alergicznej. Głównie dlatego, że delikatna skóra jest szczególnie narażona na mikrouszkodzenia i podrażnienia.

    Ale nie tylko! Wymienione produkty powinny przyciągnąć uwagę osób o skórze:

    • trądzikowej (także ze strefą T)
    • zaczerwienionej, z problemami naczynkowymi
    • podrażnionej, oparzonej, otartej
    • uszkodzonej, zniszczonej i przesuszonej na skutek działania czynników zewnętrznych, słońca, wiatru, ale również detergentów czy chlorowanej wody
    • z widocznymi zmianami wywołanymi AZS
    • po zabiegach dermatologii estetycznej (np. po kuracji kwasami, zabiegu laserem, po depilacji)
    sukralfat w kosmetyce

    Sukralfat − preparaty na noc to podstawa!

    Badania procesu odnowy skóry potwierdzają, że regeneracja skóry twarzy jest najskuteczniejsza w trakcie snu. Kremy do twarzy o właściwościach regenerujących, aplikowane na noc, pomagają zwiększyć skuteczność naturalnych procesów odnowy. Dlatego wybór kremu z sukralfatem wydaje się być najbardziej trafny w sytuacji, gdy zależy Ci na wzmocnieniu efektów gojenia i regeneracji cery.

    sukralfat na noc

     

    Potwierdzone działanie bakteriostatyczne sukralfatu sprawia, że można go stosować przy cerze trądzikowej. Kosmetyki z tym składnikiem chronią przed infekcją i zapobiegają namnażaniu się bakterii.

    Marka Eau Thermale Avène, która produkuje dermokosmetyki na bazie wody termalnej Avène, oferuje serię produktów regenerujących ze zmikronizowanym sukralfatem w składzie. Seria Eau Thermale Avène składa się z kremu regenerującego o właściwościach antybakteryjnych Avene Cicalfate, emulsji regenerującej do stosowania po zabiegach Avene Cicalfate i maseczki korygująco-regenerującej, która wzmacnia skórę naczynkową (Avene Antirougeurs maseczka). Te kosmetyki są przeznaczone do codziennej pielęgnacji. Rola sukralfatu w produktach polega głównie na wspieraniu odnowy tkanek i działaniu antybakteryjnym.

    Dla alergików, u których pojawiają się miejscowe zmiany skórne wywołane kontaktem z alergenami, odpowiednim produktem będzie intensywnie regenerujący krem punktowy Oillan med+ . Krem, oprócz sukralfatu, zawiera sok z liści aloesu, doceniany głównie za niezwykłe właściwości kojące. Oillan med + nie tylko pomaga niwelować punktowe zmiany skórne, ale zmniejsza reaktywność skóry i łagodzi uczucie swędzenia. Można powiedzieć, że tworzy skuteczną barierę ochronną i dzięki temu zmniejsza się Twoje narażenie na drażniące działanie kurzu, pyłków, sierści, itp.

    Sukralfat ma wyjątkowe właściwości regenerujące, przeciwzapalne i ochronne. Skuteczność produktów zawierających ten składnik jest oceniana bardzo wysoko.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Natalia Klonowska
    Natalia Klonowska
    Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice