Złuszczanie naskórka — czym jest i dlaczego warto to robić?

9. 8. 2022 · 7 minut czytania

Na czym polega złuszczanie naskórka i dlaczego ma kluczowe znaczenie dla stanu Twojej cery? Sprawdź!

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Złuszczanie naskórka — czym jest i dlaczego warto to robić?

Każdy dzień wiąże się z powstawaniem cienkiej warstwy obumarłego naskórka na całym ciele, w tym twarzy. To proces polegający na wypychaniu starszych warstw skóry przez nowe. Aby zadbać o jej prawidłową kondycję, należy więc pozbyć się martwego naskórka. Po jakie preparaty peelingujące sięgać? Co to jest głębokie złuszczanie naskórka? Wyjaśniamy!

Złuszczanie naskórka — co to jest?

Proces złuszczania naskórka polega na zaaplikowaniu odpowiedniego preparatu peelingującego na dokładnie oczyszczoną skórę. Usunięcie warstwy martwego naskórka za pomocą, np. peelingu do twarzy sprawia, że cera staje się delikatniejsza oraz bardziej przyjemna w dotyku. Ponadto proces ten pozwala na szybsze wchłonięcie składników aktywnych obecnych w kosmetykach do pielęgnacji ciała i twarzy. Po co jeszcze złuszczać naskórek? Za sprawą zabiegów złuszczających połączonych z masażem można pobudzić mikrokrążenie w tkankach. W efekcie cera zyskuje promienny i zdrowy wygląd oraz staje się bardziej dotleniona. Peelingi do ciała przyczyniają się także do poprawy jędrności skóry i mogą wspomóc Twoją walkę z cellulitem.  

 

Metody złuszczania naskórka

Bogata oferta kosmetyków złuszczających pozwala wybrać preparat adekwatny do własnych preferencji. Kosmetyki peelingujące dzieli się na kilka rodzajów.

  • Peelingi kwasowe — np. peeling z 5% kwasem migdałowym Iwostin Estetic (propozycja dla cery przetłuszczającej się), który wygładza i matuję skórę oraz odblokowuje i oczyszcza pory lub krem z 10% kwasem migdałowym na noc Pharmaceris, przeznaczony dla skóry trądzikowej mieszanej oraz tłustej.
  • Peelingi mechaniczne — np. wygładzający peeling do twarzy Sylveco, w którym znajdziesz mocno ścierające drobinki. Jednak w połączeniu z delikatną formułą doskonale złuszczają martwy naskórek, bez wywołania niepotrzebnych podrażnień.
  • Peelingi enzymatyczne.
Metody złuszczania naskórka

Peelingi kwasowe

Peelingi kwasowe zaliczają się do grupy chemicznych peelingów. Stanowią jedną z najbardziej inwazyjnych metod złuszczania naskórka, jednak, jeżeli są wykonywane pod okiem specjalisty, nie ma powodów do obaw. Ponadto profesjonaliści chętnie korzystają z tego sposobu w celu leczenia niektórych problemów skórnych. Peelingi z wykorzystaniem kwasów prowadzą do rozluźnienia połączeń między komórkami skóry. To sprawia, że zewnętrzne warstwy skóry ulegają złuszczaniu. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia jej naturalnych procesów regeneracyjnych. 

W sklepach znajdziesz również peelingi kwasowe przeznaczone do zastosowania domowego, ale aplikując tego rodzaju kosmetyki, zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Marzysz o promiennej cerze i jednocześnie lubisz kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach? Wypróbuj rozświetlający peeling złuszczający Nuxe Very Rose, opierający się na specjalnej, delikatnej formule, której podstawą jest woda różana.

Peelingi mechaniczne

Są to peelingi zawierające ziarniste drobinki (ścierające granulki) różnej wielkości, pełniące funkcję czynnika ścierającego. W ich przypadku można zatem łatwiej kontrolować intensywność procesu złuszczania poprzez siłę nacisku podczas aplikacji preparatu na twarz lub ciało. Ten typ preparatu złuszczającego polecany jest w szczególności osobom o normalnej, mieszanej lub tłustej cerze. Jeżeli lubisz peelingi mechaniczne, możesz wypróbować np. peeling do twarzy wygładzający Nacomi. Preparat ten zawiera oleje ze słodkich migdałów i awokado, dzięki temu wykazuje działanie nawilżające oraz może wygładzić drobne zmarszczki.

