Antykoncepcja bez recepty. Jak się zabezpieczyć bez wizyty u lekarza?

21. 9. 2018 · 3 minuty czytania

Prezerwatywy, wkładki, a może naturalne metody odkładania poczęcia? Jakie środki sprawdzają się najlepiej? O czym warto wiedzieć, decydując się na antykoncepcję? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Antykoncepcja bez recepty. Jak się zabezpieczyć bez wizyty u lekarza?

26 września przypada Światowy Dzień Antykoncepcji. To doskonała okazja, żeby poruszyć temat różnych sposobów zabezpieczania się przed niechcianą ciążą, w tym antykoncepcji bez recepty. Jaka antykoncepcja bez recepty w aptece w Polsce jest dostępna?  Czy można kupić tabletki antykoncepcyjne bez recepty? Zobacz, też jaka jest skuteczność poszczególnych metod i czy są one  w ogóle bezpieczne?

Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

Środki antykoncepcyjne bez recepty to przede wszystkim antykoncepcja barierowa i chemiczna. Najbardziej popularną metodą w tej grupie jest oczywiście prezerwatywa dla mężczyzn, której skuteczność przekracza 80%. Prezerwatywy  są najchętniej stosowaną formą antykoncepcji bez recepty, która dostępna jest nie tylko w aptece, ale i w drogeriach czy nawet supermarketach i na stacjach benzynowych. Poza tym, że chroni przed ciążą, jej ogromną zaletą jest również ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV. Ważne jest jednak, żeby używać prezerwatywy zgodnie z instrukcją obsługi, bo w innym wypadku może ona pękać czy się zsuwać. A to obniża jej skuteczność praktycznie do zera.

środki antykoncepcyjne - prezerwatywa

 

Na rynku dostępne są również barierowe środki antykoncepcyjne bez recepty dla kobiet − są to prezerwatywy dla kobiet, kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe. Działają one podobnie jak prezerwatywa męska − po umieszczeniu ich w pochwie, zabezpieczają przed dostaniem się nasienia do dróg rodnych kobiety i niechcianą ciążą. Ich skuteczność waha się między 80% a 90% i zależy ona od tego, czy kobieta je prawidłowo stosuje. Skuteczność barierowych środków antykoncepcyjnych dostępnych bez recepty można zwiększyć przez dodatkowe użycie środków plemnikobójczych w postaci pianki, kremu czy żelu. Antykoncepcja bez recepty oparta na samym środku plemnikobójczym ma bardzo małą skuteczność i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, stąd lepiej używać jej jako metodę uzupełniającą środki barierowe.

Sprawdź też produkty i środki poprawiające życie seksualne.

 

Naturalne metody ochrony przed ciążą

Wśród różnych metod antykoncepcji bez recepty nie można zapomnieć o tzw. naturalnych metodach ochrony przed ciążą. Istnieje wiele podtypów tego rodzaju antykoncepcji. Podstawowa zasada jest jednak niezmienna – całkowity brak ingerencji w organizm kobiety. Metody te są bardzo wymagające dla obojga partnerów, bo oparte są na obserwacji ciała kobiety, tego jak zmienia się charakter śluzu czy temperatura w pochwie.

Za to ich skuteczność może być bardzo wysoka, jeśli są prawidłowo stosowane. Podkreślić jednak należy, że metody te nie chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową, stąd przeznaczone są głównie dla osób w stałych związkach.

Sprawdź też produkty na potencję i erekcję.

Naturalne metody ochrony przed ciążą

Jak skuteczna jest antykoncepcja bez recepty?

Skuteczność różnych form antykoncepcji obrazuje tzw. wskaźnik Pearla, który określa liczbę nieplanowanych ciąż na 100 par stosujących daną formę antykoncepcji.

Oto wskaźniki Pearl’a dla różnych metod antykoncepcji bez recepty:

  • prezerwatywa męska 2 − 15
  • prezerwatywa damska 6 − 16
  • kapturek naszyjkowy 4 − 20
  • środki plemnikobójcze 8 − 36
  • błona dopochwowa 6 − 16
  • obserwacja śluzu metodą Billingsów 1 − 12
  • metoda objawowo-termiczna 0,2 − 9
  • stosunek przerywany 15 − 28
metody antykoncepcji - wskaźniki Pearl'a

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne są na receptę?

Przed niechcianą ciążą najlepiej chronią środki hormonalne. Tabletki antykoncepcyjne bez recepty i plastry antykoncepcyjne bez recepty dostępne są w niektórych krajach, np. w Holandii. W  Polsce jednak każda z tych metod antykoncepcji wymaga przepisu lekarza. Dlaczego?  Odpowiedź jest prosta: hormony w nich zawarte oddziałują na cały organizm kobiety i ingerują w jej równowagę hormonalną. Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania syntetycznych hormonów. Dlatego właśnie zanim ginekolog przepisze Ci antykoncepcję hormonalną, musi przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad i Cie zbadać.

Sprawdź też lubrykanty.

Do głównych przeciwwskazań antykoncepcji hormonalnej należą:

  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
  • choroby wątroby
  • hormonozależne nowotwory, np. rak piersi
  • skazy krwotoczne i inne
antykoncepcja hormonalna

 

Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji bez recepty. Jeśli jednak zależy Ci na antykoncepcji hormonalnej, lepiej udaj się do lekarza. Ginekolog zawsze pomoże Ci dobrać najlepszą i najbardziej bezpieczną dla Ciebie formę antykoncepcji, także metodę antykoncepcji dostępnej w aptece bez recepty.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice