Seks nie częściej niż co 2 dni? Metoda Billingsa − wady i zalety
Naturalne sposoby planowania rodziny wymagają okresowej wstrzemięźliwości seksualnej. Jak to wygląda w metodzie Billingsa? Ile razy w miesiącu można współżyć? Sprawdź!
Spis treści
Naturalne sposoby antykoncepcji, zamiast ingerencji w organizm kobiety, polegają na jego skrupulatnej obserwacji, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie dni płodnych i bezpłodnych. Jednym z takich rozwiązań jest metoda Billingsa, czyli metoda obserwacji śluzu szyjkowego. Czy wiesz, na czym polega ten sposób planowania rodziny? Jakie są zasady, na których opiera się metoda objawowa Billingsów? Poznaj zalety i wady metody obserwacji śluzu szyjki macicy.
Spis treści:
Śluz szyjkowy − co to takiego?
Śluz szyjkowy, to nic innego jak wydzielina, która jest produkowana przez gruczoły znajdujące się w błonie śluzowej szyjki macicy. Wydzielina ta jest niezbędna nie tylko do transportu, ale też do przeżycia plemników w drogach rodnych kobiety.
Co ciekawe, w trakcie całego cyklu miesiączkowego dochodzi do znacznych zmian w charakterze tego śluzu, na co mają wpływ wahania hormonów w organizmie kobiety. Zmienny poziom estrogenów i progesteronu powoduje, że śluz szyjkowy zmienia swoją objętość, konsystencję oraz wygląd. To właśnie te zmiany pozwalają odróżnić śluz płodny i niepłodny.
Na początku cyklu miesiączkowego, możesz zauważyć, że śluz szyjkowy jest gęsty i lepki, dzięki czemu blokuje ujście zewnętrzne szyjki macicy przed wniknięciem drobnoustrojów oraz plemników. Gdy natomiast wchodzisz w okres płodny, śluz szyjki macicy staje się bardziej obfity, wodnisty, przezroczysty i śliski, a swoją konsystencją przypomina białko jaja kurzego.
Sprawdź też, jak ćwiczyć mięśnie Kegla.
Na czym polega metoda owulacyjna Billingsa?
Jeżeli chcesz stosować metodę owulacyjną Billingsa, obserwuj bacznie, jaki charakter ma śluz szyjkowy w okresie niepłodnym. U części kobiet śluz ten jest gęsty, bardzo lepki, a u niektórych będzie go na tyle mało, że kobieta zaobserwuje raczej suchość pochwy, niż jakąkolwiek wydzielinę. Jest to bardzo ważne, gdyż każda zmiana charakteru śluzu w okresie przedowulacyjnym traktowana jest jako rozpoczęcie okresu płodnego.
Żeby obserwacja śluzu była łatwiejsza, w pierwszej fazie cyklu współżycie płciowe możliwe jest dopiero po zakończeniu miesiączki, co drugi dzień wieczorem. W okresie płodnym obserwuj, kiedy następuje tak zwany dzień szczytu śluzu, czyli moment, w którym śluz szyjkowy wykazuje jakiekolwiek cechy śluzu płodnego − staje się rozciągliwy, przezroczysty i możesz odczuwać, że w przedsionku pochwy jest wilgotno i ślisko. To bardzo ważne, bo dopiero czwartego dnia po szczycie śluzu ponownie rozpoczynasz okres niepłodny.
Sprawdź też inne metody naturalnej antykoncepcji.
Zalety metody objawowej Billingsa
Metoda obserwacji śluzu pozwala Ci poznać swoje ciało i jego rytm. Kiedy stosujesz tę metodę, doskonale wiesz, kiedy jesteś płodna, a kiedy nie i masz świadomość, jakie są tego oznaki. Każde odstępstwo od prawidłowych objawów może wzbudzić w Tobie czujność i skłonić Cię do wizyty u lekarza.
Uniwersalność tej metody sprawia, że mogą ją stosować pary w celach antykoncepcyjnych, jak również te, które chcą zajść w ciążę. Metoda objawowa Billingsa nie ingeruje w żaden sposób w organizm kobiety, nie zaburza równowagi hormonalnej, w związku z tym nie ma działań ubocznych.
Dowiedz się, która metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza.
Wady metody Billingsa
Naturalne metody antykoncepcji wymagają czasu i bacznej obserwacji ciała kobiety. Zanim zaczniesz polegać na metodzie obserwacji śluzu, musisz przez kilka miesięcy skrupulatnie obserwować swoje cykle i poznawać swój organizm, wstrzymując się jednocześnie od uprawiania seksu. Nie jest to więc metoda dla osób niecierpliwych, chcących natychmiast zacząć stosowanie antykoncepcji.
Metoda Billingsa obarczona jest, podobnie jak wszystkie naturalne sposoby zapobiegania ciąży, dużym ryzykiem pomyłki i niechcianą ciążą. Wiele czynników takich jak stres, zmiana strefy czasowej, przemęczenie, podróż czy choroba, wpływają na cykl miesiączkowy, co może prowadzić do błędnej oceny śluzu szyjkowego.
Żeby zwiększyć skuteczność takiej antykoncepcji, eksperci zalecają stosowanie kilku metod jednocześnie, np. obserwację śluzu oraz pomiary temperatury. Pamiętaj jednak, że żadna z metod naturalnych nie chroni Ciebie i Twojego partnera przez chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego metoda ta jest raczej odradzana osobom, które nie mają stałego partnera. O tym, jak chronić swoje zdrowie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową pisał dr Piotr Sobolewski w artykule: Czy prezerwatywa chroni przed chorobami? Lekarz odpowiada!
Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem stosowania naturalnych metod planowania rodziny, warto zasięgnąć rady ekspertów w tej dziedzinie. Najlepiej zapytaj swojego ginekologa, gdzie w Twoim mieście powinnaś się udać, żeby uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych metod naturalnego planowania rodziny, w tym metody Billingsa.