Peelingi enzymatyczne

Peelingi enzymatyczne charakteryzują się łagodnym i delikatnym działaniem. Dzięki temu zyskają uznanie wśród osób z wrażliwą skórą, skłonną do podrażnień. Substancją złuszczającą są enzymy, np. bromelaina i papaina. Ten rodzaj preparatów złuszczających nie posiada drobinek – stosowanie peelingów enzymatycznych nie wymaga pocierania skóry ze względu na obecność enzymów, które rozpuszczają warstwę rogową skóry.

Jak dobrać peeling do rodzaju cery?

Metodę złuszczania naskórka należy odpowiednio dobrać do potrzeb oraz rodzaju skóry. O czym przede wszystkim musisz pamiętać?

  • Odradza się używania peelingów mechanicznych w przypadku osób o cerze trądzikowej, z wyraźnymi stanami zapalnymi, ponieważ może to stworzyć zagrożenie w postaci zwiększenia zakażenia na obszarze całej twarzy. Ryzykujesz, że razem ze ścierającymi drobinkami niepotrzebnie rozniesiesz po skórze bakterie, które są winowajcami powstawania wyprysków. Jeżeli zastanawiasz się, jak powinien wyglądać prawidłowy peeling twarzy przy skórze trądzikowej, zachęcamy do przeczytania podlinkowanego artykułu.
  • Cerę naczynkową powinno traktować się w delikatny sposób. Zbyt mocne złuszczanie może doprowadzić do nasilenia problemu pękających naczynek krwionośnych. Z tego względu doskonałe dla niej są peelingi enzymatyczne.
  • Osoby z suchą skórą muszą zachować szczególną ostrożność, aby dodatkowo nie podrażnić cery, stąd dobrą propozycją także w tym przypadku są peelingi enzymatyczne.

 Jeżeli masz problematyczną cerę, najlepszym wyjściem jest konsultacja u dermatologa bądź kosmetologa. Specjalista dobierze profesjonalny zabieg złuszczający, aby ten przyniósł pozytywny efekt. Jednym z częstych problemów skórnych jest łuszcząca się skóra na twarzy. Może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji lub reakcji alergicznej. W tej sytuacji, zanim sięgniesz po jakikolwiek peeling, należy jak najszybciej udać się do profesjonalisty, aby znaleźć przyczynę dolegliwości i wdrożyć ewentualne leczenie.

    Złuszczanie naskórka twarzy — domowe sposoby

    Jeśli nie chcesz sięgać po gotowe preparaty złuszczające naskórek, możesz samodzielnie przygotować peeling w domowym zaciszu.

    • Peeling z płatków owsianych — do jego przygotowania potrzebujesz jedynie ⅓ szklanki rozdrobnionych płatków owsianych, wody do ich namoczenia oraz jednej łyżki miodu i łyżki ulubionego olejku do twarzy. Wszystkie składniki należy wymieszać, a powstałą mieszaninę zaaplikować na twarz lub resztę ciała, aby rozświetlić i odświeżyć skórę.
    • Peeling cukrowy — wystarczy zmieszać pół szklanki cukru (więcej, jeżeli przygotowujesz peeling na całe ciało) z płynnym miodem oraz olejkiem, którego zwykle używasz do pielęgnacji cery. Tak powstałą papkę można nałożyć na wilgotną skórę.
    • Peeling kawowy — należy zaparzyć pół szklanki zmielonej kawy, a następnie zlać wodę i wykorzystać wystudzone fusy do przygotowania papki. W tym celu mieszamy je z oliwą z oliwek lub olejem kokosowym. Tak powstałą mieszankę można wmasować w całe ciało. Peeling kawowy jest polecany w szczególności dla osób z cellulitem.
    Zabiegi złuszczające naskórek

    Zabiegi złuszczające naskórek

    Oprócz domowych sposobów złuszczania naskórka można także skorzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych. Dzięki nim zminimalizujesz zrogowaciałe warstwy naskórka. W efekcie dochodzi do poprawy elastyczności i jędrności skóry. Szeroki zakres zabiegów dostępnych w kosmetologii umożliwia dobranie odpowiedniej metody do typu cery i oczekiwań pacjenta. Do najpopularniejszych metod złuszczania naskórka w gabinecie kosmetycznym zalicza się:

    • Mikrodermabrazję (laserową, diamentową, tlenową, korundową oraz wodorową),
    • Peeling medyczny (chemiczny),
    • Peeling kawitacyjny;
    • Peeling ziołowy;
    • Mezoterapię mikroigłową.

