5 sposobów jak się zabezpieczać, czyli antykoncepcja bez tajemnic
Zastanawiasz się nad właściwą metodą antykoncepcji? Sprawdź, jaką skutecznością charakteryzują się poszczególne środki antykoncepcyjne!
Spis treści
W Internecie można znaleźć wiele mylących informacji na temat tego jak się zabezpieczać. Jeśli szukacie wiarygodnego źródła wiedzy o antykoncepcji to świetnie trafiliście!
Jak wybrać dobrą metodę antykoncepcji?
Jaka antykoncepcja jest najlepsza? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, bo wszystko zależy od tego, jakie masz względem niej oczekiwania. Dlatego postanowiłam pokrótce opisać najpopularniejsze metody, by wybór stał się prostszy. Przedstawiam 5 metod antykoncepcji, wraz z ich zaletami i wadami.
1. Prezerwatywy
Prezerwatywy należą do mechanicznych środków antykoncepcyjnych. To znaczy, że stanowią one fizyczną barierę, uniemożliwiającą plemnikom przedostanie się do organizmu kobiety. Jest to najpopularniejsza forma antykoncepcji.
Wskaźnik Pearla (skala porównująca skuteczność różnych metod antykoncepcji) dla prezerwatywy wynosi 2, co oznacza, że jeśli jest ona stosowana poprawnie, chroni przed zajściem w ciążę w 98 procentach.
Największą zaletą prezerwatywy jest to, że zmniejsza również prawdopodobieństwo zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, np. rzeżączką, kiłą, czy zakażeniem się wirusem HIV, HBV czy HCV.
Inną korzyścią wynikającą ze stosowania prezerwatyw może być urozmaicenie życia seksualnego. Tak! Oprócz zwyczajnych prezerwatyw w różnych rozmiarach, dostępne są również smakowe, przeznaczone do fellatio, z wypustkami zwiększającymi doznania u partnerki, czy ze środkami opóźniającymi wytrysk, dla mężczyzn, którym zdarza się kończyć za szybko.
Jedną z wad stosowania tego typu antykoncepcji jest możliwość zmniejszenia doznań seksualnych i wystąpienia uczulenia na lateks. Na szczęście jakiś czas temu na rynku pojawiły się cienkie i naturalne w dotyku prezerwatywy poliizoprenowe i hydropoliuretanowe.
Dowiedz się więcej na temat właściwości i skuteczności prezerwatyw.
2. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe
Tego typu tabletki zawierają 2 żeńskie hormony – estrogen i progestagen, który jest syntetyczną formą progesteronu. Działają na zasadzie hamowania jajeczkowania i zagęszczania śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą się przedostać dalej.
Po jakim czasie zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne?
Pigułki antykoncepcyjne to niemal niezawodny rodzaj antykoncepcji, oczywiście tylko jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami. Zaczynają działać już w pierwszym dniu, w którym zaczynacie je przyjmować. Jednakże w pierwszym miesiącu ich skuteczność jest nieco niższa niż w późniejszych cyklach, więc zalecamy stosowanie w tym czasie dodatkowej ochrony, jaką jest prezerwatywa.
Jak brać tabletki antykoncepcyjne?
Tu niezwykle ważna jest dyscyplina. Należy je brać codziennie, o stałej porze. Polecam ustawienie sobie codziennego przypomnienia, wtedy nigdy o nich nie zapomnisz.
Przeciwwskazania dot. pigułek antykoncepcyjnych
Niestety, nie każdy może przyjmować tego rodzaju pigułki antykoncepcyjne. Przeciwskazaniami są choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby wątroby, migrena z aurą i kilka innych schorzeń, o których możesz przeczytać na ulotce leku. Jeśli palisz papierosy, to antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa niestety nie jest dla Ciebie. Nikotyna, w połączeniu z estrogenami, znacznie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
3. Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe
Alternatywą dla wcześniej wspomnianych tabletek dwuskładnikowych mogą być tak zwane minipills. Są to jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, zawierające jedynie progestagen w niskich stężeniach. Ich działanie polega głównie na zagęszczaniu śluzu w szyjce macicy, a czasami hamują też jajeczkowanie. Są one często przepisywane aktywnym seksualnie nastolatkom, ze względu na niską zawartość hormonów.
Ich dodatkowym atutem jest również to, że mogą być one stosowane przez kobiety karmiące piersią.
Minipigułki są tak samo efektywne jak tabletki dwuskładnikowe. Je też należy przyjmować każdego dnia o tej samej godzinie. Jest to niezwykle ważne, gdyż nawet 3-4 godzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki może obniżyć skuteczność jej działania.
4. Wkładka domaciczna
Jeśli zapominasz o regularnym przyjmowaniu tabletek, to ta metoda może być dla Ciebie. Wkładka domaciczna, potocznie zwana spiralą, jest zakładana raz na kilka lat. Jest ona zalecana kobietom, które mają już dzieci, lub nieplanującym mieć dzieci przez następne kilka lat.
Wkładka domaciczna może być stosowana u kobiet karmiących piersią oraz jako lek u kobiet z bardzo obfitymi krwawieniami podczas miesiączki.
To metoda odznaczająca się prawie najwyższą skutecznością w zapobieganiu ciąży. Na jej antykoncepcyjne działanie składa się kilka czynników: zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, utrudnienie w przemieszczaniu się plemników i komórki jajowej już przez samą obecność wkładki, plemnikobójcze działanie jonów miedzi, z których składa się spiralka. Niektóre wkładki zawierają także zbiornik ze stopniowo uwalniającym się progestagenem. Z tej metody nie mogą jednak korzystać osoby, u których stwierdzone ostre stany zapalne dróg rodnych, mięśniaki macicy lub choroby, przy których obniżona jest odporność organizmu, takie jak AIDS.
5. Antykoncepcja awaryjna
Potocznie nazywana awaryjną jest antykoncepcja postkoitalna, czyli przyjmowana już po odbyciu stosunku. Tak zwaną „tabletkę po” stosuje się, gdy nie zabezpieczymy się podczas stosunku lub gdy antykoncepcja zawiedzie.
W przypadku chęci zastosowania tej ostatniej deski ratunku najbardziej liczy się czas. Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „po”. Tabletka Escapelle, zawierająca levonorgrstrel, działa najlepiej, jeśli przyjmie się ją w ciągu 24 godzin od stosunku (można ją przyjąć do 3 dni po, ale jej skuteczność spada z każdą godziną). Ta tabletka nie ma działania poronnego. Co więcej, jeśli rozpoczęła się już implantacja, środek ten będzie miał działanie podtrzymujące ciążę.
Drugim rodzajem tabletek jest EllaOne, zawierający octan uliprystalu. Można go zażyć do 5 dni po stosunku, jednak również w tym przypadku późniejsze przyjęcie pigułki wiąże się z mniejszą skutecznością. Tego typu antykoncepcję powinno się wybierać tylko w ostateczności. po jakim czasie zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne