Zolpidem, Zolpidemum - dawkowanie, działanie, ulotka, skutki uboczne

  (21)

Zolpidem to środek o działaniu nasennym, wydawanym wyłącznie z przepisu lekarza. Wykorzystuje się go w krótkotrwałej terapii leczenia bezsenności u osób dorosłych. Charakteryzuje się wysoką skuteczność, jednak w trakcie jego stosowania należy zachować odpowiednie środki ostrożności.

Sortuj:

Pokaż 21 z 21 wyników

Zolpidem

Zolpidem

Wskazania do stosowania zolpidemu

Zolpidem ordynowany jest w celu krótkotrwałego leczenia bezsenności u osób dorosłych. Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.

Mechanizm działania zolpidemu

Zolpidem to substancja działająca podobnie do benzodiazepin, jednak łączy się specyficznie z podtypem omega-1 receptora GABA-A, znanym również jako podtyp benzodiazepinowy-1. To odróżnia go od typowych benzodiazepin, które wiążą się nieselektywnie z różnymi typami tego receptora.

Główne efekty terapeutyczne LEKU obejmują skrócenie czasu zasypiania, redukcję liczby przebudzeń w ciągu nocy oraz wydłużenie czasu trwania snu. Lek ten zwiększa długość fazy II oraz fazy snu głębokiego (III i IV). sUBSTANCJA, w przewidzianych dawkach, nie wpływa na czas trwania fazy REM.

Dawkowanie zolpidemu

Zwykle ordynowana dawka wynosi od 5 mg do 10 mg dziennie (dawkowanie leku powinno być dostosowane przez lekarza do indywidualnych potrzeb pacjenta).Zolpidem jest lekiem przyjmowanym doustnie, najlepiej tuż przed zaśnięciem lub już po położeniu się do łóżka (środek należy zażyć popijając odpowiednią ilość wody). Rozpoczyna działać bardzo szybko, a efekt usypiający trwa do 6 godzin. Terapia powinna trwać krótko, nie więcej niż kilka dni, a maksymalnie do 4 tygodni, włączając w to okres stopniowego odstawienia leku.

Przeciwwskazania do stosowania zolpidemu

  • Zolpidem jest przeciwwskazany dla pacjentów cierpiących na ciężką niewydolność wątroby, zespół bezdechu sennego, z myasthenia gravis oraz z ostrą, ciężką niewydolnością oddechową.
  • Nie należy stosować tej substancji w przypadku alergii lub nadwrażliwości na jej działanie. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, w tym dzieci i młodzież, nie powinny przyjmować leku.

Ostrzeżenia i środki ostrożności przy stosowaniu zolpidemu

Skutki uboczne

Do częstych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem zolpidemu należą: bóle i zawroty głowy, senność, nasilenie bezsenności, zaburzenia równowagi. Rzadziej obserwowane skutki uboczne to: biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, apatia.

Wpływ na prowadzenie pojazdów

Lek negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Podobnie jak inne leki nasenne, może powodować objawy takie jak zawroty głowy, senność, niewyraźne lub podwójne widzenie, a także zmniejszoną czujność. Może wystąpić także ryzyko zaśnięcia podczas prowadzenia pojazdu.

Wpływ na ciążę

Zolpidem jest niewskazany podczas ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, ponieważ przenika przez łożysko. Zażywanie leku pod koniec ciąży może powodować u noworodka objawy takie jak hipotonia czy umiarkowana niewydolność oddechowa. Może wystąpić również tzw. zespół wiotkiego dziecka, obejmujący obniżoną aktywność ruchową i zmiany rytmu serca. Częste stosowanie zolpidemu przez ciężarną może prowadzić do uzależnienia fizycznego u noworodka.

Wpływ na laktację

LEk w niewielkim stopniu przenika do mleka matki, jednak nie zaleca się jego stosowania podczas karmienia piersią.

Interakcje z lekami

Podczas jednoczesnego przyjmowania zolpidemu z innymi lekami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak neuroleptyki, leki nasenne, przeciwlękowe, uspokajające, przeciwdepresyjne, opioidy, leki przeciwpadaczkowe, znieczulające czy przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym, może dojść do nasilenia hamującego efektu na ośrodkowy układ nerwowy. Takie połączenie może zwiększać senność oraz zakłócać funkcjonowanie psychomotoryczne następnego dnia, w tym zdolność do prowadzenia pojazdów. Zarejestrowano przypadki halucynacji wzrokowych u pacjentów przyjmującychten środek razem z lekami przeciwdepresyjnymi, takimi jak bupropion, dezypramina, fluoksetyna, sertralina czy wenlafaksyna. Jednoczesne stosowanie z fluwoksaminą może prowadzić do zwiększenia stężenia zolpidemu we krwi, co jest niewskazane.

Interakcje z alkoholem

Łączenie zolpidemu z alkoholem jest niewskazane ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernej sedacji i zahamowania.

Inne środki ostrożności

  • Stosowanie preparatów dziurawca może skutkować istotnym zmniejszeniem poziomu zolpidemu w organizmie poprzez pobudzenie enzymów odpowiedzialnych za przemianę tej substancji.
  • Osoby starsze są bardziej wrażliwe na działanie substancji, podobnie jak pacjenci z niewydolnością wątroby, którzy mogą wymagać zmniejszonej dawki, ze względu na wolniejszą eliminację leku z organizmu. W obu tych grupach stwierdzono podwyższone stężenie leku we krwi, co może prowadzić do silniejszych efektów leku.

Portal ma charakter edukacyjny. Staramy się, aby treści były poprawne merytorycznie, jednak nie powinny zastępować porady lekarza lub farmaceuty, dietetyka, kosmetologa czy fizjoterapeuty odnoszącej się do indywidualnej sytuacji pacjenta. Redakcja i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za skutki zastosowania się do zamieszczonych informacji. Prosimy, skonsultuj się ze specjalistą, zanim zdecydujesz o podjęciu danej terapii mającej wpływ na Twoje zdrowie.

checkout.warnings.Notice