    Mikrodermabrazja

    Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka za pomocą strumienia mikrokryształków (korundu bądź glinu), soli fizjologicznej i tlenu lub głowic diamentowych. Zabieg ten przeważnie wykonuje się na twarzy, ale nie tylko – coraz chętniej mikrodermabrazję przeprowadza się także w obrębie pleców, dekoltu lub szyi.  

    Peeling medyczny

    Peeling medyczny to nic innego jak usunięcie martwego naskórka przy pomocy właściwości substancji chemicznych, które aplikuje się na skórę. Są nimi specjalnie dobrane mieszanki, dzięki, którym można poprawić kondycję cery. Peelingi te zalicza się do zabiegów estetyczno-leczniczych, wykonywanych z użyciem kwasów z grupy AHA, BHA i PHA, a także lasera oraz innej specjalnej aparatury. Dowiedz się, co to są kwasy AHA — poznaj rodzaje i ich właściwości.

    Peeling kawitacyjny

    Metoda ta polega na powstawaniu mikro-pęcherzyków, wypełnionych rozrzedzonym gazem. Dzięki temu dochodzi do usunięcia starych komórek warstwy rogowej naskórka, przy jednoczesnym odsłonięciu młodszych warstw skóry.

    Peeling ziołowy 

    Dobroczynne właściwości peelingu ziołowego można przypisać substancjom zawartym w mieszance ziołowej, którą aplikuje się na skórę. Taki preparat wtarty w skórę prowadzi do przekrwienia oraz powstania odczynu zapalnego, a także stopniowego złuszczania naskórka. W mieszance ziołowej znajdują się takie składniki, jak:

    Mezoterapia mikroigłowa

    Zabieg ten wymaga użycia specjalnej aparatury ze sterylnymi igłami o niewielkiej grubości. Z ich pomocą dochodzi do mechanicznego nakłuwania konkretnych warstw skóry. Dzięki kontrolowanemu nakłuwaniu skóry możliwa jest skuteczna stymulacja odnowy włókien kolagenowych oraz elastyny. To sprawia, że skóra staje się bardziej napięta.

    Złuszczanie naskórka przeciwwskazania

    Złuszczanie naskórka — przeciwwskazania do zabiegów w gabinecie kosmetycznym

    Należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia peelingów i zabiegów złuszczających naskórek. Są nimi:

    • Ciąża i okres karmienia;
    • Choroby dermatologiczne o podłożu bakteryjnym;
    • Stan po zabiegu chirurgicznym w danym obrębie (około 3-6 miesięcy);
    • Blizny oraz zrogowacenia;
    • Alergia na którąś z substancji znajdujących się w peelingu;
    • Choroby autoimmunologiczne;
    • Poparzenia słonecznie;
    • Aktywna opryszczka lub inne choroby skórne o podłożu wirusowym.

    Chcąc skorzystać z zabiegów głęboko złuszczających naskórek, najlepiej sięgnąć po radę specjalisty, który przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, a także dobiera odpowiednią metodę pielęgnacji skóry bądź wdraża właściwe leczenie.

    Podsumowanie

    Systematyczne złuszczanie naskórka jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry. Stosowanie odpowiednich peelingów lub korzystanie z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetologicznych przyczynia się do znacznej poprawy kondycji cery. Ponadto złuszczanie martwego naskórka przygotowuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji i pozwala na lepsze wchłonięcie składników odżywczych obecnych w kosmetykach. Skóra staję się wówczas bardziej odżywiona, jędrna oraz zyskuje promienny wygląd.

    Źródła:

    1. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, http://www.wbc.poznan.pl/Content/458429/index.pdf [dostęp online: 17.08.2022]
    2. Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf [dostęp online: 17.08.2022]
    3. Chilicka-Jasionowska K., Maj J., Wróblewska I., Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów, https://www.dbc.wroc.pl/Content/24141/PDF/aparatura_kosmetyczna.pdf [dostęp online: 17.08.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
      Przeczytaj więcej od tego autora