6 metod antykoncepcji po porodzie

30. 7. 2017 · 4 minuty czytania

Jaka forma antykoncepcji najlepiej sprawdza się po porodzie? Czy karmiąc piersią, można przyjmować pigułki? Które metody ochrony przed poczęciem charakteryzują się wysoką skutecznością?

Piotr Sobolewski
Piotr Sobolewski
6 metod antykoncepcji po porodzie

Kiedy wrócić do współżycia po porodzie?

Połóg - 6 tygodni po porodzie – to okres, w którym Twój organizm regeneruje się po akcie narodzin dziecka. Czas ten powinnaś przeznaczyć na odpoczynek, a co za tym idzie – odpoczynek od seksu.

Jak pokazują jednak niektóre badania, aż 80% młodych matek rozpoczyna współżycie już po 4 tygodniach od porodu. Nie oznacza to jednak, że popełniają błąd - jest to bowiem czas, który w większości przypadków jest wystarczający do powrotu organizmu kobiety do pełnej sprawności.

Okres 6 tygodni bezwzględnej abstynencji seksualnej zalecany jest matkom, które w trakcie porodu lub tuż po nim przebyły powikłania, w postaci infekcji dróg rodnych lub poród był zabiegowy (kleszczowy, nacięcie krocza).

Kiedy powrót do współżycia po porodzie zbliża się wielkimi krokami, młode mamy często zastanawiają się jaką formę antykoncepcji wybrać, aby była skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla dziecka karmionego piersią. Poniżej przedstawiam 6 metod, nad którymi możesz się zastanowić.

1. Laktacja?

matka karmiąca dziecko

 

Laktacja nie jest metodą antykoncepcji – jest wyłącznie okresem obniżonej płodności. Według badań, w ciągu pół roku karmienia piersią około 10% kobiet zachodzi w ciążę. Po roku to już ponad dwadzieścia kilka procent. Taki wskaźnik, według wytycznych ginekologicznych, nie spełnia kryteriów skutecznej antykoncepcji.

2. Metody naturalne?

Metody okresowej abstynencji seksualnej nie powinny być stosowane w okresie laktacji i w okresie połogu - okres ten charakteryzuje się labilnością (zmiennością, chwiejnością) i ciągłymi przemianami w organizmie, w tym – wahaniami hormonalnymi.

Z tego powodu tzw. kalendarzyk małżeński czy metody objawowo-termiczne nie nadają się do stosowania jako antykoncepcja u kobiet w okresie laktacji i w połogu.

Do naturalnych metod planowania rodziny można więc sięgnąć dopiero po uregulowaniu cyklu miesiączkowego.

3. Mechaniczne metody antykoncepcji: prezerwatywa i inne

Kapturek naszyjkowy, diafragma i prezerwatywy zaliczane są do mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Ich działanie polega na uniemożliwieniu plemnikom dotarcia do jamy macicy i dalej do jajowodów, gdzie najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Metody te są dozwolone podczas laktacji.

Najbardziej popularna jest prezerwatywa dla mężczyzn, zalecana szczególnie w sytuacji, gdy para wcześnie zaczyna pożycie seksualne po porodzie - jej stosowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

4. Antykoncepcja hormonalna: tabletki

tabletki antykoncepcyjne

 

Doustne środki antykoncepcyjne możesz zacząć stosować po zakończeniu okresu połogu. W trakcie karmienia piersią wskazana jest antykoncepcja jednoskładnikowa, zwierająca w swoim składzie hormon - progestagen. Jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda antykoncepcji.

Ponadto wieloletnie badania wykazują, że nie ma ona żadnego wpływu na ilość czy jakość mleka, jak również na samopoczucie i zdrowie niemowlęcia. Ten rodzaj tabletek antykoncepcyjnych zażywa się w sposób ciągły, a efekt obserwowany jest po tygodniu regularnego ich stosowania.

5. Wkładki wewnątrzmaciczne

W Polsce dostępne są dwa rodzaje wkładek wewnątrzmacicznych. Można je zaaplikować po 6 tygodniach od porodu. Klasyczna wkładka - miedziana - należy do mechanicznych metod zapobiegania ciąży, a jej działanie opiera się na wywołaniu miejscowej reakcji w jamie macicy – polega ona na zagęszczaniu śluzu szyjkowego i utrudnieniu plemnikom dotarcia do jajowodów. Jej skuteczność jest oceniana bardzo wysoko. Należy jednak dokładnie zastanowić się przed podjęciem decyzji, uwzględniając dalsze plany dotyczące kolejnych dzieci. Wkładka działa przez cały okres swojej obecności, czyli przez 3 - 5 lat.

Na podobnej zasadzie działa także wkładka hormonalna zakładana na 5 lat. Uznawana jest za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Oprócz działania typowego dla wkładki klasycznej, wkładka hormonalna wyposażona jest w zbiorniczek z hormonem - progestagenem. Uwalnia niewielką ilość hormonów w macicy i w konsekwencji daje bardzo dobry efekt antykoncepcyjny, a do tego jest w pełni bezpieczna w okresie karmienia piersią.

6. Antykoncepcja hormonalna: zastrzyk

zastrzyk antykoncepcyjny

 

Dostępna jest również antykoncepcja w formie zastrzyku hormonalnego, którego efekt, według wskazań producenta, utrzymuje się przez 3 miesiące. W praktyce okazuje się jednak, że okres zahamowania płodności jest często dłuższy i może wynosić nawet 3 lata. Ciężko zatem jednoznacznie określić czas trwania leku.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku złej tolerancji leku objawy niepożądane będą utrzymywać się przez czas trwania jego działania - nie ma możliwości przerwania stosowania antykoncepcji, jak np. w przypadku tabletek.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Piotr Sobolewski
    Piotr Sobolewski
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam temat dermatologii estetycznej i procesu starzenia się skóry, aby pomóc moim pacjentom utrzymać skórę w zdrowej kondycji przez jak najdłuższy czas.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Piotr Sobolewski
    Piotr Sobolewski
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji w dziedzinie dermatologii i wenerologii, a także lekarzem medycyny estetycznej. Obecnie pracuję jako młodszy asystent w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Z pasją zgłębiam...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice