Jakie badania powinni wykonać ozdrowieńcy?
Kondycja organizmu po koronawirusie
COVID-19 to choroba, która dotyka wiele organów. Cierpią nie tylko płuca i górne drogi oddechowe, ale również serce, nerki, mięśnie, układ pokarmowy oraz nerwowy. Szacuje się, że u około 10% ozdrowieńców trwale utrzymują się objawy takie jak: ogólne osłabienie, brak koncentracji, drażliwość, zmniejszona tolerancja wysiłkowa. U niektórych pacjentów w sposób nagły i gwałtowny rozwija się tzw. zespół pocovidowy, który u dzieci może przyjąć postać zespołu PIMS (pediatric inflamatory multisystem syndrom).
Kto powinien przebadać się po COVID?
Osoby, które przeszły koronawirusa bezobjawowo lub skąpoobjawowo, są często nieświadomi tego, że wirus mógł w rzeczywistości wyrządzić niemałe szkody w organizmie. Tak naprawdę prawdopodobnie większość z nas można zaliczyć do ozdrowieńców. Wiele przychodni oferuje pakiety badań pozwalające na poznanie ogólnej kondycji organizmu po przejściu COVID-19. Jeśli martwisz się o swoje zdrowie, warto z nich skorzystać. Jedynie będąc świadomym, co nam dolega, możemy rozpocząć walkę o długie życie.
Sprawdź, czy istnieje już lek na COVID.
Jakie badania warto wykonać po COVID-19?
- Ogólne badanie krwi – badanie podstawowe. Pomoże określić ogólny stan zdrowia i wskazać ewentualne nieprawidłowości.
- RTG płuc i spirometria – koronawirus w główniej mierze atakuje płuca. W przebiegu choroby może dojść do ich śródmiąższowego zapalenia, zwłóknienia oraz długotrwałej niewydolności oddechowej. Spirometria pozwoli ocenić funkcje płuc u osób, które nadal odczuwają duszności.
- Echo serca i EKG – patogen może bardzo zaszkodzić sercu. Zainfekowanemu narządowi zagraża stan zapalny, a nawet zawał. Gorsza kondycja, poczucie ciągłego zmęczenia mogą być objawami problemów kardiologicznych będących długofalową konsekwencją zakażenia SARS-CoV2. Sprawdź, kto należy do grupy ryzyka zakażeniem koronawirusem.
- USG wątroby i próby wątrobowe – wątroba to taki narząd, który bardzo szybko reaguje, gdy coś złego dzieje się w organizmie. Podwyższone wskaźniki ASPAT i AIAT oraz uszkodzenia wątroby mogą być skutkiem przebytej infekcji lub konsekwencją podawania agresywnej farmakoterapii w celu zwalczenia koronawirusa.
- USG nerek i ogólne badanie moczu – obecność białka i krwi w moczu bardzo często zdarza się u osób chorych na COVID. W niektórych przypadkach może dojść nawet do trwałego uszkodzenia nerek.
- Konsultacja neurologiczna - znanym zjawiskiem występującym u ozdrowieńców jest tzw. mgła mózgowa. Cechuje ją dezorientacja, problemy z pamięcią i koncentracją, a nawet z komunikacją.
Jak przygotować się do badań?
- Na pobranie krwi należy przyjść na czczo, czyli ostatni posiłek powinniśmy spożyć około 12 godzin wcześniej. Dozwolone jest picie wody lub herbaty niesłodzonej.
- Próbkę moczu najlepiej pobrać rano, ze środkowego strumienia.
- Pacjent nie może stawić się na badania z gorączką, katarem, kaszlem czy ostrym bólem gardła.
- Minimalny czas, który powinien upłynąć od infekcji SARS-CoV2, to 3 tygodnie.
- Będąc w przychodni, pamiętajmy o maseczce, dystansie społecznym i dezynfekcji (zadbaj o środki ochrony osobistej).
Źródła:
- I. Barcińska, Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich, wyd. Literka, Warszawa 2010.
Podobne pytania
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
Najnowsze pytania
- wiedza farmaceutyczna
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy zastosować przy ciągłym zmęczeniu?
Pytanie dot. przyjmowania witamin przy ciągłym zmęczeniu.
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.